8 zdrowych zamienników tradycyjnych produktów, które pomogą Ci schudnąć

Obecnie zdrowe odżywianie i zdrowa dieta zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Dziś co druga osoba na świecie zdrowo się odżywia czy stosuje regularne głodówki, co przynosi rewelacyjne efekty w postaci wyśmienitego zdrowia i smukłej sylwetki.

Zdrowe odżywianie to nic trudnego i skomplikowanego. Na niniejszej liście znalazły się zdrowe zamienniki tradycyjnych produktów, dzięki którym będziesz wyglądać i czuć się rewelacyjnie!

1. Komosa ryżowa (quinoa) zamiast ryżu białego.

kinoa

Komosa ryżowa plasuje się na pierwszym miejscu wśród zbóż, jeśli chodzi o ilość białka. W 100 g komosy znajdziesz aż 4,4 g białka, dzięki czemu jest dobrym zamiennikiem białego mięsa. Zawiera dwa razy więcej fosforu i żelaza niż pszenica. Na dodatek dostarcza organizmowi cynku, wapnia i błonnika. Komosa ryżowa wspomaga pracę układu pokarmowego.

Osoby, które cierpią z powodu cukrzycy, powinny wyłączyć komosę ryżową ze swojej codziennej diety, gdyż węglowodany to sama skrobia, która jest zbudowana z glukozy.

2. Lawasz zamiast białego pieczywa.

lawasz

Pieczywo żytnie i pełnoziarniste jest zdrowe, gdyż powstaje z pełnego ziarna, co oznacza, że zawiera otręby i zarodki zbóż, cenne dla naszego zdrowia. Pamiętać jednak o tym, że z reguły chleb pełnoziarnisty jest droższy od białego czy czarnego i nie można go kupić w każdym sklepie.

Jeśli jesteś na diecie, ale chcesz zjeść kanapkę, to lepiej sięgnąć po bezdrożdżowy lawasz, który zawiera małą ilość tłuszczu, więc jest stosunkowo niskokaloryczny. Na dodatek jest bogatym źródłem żelaza i wapnia. Pieczywo nie może się pochwalić takim bogactwem cennych substancji.

3. Puree z kalafiora zamiast puree ziemniaczanego.

piuree

Dlaczego warto ziemniaki zastąpić kalafiorem? Po pierwsze kalafior zawiera sód, potas, błonnik, kwas foliowy oraz różne witaminy. Po drugie jest bogatym źródłem antyoksydantów, dzięki czemu wspomaga pracę układu immunologicznego. I największa zaleta kalafiora to niska wartość odżywcza, czego nie można powiedzieć o ziemniakach.

4. Mąka kukurydziana zamiast mąki pszennej.

mąka

Mąka kukurydziana jest zdrowsza niż mąka pszenna, gdyż jest produktem bezglutenowym. Zawiera magnez, więc wspomaga pracę serca, mózgu oraz układu krążenia.

Wartość odżywcza mąki pszennej wynosi 364 kcal\100 g, natomiast 100 g mąki kukurydzianej to 306 kcal.

5. Jogurt grecki zamiast śmietany.

jogurt

Jogurt grecki ma delikatny, śmietankowy smak. Jest gęstszy od śmietany, ale mniej kaloryczny, więc jest idealnym produktem dla odchudzających się. Na dodatek jest źródłem witaminy D.

6. Puree z awokado zamiast majonezu.

awokado

Bez majonezu potrawy są mdłe i suche? Zrób puree z awokado, którym z łatwością możesz zastąpić niezdrowy majonez. Wartość odżywcza majonezu wynosi 700 kcal\ 100 g, natomiast 100 g awokado to tylko 103 kcal.

Na dodatek owoc jest bogatym źródłem witaminy E, tłuszczy roślinnych i glutationu. Samo zdrowie!

7. Świeże zmiksowane pomidory zamiast keczupu.

pomidor

Niektórzy z nas są święcie przekonani, że keczup jest zdrowy, gdyż powstaje z pomidorów. Owszem, ale pamiętać warto również o tym, że oprócz pomidorów zawiera także cukier i konserwanty, a zdrowe odżywianie to świeże naturalne produkty bez żadnych dodatków do żywności. Każdy może z łatwością zrobić domowy keczup. Wystarczy zmiksować pomidory i dodać odrobinę soli. Przygotowując keczup w domu, masz 100% pewność, że nie zawiera cukru i na pewno jest świeży.

8. Makaron pełnoziarnisty zamiast makaronu, zrobionego z białej rafinowanej mąki.

pasta

Jeśli chcesz schudnąć, to oczywiście najlepiej całkowicie wyłączyć makaron z diety. Ale jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez makaronu, to postaw na makaron pełnoziarnisty.

Makaron pełnoziarnisty zawiera tyle samo kalorii co makaron z białej mąki, ale nie powoduje nagłego tycia i na dodatek pomaga uniknąć przewlekłych stanów zapalnych.

Zdrowe odżywianie też może być pyszne i smakowite, jeśli wiesz, czym zastąpić tradycyjne, niezdrowe produkty. Nie ma nic lepszego niż bycie chudą! (Kate Moss).

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty