8 zaskakujących faktów o noworodkach
Co w zasadzie wiemy o noworodkach? Bobasek śpi, płacze, jest niezaradny, potrzebuje ciągłej opieki i troski. Okazuje się jednak, że noworodek zasadniczo różni się od dorosłych. Nie chodzi wcale o nawyki z życia codziennego.
1. Brak łez

Na razie nie ma łez. Często mówimy, że noworodek ciągle płacze. Jednak tak naprawdę on krzyczy, piszczy, ale na pewno nie płacze. Dopiero po kilku tygodniach od porodu, kanaliki łzowe dziecka zaczynają w pełni funkcjonować, dlatego przez pierwsze tygodnie życia płacze bez łez.
2. Upodobania smakowe dziecka kształtują się jeszcze w okresie życia płodowego

Nienarodzone jeszcze dziecko poznaje smaki pokarmów spożywanych przez mamę poprzez połykanie płynu owodniowego, który pobudza jego receptory. Noworodek ma o wiele więcej kubków smakowych niż dorosły. Co prawda noworodek do 4 miesiąca życia nie rozpoznaje smaku soli.
3. Noworodek nie ma rzepek kolanowych

Chociaż trudno w to uwierzyć, ale dzieci rzeczywiście rodzą się bez rzepek kolanowych i nie jest to żadne zaburzenie rozwojowe. Jeśli zrobić rentgen, to w miejscu rzepki kolanowej zobaczymy jedynie chrząstkę. Właściwa rzepka formuje się z czasem. Dzieci często się przewracają, więc taka budowa kolana chroni je przed poważnymi urazami i obrażeniami.
4. Niemowlak ma więcej kości niż człowiek dorosły

Dziecko ma o 100 kości więcej niż człowiek dorosły. Szkielet dzieci liczy tyle kości ze względu na to, że podczas porodu kości powinny być maksymalnie miękkie i elastyczne. Wraz z wiekiem, kolejne trzony kości zrastają się z nasadami, co powoduje stopniowe zmniejszanie ich liczby.
5. Meszek płodowy

Wiedziałeś, że podczas ciąży całą skórę płodu pokrywa meszek płodowy, który najczęściej zanika jeszcze przed urodzeniem? W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że noworodek przychodzi na świat pokryty specyficznym, delikatnym meszkiem. Nie jest to powód to obaw. Owłosienie tego typu znika pod wpływem wycierania w ciągu pierwszych tygodni życia.
6. Noworodek potrafi pływać

Dziecko zanurzone w wodzie wstrzymuje oddech i wykonuje ruchy rękami i nogami – odruch pływania, który wykształca się już w trakcie życia płodowego. Odruch zanika około 6 miesiąca życia.
7. Jak Juliusz Cezar

Noworodek potrafi robić kilka rzeczy naraz, na przykład jeść i oddychać. Nie ma w tym nic dziwnego. Charakterystyczne dla dziecka wysokie położenie krtani (znacznie wyższe od położenia występującego u osoby dorosłej) ułatwia ssanie i połykanie.
8. Zmiana koloru oczu i włosów

Większość noworodków ma piękne niebieskie lub szare oczy i jasne proste włosy, których kolor najczęściej się zmienia na docelowy po pierwszych-drugich urodzinach dziecka. Ciemne proste blond włosy stają się jaśniejsze, a niebieska tęczówka zmienia się w zieloną.