8 unikalnych właściwości czosnku, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Czosnek posiada wiele właściwości prozdrowotnych, które czynią z niego produkt unikalny. Może się pochwalić właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i przeciwbakteryjnymi.

Czosnek to wspaniały lek i profilaktyka wielu różnych chorób, takich jak rak, miażdżyca, udar, artroza. Dlaczego warto jeść jeden ząbek surowego czosnku dziennie?

1. Zawiera wiele cennych substancji

czosnek

Ząbek czosnku jest prawdziwą skarbnicą różnych cennych substancji. Najcenniejsze to allicyna i olejki eteryczne. To właśnie dzięki nim czosnek ma tak intensywny zapach i smak. Najlepiej spożywać świeży czosnek, gdyż obróbka termiczna przyczynia się do tego, że allicyna traci swoje właściwości zdrowotne.

2. Naturalny antybiotyk

antybiotyk

Allicyna działa jak naturalny antybiotyk. Hamuje namnażanie się bakterii, działa też przeciwwirusowo. Jedzenie jednego ząbka czosnku dziennie uchroni nas przed infekcjami wirusowymi układu krążenia. Gdy zachorujemy, czosnek przyśpieszy nasz powrót do zdrowia. Czosnek rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe.

3. Obniża poziom złego cholesterolu

przyprawy

Regularne jedzenie czosnku obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. Na dodatek, poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwzakrzepowe, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych, co w efekcie może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu.

4. Czosnek obniża ciśnienie krwi

leczenie

Regularne spożywanie czosnku może obniżyć ciśnienie tętnicze nawet o 10 proc. i w ten sposób zapobiec zawałowi serca.

5. Czosnek działa antynowotworowo

profilaktyka

Czosnek niszczy tak odporne na działanie rozmaitych substancji bakterie, jak bytujące w żołądku Helicobacter pylori, odpowiedzialne za raka tego narządu. Z badań naukowców wynika, że osoby, które jedzą przynajmniej 7 porcji czosnku tygodniowo, są o 25 proc. mniej narażeni na ryzyko raka okrężnicy, niż osoby, które nie spożywają czosnku w ogóle. Regularne jedzenie czosnku obniża też ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, nerek i jajników. Substancje zawarte w czosnku pobudzają też układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych.

6. Wpływa na stan skóry

skora

Czosnek jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przeciwutleniacze zwalczają wole rodniki, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia się komórek. Ząbek czosnku dostarcza też niezbędnych witamin i minerałów, które wpływają korzystnie na wygląd skóry.

Jedzenie czosnku zapobiega powstawaniu żylaków i tworzeniu się pajączków na skórze. Pomaga też się pozbyć wyprysków i zmian grzybiczych.

7. Chroni przed demencją

demencja

Jedzenie jednego ząbka czosnku dziennie, może chronić nas przed demencją i chorobą Alzheimera. Czosnek jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają oksydacyjnym uszkodzeniom komórek, m.in. w mózgu.

Według badań naukowców, substancje zawarte w czosnku nie tylko chronią komórki przed uszkodzeniami, ale też pomagają naprawić mikrouszkodzenia powstałe w wyniku działania wolnych rodników.

8. Czosnek wzmacnia kości

stawy

Na dodatek czosnek działa korzystnie na kości i stawy, zmniejsza ryzyko osteoporozy. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym obniża też ryzyko wystąpienia zwyrodnieniowego zapalenia stawów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty