9 faktów o ciąży i porodzie, o których zazwyczaj się nie mówi

Dziś każda przyszła matka odwiedza warsztaty dla kobiet w ciąży, podczas których zdobywa informacje na temat ciąży i porodu. Jednak są fakty, o których nie opowie ci żadna położna. W niniejszym artykule opowiemy o niespodziankach, które czekają na kobiety przed, w trakcie i po porodzie.

W celu wyłonienia sytuacji, na które nie były przygotowane przyszłe mamy, przeprowadzono sondaż. Okazało się, że istnieje szereg niespodzianek i różnych sytuacji, na które nie są przygotowane kobiety.

1. Do szpitala na poród nie można zabierać ze sobą nieprzezroczystych toreb i plecaków

serce

Każda kobieta doskonale wie, że warto już miesiąc przed porodem przyszykować szpitalną wyprawkę dla siebie i dziecka. Lista rzeczy, które przydadzą się w szpitalu, zazwyczaj jest bardzo długa: zaczynając od jednorazowych wkładek dla przyszłej mamy i kończąc pieluszkami dla noworodka. W zależności od szpitala i kraju szpitalna wyprawka jest różna.

W każdym bądź wypadku, idąc do szpitala, przyszłe mamy mają tendencję do zabierania ze sobą połowy domu. Zazwyczaj rzeczy pakuje się do dużej torby lub walizki na kółkach. Właśnie tutaj na przyszłe matki czeka niespodzianka.

Okazuje się, że w niektórych szpitalach nie można zabierać ze sobą nieprzezroczystych toreb i plecaków. Istnieją specjalne torby do szpitalnej wyprawki. Jednak, co masz robić, jeśli nic o tym nie wiedziałaś? Musisz być przygotowana na to, że dostaniesz reklamówki, do których będziesz musiała spakować swoje rzeczy. W taki sposób niektóre szpitale zabezpieczają się przed porwaniem dzieci.

2. Wspólny poród może przebiegać bez partnera

dziecko

Zaledwie 20 lat temu tatusiowie mieli zakaz wstępu na polskie porodówki. Dzisiaj mężczyźni coraz częściej towarzyszą kobietom przy rozwiązaniu. Jednak nadal większość facetów nie jest przygotowanych na wspólny poród. Niechęć partnera do wspólnego porodu wynika z kilku powodów: facet jest święcie przekonany, że każą mu sprawdzić rozwarcie szyjki macicy lub wykonać zabieg nacięcia krocza. Nic bardziej mylnego. Główną zaletą i celem porodu rodzinnego jest poczucie bezpieczeństwa, jakie daje rodzącej kobiecie mąż. Kobieta bardzo liczy na pomoc swego małżonka: trzymanie za rękę podczas skurczów, masaż pleców, liczenie oddechów. Przyszły tata może ulżyć rodzącej i zmniejszyć jej dyskomfort.

Już udało ci się nakłonić partnera, do tego, aby uczestniczył w porodzie, aż tu nagle miła niespodzianka. Dzidziuś zdecydował się przyjść na świat wcześniej, więc zabierają cię do najbliższego szpitala, więc mąż nie będzie mógł ci towarzyszyć przy porodzie, ponieważ za to zapłaciłaś już w szpitalu, w którym planowałaś rodzić. W trakcie skurczów porodowych twój partner może zemdleć, więc nie wpuszczą go na porodówkę. Jednak nie warto się martwić i denerwować. Dziecko w każdym bądź wypadku przyjdzie na świat, nawet jeśli twój partner nie uczestniczy w porodzie.

3. Wyciskany poród

brzuch

Nie zawsze poród przebiega tak, jak opowiadają ci podczas warsztatów lub pokazują w specjalnych filmach. Czasami lekarz stosuje chwyt Kristellera – manewr położniczy, mający skrócić drugi etap porodu i "pomóc" dziecku przyjść na świat. To ucisk łokciem, kolanem, a nawet siłą całego ciała położnika, kładącego się na brzuchu ciężarnej, aby "wycisnąć" dziecko. W większości państw europejskich zakazano stosowanie tego chwytu. Natomiast Polskie Towarzystwo Ginekologiczne stwierdza, iż manewr może być w uzasadnionych przypadkach stosowany, ale tylko przez doświadczonych położników.

4. Powikłania po porodzie

poród

Każda kobieta powinna być świadoma tego, że po porodzie mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania, o których nie wspomina się na warsztatach dla kobiet w ciąży. Pierwszym częstym problemem są hemoroidy i szczelina odbytu. Podstawową przyczyną powstawania schorzenia są zaparcia. Kolejnymi powikłaniami mogącymi wystąpić po porodzie naturalnym są te spowodowane między innymi pęknięciem krocza. W wielu ośrodkach nakłania się do wykonania niewielkiego nacięcia krocza, ponieważ rana po takim obrażeniu jest dużo mniejsza i stosunkowo prostsza do zaopatrzenia niż pęknięte krocze.

5. Włosy i cera w ciąży

lekarz

Każda kobieta podczas ciąży kardynalnie się zmienia. Gdy kobieta jest w ciąży, ma gęstsze i bardziej błyszczące włosy, a cera ulega znacznej poprawie. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciśnienie oraz ilość krwi, dzięki czemu organizm jest lepiej odżywiony i dotleniony. Niestety, nie wszystkie panie mogą cieszyć się pięknym wyglądem w ciąży. U niektórych ciężarnych pojawiają się przebarwienia. Wiele kobiet ma kłopoty z zębami, spowodowane niedoborem wapnia. Jednak nie martw się i pamiętaj, że po przyjściu dziecka na świat twój organizm wróci do normy.

6. Rak a ciąża

stres

Okres ciąży to czas silnej burzy hormonalnej, dlatego w organizmie kobiety mogą zachodzić różne procesy, nie tylko pozytywne. Chodzi o raka. Szczególnie muszą uważać kobiety, w czyjej rodzinie ktoś z bliskich chorował na raka. Wszystkie kobiety powinny przeprowadzać samobadanie piersi w czasie ciąży i laktacji. Lekarz powinien zbadać piersi pod kątem raka piersi we wczesnym okresie ciąży i po porodzie.

7. Przekrwione oczy

foto

Żaden położniczy nie wie, jak się potoczy poród. Czasami się zdarza, że świeżo upieczone mamy borykają się z problemem przekrwionych oczu po porodzie. Intensywne parcie może spowodować pękanie naczyń krwionośnych oka, więc kobiety, które mają do czynienia z tę dolegliwością, wyglądają niezbyt atrakcyjnie: mają czerwone i spuchnięte oczy. Czasami potrzeba około dwóch miesięcy, by oczy wróciły do swojego pierwotnego stanu.

8. Depresja poporodowa

smutek

Na pewno każdy z nas wie o tym, że kobiety po porodzie często borykają się z depresją. Objawy depresji poporodowej: drażliwość, płaczliwość, poczucie braku sensu życia, apatia, kobieta nie chce pielęgnować własnego dziecka, nie cieszy się z posiadania dziecka. W dodatku szok, przeżyty podczas porodu, ciągłe zmęczenie i brak snu. Prawdziwa mieszanka wybuchowa!

Kobiety, które borykały się z depresją po porodzie, opowiadają, że poradzić sobie z nią pomoże wsparcie najbliższych. Jeśli jednak nie pomaga miłość i opieka należy udać się do psychoterapeuty.

9. Orgazmy po porodzie są intensywniejsze

orgazm

Przyszli rodzice często unikają seksu. Wielu z nich sądzi, że w czasie stosunku mogą zrobić dziecku krzywdę, również lekarze nie zawsze pozwalają na uprawianie seksu w ciąży. Jeśli kobieta rodziła naturalnie, koniecznie musi odczekać ok. 6 tygodni od porodu, aby krocze się zagoiło. Kiedy już ginekolog dał wam zielone światło w sypialni, jak najszybciej powracajcie do intymności. Okazuje się, że orgazmy po porodzie są intensywniejsze.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty