9 faktów o paście dla wielbicieli makaronu

Makaron jest jednym z najbardziej znanych produktów na świecie. W każdym zakątku Ziemi można znaleźć swoje przepisy na pasty – ale kto ją wymyślił i dlaczego sam papież powinien nadzorować jej jakość?

Włoski makaron jest daniem, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Wydaje się, że makarony nie mogą zaskoczyć doświadczonego smakosza niczym, ale w rzeczywistości większość ludzi nawet nie wie, gdzie dokładnie został wynaleziony makaron, ani jak wpływa na zdrowie i nastrój.

1. Makaron został wynaleziony w Chinach

historia

Włosi są dumni z kultury gotowania makaronów, które stały się wizytówką ich kraju przed resztą świata. Ale skromnie zapominają o tym, że po raz pierwszy makaron został przygotowany jeszcze w 5000 roku p. n. e. w Starożytnych Chinach. Wtedy makaron był przygotowywany z mąki pszennej i mannej, wody i niewielkiej ilości soli. Dowiedzieć się o tym udało się dzięki wykopaliskom archeologicznym: w dolinie Żółtej Rzeki w 2005 roku naukowcy znaleźli gliniany garnek z dobrze zachowanym makaronem, którego długość wynosiła ponad 50 cm.

2. Istnieje ponad 600 odmian makaronu

Makaron

Kucharze restauracji we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii co roku przedstawiają kilka nowych rodzajów makaronu. Szacuje się, że na świecie istnieje już więcej niż 600 rodzajów makaronu – od klasycznych spaghetti do dużych rurek manicotti i eleganckich farfalle. W zasadzie, pojawienie się nowych rodzajów makaronu związane jest z wykorzystaniem nowych form do wycinania lub dodatków do ciasta. Na przykład, za najbardziej niezwykły na dzień dzisiejszy uważany jest makaron z atramentem z mątwy, co nadaje potrawie intensywny niebiesko-czarny kolor.

3. Rewolucja przemysłowa sprawiła, że makaron stał się tanim produktem spożywczym

czas

Do XIX wieku na produkty z ciasta z sosem pomidorowym, serowym lub mięsnym mogły sobie pozwolić wyłącznie rodziny szlacheckie. Chłopa i klasę robotniczą nie było stać na talerz makaronu na obiad. Wielka rewolucja przemysłowa znacznie obniżyła produkcję pasty, dzięki czemu stała się popularna nawet wśród klientów odwiedzających tanie restauracje.

4. Nie tylko Włochy są liderem w spożywaniu makaronu

pasta

Nie ma wątpliwości, że wyprzedzić Włochy w corocznym pojadaniu pasty nie uda się nikomu. Nawet w najmniejszym miasteczku, rzadko odwiedzanym przez turystów, można znaleźć kilkanaście restauracji, które uważają pastę za swoją specjalność. Ale co z innymi wiodącymi krajami w spożywaniu makaronu? To nie Stany Zjednoczone i Rosja, lecz Wenezuela i Tunezja. W tych dwóch krajach szczególną popularnością cieszy się spaghetti bolognese z mielonym mięsem, papryką i pomidorami, wymyślone właśnie na północy Włoch, w Bolonii.

5. Pasta pomaga poczuć się szczęśliwym

smacznie

Makaron, jak i wszelkie inne potrawy z ciasta, zawiera węglowodany proste. Trudno zaprzeczyć, że są one niebezpieczne dla figury, bo są w stanie przekształcić się w złogi tłuszczu ze względu na wysoką kaloryczność. Ale węglowodany stymulują produkcję serotoniny – "hormonu szczęścia", jak jest nazywany. Serotonina skutecznie walczy z bezsennością i depresją, pomaga odzyskać siły po długotrwałym stresie. Dlatego makaron jest najlepszym wyborem na obiad w okresie egzaminów lub składania raportu rocznego!

6. Wcześniej pastę było w zwyczaju jeść rękami

obiad

Do momentu pojawienia się różnego rodzaju sosów makaron jedli, uprzednio ugotowawszy go we wrzącej wodzie. Ponieważ zwijanie spaghetti na widelcu było niewygodne, zasady etykiety pozwalały na spożywanie ich rękami, nawet podczas przyjęć. Kiedy Włosi uszlachetnili klasyczny przepis tartym pomidorem, serem i zaprawą ostrygową, ten sposób przestał być wygodny – i do pasty zaczęto podawać sztućce.

7. Makaron był częścią eksperymentu społecznego

eksperyment

1 kwietnia 1957 roku BBC postanowił przeprowadzić eksperyment na temat wpływu mediów na społeczeństwo. W gazecie pojawił się artykuł o tym, że w Szwajcarii zostały zebrane niezwykle bogate zbiory makaronu. Na zdjęciach zostali utrwaleni lokalni mieszkańcy, którzy zbierają gotowany makaron na polach. Zdjęciom towarzyszyły komentarze hodowców, którym rzekomo udało się osiągnąć tego, aby wszystkie makarony miały jednakową długość. Już następnego dnia redakcja gazety otrzymała listy z prośbami o przesłanie sadzonek makaronu.

8. Makaron pomaga zachować młodość

idealnie

Wysokiej jakości makaron gotuje się tylko z pszenicy twardej (durum), która zawiera dużo witaminy E, przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek, a także zwiotczeniu skóry. Dlatego Włosi starają się jeść co najmniej dwa talerze makaronu w tygodniu, aby na długo utrzymać swoją atrakcyjność.

9. Papież musi nadzorować jakość makaronów

papież

Jeszcze w XIII wieku na papieża został nałożony obowiązek regularnego sprawdzania, czy smak i przepisy na makaron we włoskich restauracjach odpowiadają wysokim standardom jakości. Właśnie papież może dokonywać zmian w przepisie na ciasto na makaron: bez jego zgody we Włoszech nie można zmienić długości i gęstości makaronu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty