9 królewskich klejnotów z niesamowicie ciekawą historią

Wiele ekskluzywnych ozdób rodzin królewskich ma bogatą historię, a niektóre z nich kojarzą się nawet ze skandalami. Dowiedzmy się o losach niektórych z nich.

Historie rodzin królewskich owiane są wieloma tajemnicami, z których wiele jeszcze zostało nieodkrytych. Szczególną wartość mają relikwie, które przekazują się z pokolenia na pokolenie i mogą wiele powiedzieć o życiu swoich właścicieli. Dowiedzmy się o losach niektórych królewskich klejnotów.

1. Pierścionek Diany

pierścionek

Na swoje zaręczyny księżna Diana wybrała pierścionek szafirowy, wykonany przez pracownię jubilerską ''Garard'', w tym czasie kosztował on 28 tyś. funtów. Królowa Elżbieta II była oburzona takim uczynkiem, ponieważ zazwyczaj ozdoby rodziny królewskiej są wykonywane tylko na zamówienie i kosztują o wiele więcej. Po tragicznej śmierci Diany pierścionek odziedziczył jej syn William, który podarował go na zaręczyny Kate Middleton.

2. Jaja Fabergé

jajka

W Rosji od dawna istniała tradycja malowania jajek wielkanocnych, i car Aleksandra III wpadł na pomysł, aby zrobić swojej żonie niezwykły prezent jubilerski. Więc zamówił u Gustawa Fabergé pokryte białą emalią jajko, na którym siedziała mała kurka, a w niej było ukryte jajko z rubina i korona cesarska. Radości cesarzowej nie było granic, i od tego czasu mąż stał się każdego roku na Wielkanoc robić jej takie prezenty.

Tradycję po śmierci ojca kontynuował syn, i jaja już zaczęto wykonywać na prezent królewskim krewnym i szanownym gościom z innych krajów. W czasach rewolucji październikowej bolszewicy sprzedali niektóre cenne jaja w celu napełnienia skarbu państwa, i w Rosji pozostało tylko dziewięć sztuk. Podziwiać ich piękno można w muzeum Fabergé.

3. Bransoletki duńskiej księżniczki

bransoletka

Od czasów panowania królowej Ingrid w Danii powstała niezwykła tradycja – wszystkie księżniczki na swoje piąte urodziny otrzymują złotą bransoletkę. Oto historia tej tradycji. Po krótkim czasie, po tym, jak Ingrid dostała od matki taki drogi prezent, jej matką umarła. Dziewczynka bardzo tęskniła po mamie, bransoletka miała dla niej szczególne znaczenie, i ona nie rozstawała się z nią. Kiedy królowej Ingrid urodziła się córka, ona uczyniła tak, jak jej matka, i podarowała córce złotą bransoletkę na piąte urodziny. Od tamtej pory tradycja została zakorzeniona w duńskiej rodzinie królewskiej.

4. Tiara Elżbiety II

tiara

W dniu ślubu obecna królowa Wielkiej Brytanii otrzymała w prezencie piękną diamentową tiarę, ale tuż przed ceremonią powstał mały problem – fryzjer złamał ozdobę. Królowa była przerażona, ale nie poddała się panice, dekoracja w trybie pilnym była wysłana do pracowni jubilerskiej, gdzie została szybko naprawiona i przekazana królowej, która poszła w tiarze do ołtarza.

5. Klejnoty ślubne Kate Middleton

tiara 2

Kate wyszła za mąż za księcia Williama w diamentowej koronie, którą do niej nosiło mnóstwo kobiet. Klejnot został kupiony przez Jerzego VI, a następnie przeszedł w posiadanie Elżbiecie II. Diadem zdobi dokładnie 888 diamentów, umieszczonych w szczególny sposób: kiedy na nich pada światło, powstaje niezwykły efekt optyczny aureoli nad głową. Królowa nigdy nie zakładała tiary, ale dawała ją nosić innym nadwornym paniom. W końcu w 2011 roku dekoracja stała się prezentem dla Kate, która poszła w niej do ołtarza.

6. Diadem królowej Rani

tiara 3

Królowa Jordanii jest kobietą, która zmieniła pozycję "słabej" płci w świecie islamskim: jako pierwsza pojawiła się publicznie z niezasłoniętą twarzą, otrzymała prawo głosu, zaczęła samodzielnie prowadzić samochód i nosić markowe stroje. Przez cały ten czas nie miała swojej korony, która pojawiła się dopiero w 2000 roku. Tiara została wykonana przez pracownie jubilerską "Busheron"" z czarnego złota i szmaragdów. Zewnętrznie wygląda jak gałązka bluszczu, więc została nazwana "Szmaragdowy bluszcz".

7. Naszyjnik Marii Antoniny

przykrasa

Niesamowitej urody naszyjnik odznacza się mistrzowskim wykonaniem i wykonany jest z metali szlachetnych i diamentów. Z nim jest związana pewna fatalna historia, wywodząca się w XVIII wieku. Bliscy królowej ludzie bez jej wiedzy kupili tę dekorację za ogromne pieniądze (1,5 mln liwrów), powołując się na imię Marii Antoniny. W końcu oszuści zostali ujawnieni, ale rola królowej w tej transakcji została niewyjaśniona i wielu ludzi byli pewni, że oszuści działali jednak na jej rozkaz. Wszystko to stało się przyczyną wzrostu niezadowolenia w kraju, i w końcu doprowadziło do nieszczęśliwego końca panowania królowej.

8. Korona imperium Brytyjskiego

krona

Najbardziej słynny klejnot Wielkiej Brytanii został stworzony w 1937 roku dla króla Jerzego VI. Korona waży prawie 1 kg i jest to zrozumiałe, ponieważ zdobi ją ogromna ilość kamieni szlachetnych. Najdroższa ozdoba tej regalii znajduje się w centrum – diament "Kohinur", którego nazwa tłumaczy się jako "góra światła". Został znaleziony w Indiach ponad 300 lat temu, a przez cały ten czas przechodził z rąk do rąk tylko w wyniku podboju, nigdy nie był sprzedany. Do królowej Wiktorii diament trafił w 1849 roku.

Kiedy Indie stały się niezależne, rząd chciał odzyskać klejnot, ale władze Anglii powiedzieli, że tego nie zrobią. Od tego czasu diament znajduje się w rodzinie królewskiej.

9. Szafirowa broszka Wiktorii

kamienie

Królowa Wiktoria była znana ze swojej miłości do szafirowych klejnotów, i kilka dni przed ślubem jej przyszły mąż, książę Albert zrobił jej prezent – szafirową broszkę. Ozdoba była tak piękna, że Wiktoria postanowiła założyć ją na uroczyste zaślubiny.

Według starożytnej tradycji, kobieta, która idzie do ołtarza, koniecznie musi mieć na sobie cztery rzeczy: coś starego, nowego, pożyczonego i błękitnego. Szafirowa broszka wzięła na siebie misję ostatniego przedmiotu. Niebieski kolor został wybrany nie bez powodu, ponieważ jest symbolem wierności i oddania.

Co ciekawe, od tego czasu w hołdzie tradycji pracownia jubilerska "House of Garard" w obrączki umieszcza mały szafir. W tej chwili właścicielem szafirowej broszki jest królowa Elżbieta II, która zakłada ją wyłącznie na imprezy okolicznościowe.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty