9 faktów o amerykańskich policjantach, które łamią wszystkie stereotypy

W filmach amerykańskich policjanci to odważni kolesie, których wszyscy szanują i którzy mają wyjątkową pozycję społeczną. Nic bardziej mylnego. W niniejszym artykule obalamy mity na temat amerykańskich policjantów.

USA aktywnie kreuje wizerunek odważnego policjanta i pomagają im w tym filmy, w których policjanci to prawdziwi superbohaterowie. I to właśnie z winy filmów często panuje błędne przekonanie, dotyczące roli, pozycji społecznej i władzy, należącej do policjantów w Stanach Zjednoczonych. W niniejszym zestawieniu najpopularniejsze mity o amerykańskich policjantach.

1. Istnieje jedyna policja USA

policja

Jeden z największych mitów. W USA nie ma jedynej policji, której by władza i jurysdykcja rozprzestrzeniała się na cały kraj. W USA działa policja stanowa. Jest to rodzaj policji, działającej na terenie określonego stanu. Każdy stan posiada własną jurysdykcję, która nie musi obowiązywać na terenie pozostałych stanów tego kraju. Wyjeżdżając poza granice swego stanu, policjant zmienia się w przeciętnego obywatela. Jeśli policjant rozpoczyna służbę w innym stanie, to staż pracy przepada.

2. Amerykańscy policjanci dobrze zarabiają

kop

Amerykański policjant średnio zarabia około 40 000 dolarów rocznie. Jeśli chodzi o USA, są to średnie zarobki, więc policjantów nie można nazwać bogaczami, raczej należą do klasy średniej. Mogą pracować w nadgodzinach, dzięki czemu ich pensja może się zwiększyć kilkakrotnie. Większość policjantów, aby przetrwać, musi szukać dodatkowe źródło dochodu.

3. Praca w policji to praca marzeń

praca

W filmach – policjanci najczęściej piją sobie kawkę z pączkami, gadają i całymi godzinami siedzą w radiowozach. W rzeczywistości tego typu odpoczynek to jedyna możliwość na chwilę westchnienia, gdyż na urlop trzeba sobie zasłużyć. Ilość dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Osobom, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat — przysługuje 20 dni urlopu, dla stażu ponad 10 lat — 26 dni urlopu.

4. Praca w policji to szansa na szybką karierę

pracownik

Kolejny mit. Po ukończeniu studiów młody policjant dostaje najniższy stopień oficerski w policji. Większość policjantów nie awansuje i przechodzi na emeryturę w tym samym stopniu, w którym rozpoczynała pracę w niej. Mianowanie na wyższy stopień policyjny należy się wyłącznie policjantom, którzy mają określone kwalifikacje. W USA nie można awansować po przepracowaniu określonej liczby lat.

5. Konieczna obecność świadków na miejscu popełnienia przestępstwa

policjanci

Kolejny mit. Policjanci w USA nie muszą szukać świadków. Samodzielnie dokonują wszystkich formalności, a później sami występują w roli świadka na sądzie czy podczas przesłuchania. W Stanach Zjednoczonych wszyscy, wykonujący służbę patrolową policjanci, wyposażeni są w osobiste kamery. Przewidziane są konsekwencje dyscyplinarne dla tych policjantów, którzy zapomną włączyć nagrywanie swojej służby, gdyż brak dowodów w postaci nagrania na sądzie, może być powodem tego, że sprawa zostanie przegrana. Za fałszywe zeznania natomiast grozi kara więzienia albo zwolnienie z pracy.

6. Policjanci często konfiskują samochody zwykłych obywateli, by ruszyć w pogoń za przestępcą

auto

Scena, którą często można zobaczyć w amerykańskich filmach. Prawda. Policjanci raczej dość rzadko to robią, wyłącznie w nagłych sytuacjach, a jeśli podczas pogoni samochód został uszkodzony, to władze stanu pokrywają koszty naprawy z budżetu. Policjant powinien natomiast uzasadnić celowość i słuszność swego postępowania.

7. Im więcej krewnych pracuje w policji, tym większa wykrywalność

pracownicy

Według ustawy w jednym departamencie nie mogą pracować krewni czy członkowie jednej rodziny. Jednak w małych miasteczkach często się zatrudnia w jednej jednostce policyjnej krewnych, dzięki czemu zwiększa się wykrywalność.

8. Amerykańscy policjanci to niewzruszeni twardziele

dziecko

Jak już wspominaliśmy wcześniej, USA aktywnie promuje pozytywny wizerunek funkcjonariusza policji. Mieszkańcy USA chętnie pomagają policji. Najczęściej są to emeryci czy nastolatkowie, którzy w przyszłości chcą podjąć pracę w policji. Każdy chętny, który złoży odpowiedni wniosek w departamencie, może przez jeden dzień poczuć się jak prawdziwy funkcjonariusz u boku doświadczonego policjanta.

9. Kawa, pączki i zero pracy

ochrona

Kolejny mit! Funkcjonariusze policji nie skarżą się na brak pracy. Oprócz patrolowania także mają obowiązek reagowania na różne wezwania w dzielnicy, którą patrolują. Policjanci natomiast niechętnie wchodzą w paradę swoim kolegom i raczej wolą unikać wezwań w dzielnicach, które nie należą do ich jurysdykcji.

Zaskoczony? Być może polscy funkcjonariusze policji powinni przejąć doświadczenie amerykańskich kolegów? Jak sądzisz?

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty