8 starożytnych cmentarzy znalezionych w naszych czasach

Jak wiele w świecie zapomnianych miasteczek i osad! Przeszłość należy zawsze pamiętać. Nigdy nie wiesz, kiedy zapuka w twoje życie. Ona może przypomnieć o sobie... podczas budowy.

To nie nowina, że w świecie istnieje wiele domów, centrów rozrywki, stacji metra, które zostały zbudowane w miejscach byłych cmentarzy, więzień. To wszystko odkłada swoje piętno na energii budynku.

1. Rzymscy żołnierze i Metropolitan Opera.

Rzymscy żołnierze

Nie jest jasne, jak będzie funkcjonować ta linia metra, bo jej budowa w tej chwili jest zawieszona. Stację San Giovanni planuje się otworzyć w tym roku, ale w tej chwili tutaj prowadzi się szereg wykopalisk. A wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy budowniczowie natrafili na coś niezrozumiałego. Przybyli na miejsce archeolodzy odkryli, że tutaj zostały znalezione starożytne pomieszczenia, koszary, składający się z 39 pokoi.

Ich stworzenie sięga drugiego wieku. Należały do armii cesarza Hadriana, tego samego, na którego rozkaz było wzniesiono wiele posągów, bibliotek, teatrów. Ale na tym odkrycia się nie kończą. Okazuje się, że wraz z koszarami archeolodzy znaleźli masowy pochówek z 13 szkieletami. Zmarli byli albo członkami elitarnej straży pretorianów, albo ochroniarzami cesarza. W tej chwili wykopaliska trwają.

2. Niewolnicy i nowoczesny biurowiec w Nowym Jorku.

Niewolnicy

W 1991 roku w Big Apple rozpoczęła się budowa biurowca. Co prawda, podczas budowy były znalezione starożytne groby. Archeolodzy ustalili, że znalezione groby są afrykańskimi pochowkami, które można przypisać do 1690 roku. W tym czasie współczesny Dolny Manhattan był za granicami miasta. W XVII wieku Afroamerykanie nie mogli grzebać swoich krewnych na cmentarzach "dla białych". W rezultacie niewolnicy stworzyli miejsce, w którym pochowano około 10 - 20 000 osób. Na miejscu wykopalisk w 2006 roku został wzniesiony pomnik – pomnik narodowy afrykańskich grobów. Ale to nie jedyny starożytny cmentarz, znajdujący się w Nowym Jorku: drugi afrykański grób, z XVIII-XIX wieku, znajduje się poniżej parku Sarah D. Roosevelt na Lower East Side. A w East Harlem podczas budowy zajezdni autobusowej znaleziono grób niewolników z 17 wieku.

3. Londyńskie ofiary zarazy.

Londyńskie ofiary zarazy

W gałaśliwym Londynie bez przerwy wre praca z rozbudowy metra. Często w trakcie budowy robotnicy znajdują historyczne skarby. Tak były znalezione średniowieczne łyżwy, kulę do kręgli należącą do Tudorów i dwa masowe groby. W jednym leżały szkielety 13 osób, które według danych badaczy zmarły na skutek dżumy. Okazało się, że DNA ich zębów zawiera bakterię dżumy. A w drugim grobie pochowano 42 osoby, które również padły ofiarą Wielkiej Plagi w 1665 roku. Nawiasem mówiąc, wielu ludzi błędnie uważa, że w tym okresie ludzie chowano, po prostu zrzucając ich do dołów, w rzeczywistości wszystko odbywało się inaczej. Jak pokazały wykopaliska, ciała umieszczano w trumnach.

4. Groby pod apartamentami.

Groby

Ciebie to może przerazić, ale prawda jest taka, że często podczas budowy nowego kompleksu mieszkalnego budowniczy znoszą tylko kamienie nagrobne, pozostawiając pod ziemią kości i trumny. W marcu 2017 roku na budowie w Filadelfii znaleziono cmentarz. Okazało się, że to pierwsze miejsce pochówku kościoła baptystów. Zostało ono założone w 1707 roku. A w 1859 roku było przeniesione w inne miejsce, w góry Moria. Ale, dopiero teraz dowiedziano się, że szczątki 400 ludzi, tak i pozostały na swoim dotychczasowym miejscu.

5. Kobieta pod stacją metra w Grecji.

Kobieta pod stacją metra

W 2013 roku podczas budowy metra w Salonikach odkryto grób kobiety, pochowanej około 2300 lat temu. Ellinka została pochowana ze złotym wieńcem w kształcie gałązki oliwnej, która przetrwała do dziś. Co ciekawe, w Grecji nie jest to pierwszy szkielet znaleziony z taką dekoracją. 10 lat temu znaleziono resztki innej Hellenki, która została pochowana z czterema złotymi wieńcami i złotymi kolczykami w kształcie psich głów. Grób ten został odkryty w wyniku pęknięcia rury kanalizacyjnej, która zniszczyła część pochówku.

6. Kości pod rurociągiem.

Kości

W 2013 roku podczas kopania rowu do gazociągu w Kanadzie budowniczowie odkryli ludzkie kości, które okazały się szczątkami sprzed 1 000 lat. Oczywiście, budowa została wstrzymana, i miejsce budowniczych zajęli archeolodzy. W końcu, aby nie uszkodzić starożytnych grobów, władzy doszli do wniosku, że rurociąg należy układać jeszcze niżej. Nawiasem mówiąc, jest to jeden z niewielu przykładów, gdy w miejscu kopania tunelu byłt znalezione starożytne szczątki. Na przykład, w 2017 roku w Minnesocie w USA podczas budowy dróg znaleziono dziesiątki grobów.

7. Wikingowie ze ściętymi głowami w Anglii.

Wikingowie

W 2009 roku w Weymouth w hrabstwie Dorset odkryto wspólną mogiłę, w której pochowano 50 młodych ludzi. Archeolodzy doszli do wniosku, że młodzi ludzie byli brutalnie zamordowani. Na kościach były widoczne ślady od uderzeń ostrymi przedmiotami, a głowy zostały ścięte. W 2010 roku badania wykazały, że szczątki 50 osób należały do Wikingów i można je przypisać do 910-1030 lat p. n. e. To właśnie w tym okresie Anglicy walczyli z Wikingami. Również analiza izotopów w zębach wskazała na scandynawskie pochodzenie tych mężczyzn. Ponieważ nie znaleziono żadnych ubrań ani pozostałości materii, można przypuszczać, że wszystkie 50 osób zostało straconych. W tej chwili wszystkie te pozostałości są przechowywane w Muzeum Dorset.

8. Cmentarz dla ubogich pod domem dla bogatych.

dla bogatych

W okolicy Dunning, w północno-zachodniej części Chicago, znajdowały się schroniska dla ubogich i szpitale psychiatryczne. Mało tego, w 1889 roku wszystkie te domy miejscowy sędzia nazwał "grobem dla życia". Oprócz schroniska i szpitali, na 8 ha mieścił się cmentarz dla ubogich, na którym po Wielkim pożarze w Chicago w 1871 roku pochowano 100 osób. Cmentarz ten został odkryty w 1989 roku podczas budowy luksusowych rezydencji. Nie uwierzysz, ale robotnicy, którzy układali rury kanalizacyjne, znaleźli zwłoki tak dobrze zachowane, że widoczna była nawet bródka. W rezultacie ciała zostały przeniesione na nowy cmentarz.

źródło:Mentalfloss
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty