9 filmów o kobietach i dla kobiet

Matki, córki, siostry, artystki, żony prezydentów – w filmach przedstawiono różne oblicza kobiet. Niniejszy artykuł dla tych, które chcą poznać losy silnych i niezależnych bohaterek.

W niniejszym zestawieniu 9 tytułów, które powinna zobaczyć każda kobieta.

1. Wszystko o Ewie (1950 rok) w reżyserii Josepha L. Mankiewicza

Wszystko o Ewie

Amerykański dramat o napiętej fabule, który głównie się skupia na tym, by pokazać, jak chorobliwe ambicje przybierają niszczącą moc. Margo Channing, starzejąca się gwiazda Broadwayu, ma wszystko, o czym marzy każdy artystka: rozgłos, pieniądze, światowe uznanie. Jednak w pewnym momencie jej życie się diametralnie zmienia, kiedy w nim się pojawia jej zagorzała młoda fanka, która ma duże ambicje. Jej główne motto życiowe: cel uświęca środki, więc gotowa jest iść po trupach do celu. Film zdobył sześć statuetek, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i aktora w roli drugoplanowej. Postać Ewy jest jedną z najbardziej wyrazistych i soczystych w historii kina.

2. Wybór Zofii (1982 rok) w reżyserii Alana J. Pakuli

Wybór Zofii

Jedna z najlepszych i wstrząsających ról Meryl Streep. Film mogą oglądać wyłącznie kobiety o mocnych nerwach. Niedługo po II wojnie światowej młody pisarz przeprowadza się do Nowego Jorku. Jego sąsiadami są Żyd mający obsesję na punkcie zbrodni przeciwko swojemu narodowi i Polka, która w Auschwitz straciła rodzinę. Film trzyma w napięciu do samego końca. Meryl Streep za rolę w tym filmie została nagrodzona Oscarem. Aktorka dla roli nauczyła się mówić w języku polskim, na dodatek jej Zofia Zawistowska była uznana za jedną z najlepszych ról w historii kina.

3. Tajemnice Joan (2018 rok) w reżyserii Trevora Nunna

Tajemnice Joan

"Tajemnice Joan" to adaptacja słynnej powieści Jennie Rooney. Akcja toczy się w Londynie w 2000 roku. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Wtedy to Joan myślami wraca do czasów, kiedy podczas II Wojny Światowej pracowała w ośrodku badań nad bombą atomową. Był to bardzo trudny okres w jej życiu, gdyż musiała dokonać niełatwego wyboru: musiała wybierać między patriotyzmem i wartościami moralnymi a miłością. Reżyser doskonale połączył elementy filmu szpiegowskiego z dramatyzmem, romantyzmem i patriotyzmem.

4. Pojedynek na głosy (2019 rok), w reżyserii Petera Cattaneo

Pojedynek na głosy

Siostry, żony, matki wspierają mężczyzn, którzy służą wiernie swojej Ojczyźnie. Za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta. Główne bohaterki filmu to kobiety, których mężowie wyruszyli na wojnę, zaś one postanowiły założyć amatorski kobiecy chór. Niebawem śpiew tych kobiet, który płynął z samego serca, zdobył miliony fanów na całym świecie. "Pojedynek na głosy" to wzruszająca historia, która pokazuje nam, że nigdy nie można się załamywać.

5. Frida (2002 rok) w reżyserii Julie Taymor

Frida

Film biograficzny, opowiadający o życiu i twórczości meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, w którą wcieliła się boska Salma Hayek. Film opowiada o trudnym dzieciństwie Fridy, odkryciu talentu i jej burzliwym romansie z jej mentorem i mężem Diego Riverą.

6. Wszystko o mojej matce (1999 rok) w reżyserii Pedra Almodóvara

Wszystko o mojej matce

Film jest psychologicznym dramatem z elementami groteski. Bohaterką jest 38-letnia kobieta, Manuela, pielęgniarka z Madrytu, samotnie wychowująca syna, Estebana. W dniu jego 17. urodzin matka zabiera syna do teatru na spektakl i obiecuje mu opowiedzieć historię jego ojca. I tu się zaczyna najciekawsze. Jednak nie będziemy zdradzać więcej żadnych szczegółów. Jedno, co możemy powiedzieć: film na pewno zasługuje na to, by go obejrzeć.

7. Małe kobietki (2019 rok) w reżyserii Grety Gerwig

Małe kobietki

Scenariusz powstał na podstawie kultowej powieści pod tym samym tytułem. Film opowiada o losach czterech sióstr March: Jo, Meg, Amy i Beth w dwóch płaszczyznach. Beztroskie życie przeplata się z życiem dorosłym, w którym kobietę traktuje się jako piękne uzupełnienie jej męża. Film Grety Gerwig to produkcja, która jest przesiąknięta feminizmem i realizmem.

8. Sama przeciw wszystkim (2016 rok) w reżyserii Johna Maddena

Sama przeciw wszystkim

Film opisuje historię lobbystki Elizabeth Sloane (Jessica Chastain), kobiety mieszkającej w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki czuje się jak ryba w wodzie i w tym, co robi, jest naprawdę dobra. W pewnym momencie jednak Elisabeth zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom i wypowiada wojnę firmom zbrojeniowym. Film Johna Maddena to odzwierciedlenie kobiecej siły i wolności.

9. Czarny łabędź (2010 rok) w reżyserii Darrena Aronofsky’ego

Czarny łabędź

Amerykański thriller psychologiczny z Natalie Portman w roli głównej. Jest to historia młodej baletnicy Niny, która desperacko pragnie zdobyć rolę w "Jeziorze łabędzim". Gdy jej marzenie się spełnia, odkrywa swoją mroczną stronę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty