9 kreatywnych kościołów, które Cię zszokują

Wszyscy doskonale wiemy, że największe religie dzisiejszego świata to: chrześcijaństwo, islam i buddyzm. Jednak trudno jest wymienić wszystkie odłamy religijne i konfesje. Każda z nich chce zdobyć jak największą rzeszę wyznawców, często przyciągając je w dość nietypowy sposób – wznosi dziwne i często szokujące kościoły.

Kanony budowli sakralnej już dawno odeszły do lamusa. We współczesnym świecie, w którym najbardziej cenimy sobie indywidualność, powstaje coraz więcej parafii, które zaskakują oryginalnością i kreatywnością. W niniejszym zestawieniu nietypowe i często szokujące budowle sakralne, które są niezbitym dowodem na to, że ludzka pomysłowość nie zna granic.

1. Kościół kurczaka, Indonezja

Kościół kurczaka
Kościół kurczaka 2

Niedaleko miasteczka Magelang, w indonezyjskiej dżungli można podziwiać opuszczony kościół kurczaka, wzniesiony 29 lat temu przez Daniela Alamsjaha, który postanowił go zbudować po tym, jak miał wizję. Miał to być kościół w kształcie gołębia, jednak miejscowi mieszkańcy uznali, że raczej przypomina kurczaka, dlatego zaczęli go nazywać "Dom Kurczaka".

2. Ażurowy kościół, Belgia

Ażurowy kościół
Ażurowy kościół 2
Ażurowy kościół 3
Ażurowy kościół 4

W miejscowości Limburg, Belgia dwóch projektantów stworzyło niezwykły kościół, który jakby się unosi w powietrzu. Wysokość kościoła – 10 metrów. Ogólna waga elementów metalowych, z których zbudowano kościół, to 300 ton.

3. Zatopiony kościół w Petrolândii, Brazylia

Zatopiony kościół
Zatopiony kościół 2

Gdy podjęto decyzję o budowie tamy na rzece São Francisco, władze postanowiły zalać kościół. Dziś wierzący mogą dostać się do niego jedynie drogą wodną na łódce.

4. Świątynia Wszystkich Religii, Rosja

Świątynia Wszystkich Religii
Świątynia Wszystkich Religii 2

Na obrzeżu Kazania, w miasteczku Staroye Arakchino (Rosja) wzniesiono unikatowy zespół architektoniczny, który łączy w sobie 16 kościołów i wiele symbolicznych elementów różnych religii światowych. Nie zabrakło także obiektów cywilizacji już nieistniejących.

5. Świątynia Smoka, Tajlandia

Świątynia Smoka
Świątynia Smoka 2

Wat Samphran (Świątynia Smoka) to świątynia buddyjska w Amphoe Sam Phran w prowincji Nakhon Pathom. Zasadnicza część budynku w różowym kolorze ma siedemnaście pięter. Wokół niej znajduje się olbrzymi smok. Według mnichów każdemu, kto dotknie ogona smoka, szczęście będzie dopisywać przez cały rok.

6. Kościół Świętego Jerzego w Lalibeli, Etiopia

Kościół Świętego Jerzego
Kościół Świętego Jerzego 2

Monolityczny kościół pw. św. Jerzego jest najpóźniejszym i najlepiej znanym w świecie spośród 11 kościołów w Lalibeli. Wszystkie kościoły wykute są w skale, połączone podziemnymi korytarzami z tufu wulkanicznego.

7. Świątynia Minakszi w Maduraju, Indie

Świątynia Minakszi
Świątynia Minakszi 2

To hinduistyczny kompleks obiektów sakralnych w Maduraj w stanie Tamilnadu w Indiach, poświęcony j bogini Minakszi, małżonce Śiwy Sundareśwara. Kompleks składa się z 14 gopur (wieże-bramy). Najwyższa wieża mierzy 50 metrów. Wszystkie gopury udekorowane są różnymi rzeźbami, które się nie powtarzają.

8. Różowy meczet, Filipiny

Różowy meczet
Różowy meczet 2

Cztery lata temu w filipińskim miasteczku Maguindanao wzniesiono Różowy Meczet z okazji rozpoczęcia Ramadanu. Inicjatorem i pomysłodawcą był burmistrz miasteczka, który uważa, że różowy kolor jest symbolem pokoju, zgody i w dodatku to ulubiony kolor jego małżonki.

9. Meczet Shah-e-Cheragh Shrine (Shiraz), Iran

Meczet Shah e Cheragh Shrine
Meczet Shah e Cheragh Shrine 2

Shah Cheragh to mauzoleum i meczet w mieście Shiraz, pokryty milionem kawałków kolorowego szkła, kamieni szlachetnych i srebra. Kopuła natomiast jest osadzona zielonym szkłem i lustrami. Meczet mieni się kolorami. Wszystko to robi piorunujące wrażenie!

Jaka budowla sprawiła na Tobie największe wrażenie?

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty