9 darmowych zabawek edukacyjnych dla dzieci

Czym zająć dziecko w domu, jeśli ono nie lubi się bawić drogimi zabawkami, a woli korki do butelek i inne dziwne rzeczy. Możemy użyć tego do stworzenia kreatywnych zabawek z tego, co się ma pod ręką.

W mieszkaniu każdej rodziny, która ma małe dzieci, na pewno jest mnóstwo drogich zabawek, którymi ich pociechy już się nie chcą bawić. Wydajemy kupę forsy na różne przereklamowane zabawki edukacyjne. Okazuje się, że nie musisz wydawać majątku na to, aby twoje dziecko mogło się skutecznie uczyć i bawić.

Po prostu należy poświęcić nieco swego czasu. Za pomocą przedmiotów, które masz pod ręką, możesz razem ze swoim dzieckiem zrobić zabawki edukacyjne. W niniejszym zestawieniu kilka ciekawych pomysłów.

1. Tablica manipulacyjna (tablica sensoryczna lub tablica aktywności)

Tablica manipulacyjna

Tablica manipulacyjna dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Każdy rodzic może własnymi rękami zrobić taką tablicę manipulacyjną, na której powinny znaleźć się przedmioty o różnych fakturach i kolorach. Materiał główny: sklejka lub jakaś inna deska. Elementy, które warto umieścić na tablicy: zasuwka, zatrzaski, suwak, przełącznik do światła, kolorowe tasiemki lub sznurowadła, futerko, kolorowe koraliki, dzwoneczki etc. Taka zabawka długo się nie znudzi, a twoje dziecko będzie miało możliwość uczyć się i rozwijać za pomocą zwykłych przedmiotów.

2. Mały Leonardo

Mały Leonardo

Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko rysowało po ścianach, zadbaj o to, aby miał odpowiedni kącik do malowania. Będziesz potrzebować zwykłego stołu kuchennego, odwróconego do góry nogami i folii do żywności. Bierzemy folię, owijamy ją wokół jednej nogi stołu, a następnie okrążamy stół taką ilość razy, aby naciągnąć folię na całą przestrzeń pod blatem. Później dajemy naszemu dzieciakowi farby i pędzle, aby mógł na tej folii namalować swój pierwszy obraz.

3. Kolaż

Kolaż

Kolaż to duże pole do popisu dla kreatywności i pomysłowości twego dziecka. Będziesz potrzebować wytłaczanek na jajka, patyczków do lodów, korków do butelek, farb, pędzli i działamy!

4. Pudełko kartonowe

Pudełko

Często tak się zdarza, że nasze dziecko woli bawić się nie drogimi, jaskrawymi zabawkami, a kartonem, w którym zabawka była zapakowana. Masz w domu duże pudełko kartonowe? Nie wyrzucaj go. Dziecko może sobie z niego zrobić domek, namiot, statek kosmiczny. W dodatku może sobie na nim pomalować.

5. Ćwiczenie rączek

zabawa

Ćwiczenie sensoryczne dla małych dzieci. Będziemy potrzebować butelki i dowolnych kulek, które dziecko będzie do niej wrzucać. Jest to nie tylko ćwiczenie rozwijające koordynację ruchową dziecka, ale również niezapomniana frajda dla dziecka od 6 miesiąca życia.

6. Zamiast Lego

lego

Klocki Lego są bardzo fajne, ale są dość drogie, więc nie warto wydawać kupę forsy na zabawkę, której zalety nie doceni bardzo małe dziecko, które w dodatki może się zadławić małymi elementami zabawki. Zrób Lego samodzielnie: będziesz potrzebować wytłaczanek na jajka i różnokolorowych kulek polisterynowych. Dziecko może z nich układać dowolne wzory.

7. Jak mamusia

Jak mamusia

Dzieci często lubią się bawić różnymi akcesoriami i kosmetykami swojej ukochanej mamusi. Jeśli chcesz czymś zająć swoje dziecko w łazience, to możesz zrobić dla niego prostą zabawkę z dużej gąbki. Na niej dziecko może przyklejać wałki z rzepami.

8. Dostępna fizyka

butelki

Świetna zabawa na działce. Dużo butelek, pomysłowość i rozum tatusia i dziecko ma niezłą frajdę. Nabierzecie wodę do mycia nóg i przy okazji dziecko fajnie spędzi czas, obserwując, jak cieknie woda.

9. Nauka kolorów dla dzieci

kolory

Karton, mazaki, nakrętki do butelek, rolki po papierze toaletowym pomogą ci nauczyć twoje dziecko rozróżniać kolory. Dziecko powinno dopasować kolor nakrętki do koloru rolki i wrzucić ją do niej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty