8 sposobów na szybkie uspokojenie siebie i dziecka

Stres jest naturalnym mechanizmem obronnym naszej psychiki. Jak "odpocząć", jeśli w pobliżu jest dziecko lub pomóc mu poradzić sobie z emocjami? Wykonujcie proste ćwiczenia razem!
mama

Stres stał się, niestety, prawie naturalnym stanem naszego organizmu. Doświadczamy go na ulicy, w pracy, a nawet w gronie bliskich osób. Są chwile, kiedy wszystko wali się z rąk, ale trzeba być opanowanym w obecności dziecka. A jeśli dziecko jest niegrzeczne, to po prostu chce cię uciec z domu. Proponujemy kilka prostych technik, które pomogą poradzić sobie z tym stanem. Większość tych prostych ćwiczeń możesz wykonać w dowolnym miejscu: na ulicy lub w domu. Jeśli dziecko zaczyna wpadać w histerię, użyj tych małych sztuczek.

1. Wizualizacja.

Jest to dość zaawansowana praktyka, która pomaga w każdym wieku. Zrób sama i poproś zdenerwowane dziecko zamknąć oczy. Niech wyobrazi siebie w spokojnej okolicy. Zapytaj, jakie uczucia i emocje przeżywa, jakie światło widzi, czy słyszy dźwięki? Jakie one są? Co jest wokół?

2. Żyj tu i teraz.

gra

Czasami warto odejść od przytłaczającej monotonii i skupić się na jakiejś zwykłej czynności. Spróbuj, na przykład, wypić szklankę zimnej wody. Lub wytrzeć stół. Skup się właśnie na tych szczegółach, które zachodzą obecnie. Jak się poruszasz, co czujesz? Jaka smakuje woda? Jak wygląda stół w szczegółach? Odwrócenie uwagi na to, co się dzieje "tu i teraz" pomaga dojść do siebie i oderwać się od wewnętrznego napięcia emocji.

3. Śpiewaj!

Włącz muzykę w słuchawkach lub w pokoju na dopuszczalną głośność. Nie bój się śpiewać i rób to coraz głośniej, niech dziecko się dołączy. Być może pojawi się u was swoja piosenka i zgrany duet. Przypomnij sobie amerykańską komedię "Ted". W niej chłopiec i jego gadający miś bali się burzy, i w czasie niej za każdym razem śpiewali zabawną piosenkę "Thunderbirds Forever".

4. Poruszaj się!

zabawa

Ćwiczenia fizyczne doskonale łagodzą stres. Pomoże w tym muzyka lub można nucić coś dla siebie. Skacz, rób ćwiczenia rozciągające lub wymyśl swój taniec na kilka minut. A można zorganizować dyskotekę i włączyć świąteczne światełka! Dziecko z przyjemnością dołączy się do ciebie.

5. Bańki mydlane.

ojciec

Dziecięca zabawa pozwoli skutecznie poradzić sobie ze stresem. Ta zabawka jest niedroga, a roztwór mydlany można stale odnawiać za pomocą szamponu lub mydła w płynie. Przy okazji, w trakcie dmuchania robisz specjalną gimnastykę oddechową i skupiasz się na bańkach. Ponadto, uganianie się za kolorowymi bąbelkami też jest świetnym odstresowaniem!

6. Milcz jak ryba.

Te eleganckie, pełne wdzięku i milczące istoty wyciszają nas. Dobrze mieć w domu małe akwarium lub przynajmniej jedną kolorową rybkę w słoiku. Jeśli dziecko kaprysi i w pobliżu można znaleźć sklep zoologiczny, skorzystaj z tego i wpadnij do niego z dzieckiem. Na początek można po prostu spokojnie przechadzać się wśród ogromnych akwariów i oglądać na ryby, a nieco później kupić milczące stworzonko do domu.

7. Napisz list.

malunek

Dla dorosłych i młodzieży — to świetny sposób, aby poradzić sobie z emocjami. Trzeba maksymalnie szczerze napisać o swoim stanie i uczuciach. Dziecku można zaproponować narysować, co ono czuje.

8. Walka z cieniem.

Proponujemy robić go ze ścianą. Jeśli coś mocno denerwuje, wyobraź sobie na miejscu ściany ten przedmiot lub osobę. Należy naciskać na ścianę bardzo mocno, jakby wypychając ze swoich myśli i życia. Worek do bicia nie zawsze jest pod ręką, natomiast milcząca nieszkodliwa ściana znajdzie się w każdej sytuacji. A porządek i otaczające przedmioty pozostaną nienaruszone.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty