9 najdłużej żyjących zwierząt na ziemi

Któż nie marzy o tym, by dożyć 100 lat i więcej. Podczas gdy ludzie o tym mogą tylko sobie pomarzyć, świat zwierząt obfituje w długowiecznych przedstawicieli.

W niniejszym zestawieniu najdłużej żyjące zwierzęta na świecie. Od 200-letnich żółwi do 400-letnich rekinów, 120-letniego papugi i "nieśmiertelnej" meduzy: na niniejszej liście znalazły się najbardziej długowieczne zwierzęta.

1. Tuatara (hatteria)

Tuatara

Tuatara to gad z rodziny sfenodontów z Nowej Zelandii, który jest jednym z najstarszych gatunków żyjących na ziemi. Rozwijały się równomiernie z pierwszymi dinozaurami około 200 milionów lat temu. Hatteria, która waży około 1 kg, rozmnaża się bardzo wolno, dojrzałość płciową osiąga po dziesięciu-dwudziestu latach. Hatterii na wolności osiągają wiek od 80 i nawet do 200 lat. W nowozelandzkim Southland Museum and Art Gallery żyje samiec hatterii, który kilka lat temu obchodził 111. urodziny.

Hatterię uznaje się za zagrożoną wyginięciem, więc podejmuje się próby rozmnażania hatterii w niewoli.

2. Czerwone jeżowce

Czerwone jeżowce

To jedne z najdłużej żyjących zwierząt na świecie. Czerwone jeżowce, czyli Strongylocentrotus franciscanus żyją w Oceanie Spokojnym. Lubią obszary skaliste, które chronią je przed ekstremalnymi falami. Przeciętnie osiągają 15 cm średnicy. Zasiedlają wody głębokie. Ciało jeżowca pokryte jest kolcami, które chronią je przed drapieżnikami. Są zwierzętami wszystkożernymi. Zjadają głównie drobne bezkręgowce, rośliny.

Uszkodzone kolce i niektóre narządy czerwonych jeżowców ulegają regeneracji. Chociaż średnia długość życia wynosi 30 lat, znaleziono kilka okazów, które miały ponad 200 lat.

3. Wal grenlandzki

Wal grenlandzki

Wal grenlandzki jest mniej zbadanym gatunkiem w porównaniu do innych wielorybów, ale na pewno wiadomo, że jest najdłużej żyjącym ssakiem, gdyż długość życia wala wynosi ponad 200 lat. W 2019 roku australijscy podjęli próbę oszacowania długość życia kilku gatunków kręgowców. Zbudowali sztuczną inteligencję, która przeanalizowała 252 pełne sekwencje DNA i opracowała wzór na żywotność. Okazało się, że spodziewana długość życia wieloryba grenlandzkiego – 268 lat, czyli aż 57 lat więcej niż liczył najstarszy znaleziony osobnik.

Wieloryb grenlandzki ma masywną budowę, zaokrągloną dużą głowę stanowiącą do 1/3 długości ciała.

4. Żółw olbrzymi

Żółw olbrzymi

Jeden z największych żółwi na świecie, zamieszkujący atol Aldabra. Żółwie olbrzymie są jednymi z najbardziej długowiecznych zwierząt na ziemi. Dożywają ponad 100 lat, najstarszy potwierdzony wiek żółwia o imieniu Jonathan, który został przewieziony na miejsce swego pobytu na Wyspę św. Heleny w 1882 roku. Obecnie ma 188 lat. Uczeni zanotowali przypadki dłużej żyjących żółwi, (np. 250 lat) jednakże nie jest to do końca potwierdzone. Przeciętna masa ciała samca to około 250 kg. Żółwie olbrzymie osiągają dojrzałość płciową w wieku 25 lat.

5. Ara

Ara

Ara – rodzaj dużych ptaków z podrodziny papug. W ramach rodziny papugowatych wyróżniamy łącznie aż 356 gatunków. Są jednym z najdłużej żyjących ptaków na ziemi, dożywają 60-80 lat. Gatunek ten płciową dojrzałość i możliwość rozmnażania się osiąga w wieku 4 lat i zachowuje zdolność do rozmnażania przez około 35 lat.

Występują w Ameryce Południowej, charakteryzują się dużym, hakowato zakończonym dziobem i językiem, pokrytym łuskami. Przebywają z reguły w stadach od 10 do 30 ptaków. Najstarszą żyjącą papugą jest Ara Ararauna o imieniu Charlie. Charlie ma obecnie 111 lat (najprawdopodobniej wykluł się w 1899 r.). Mieszka w zwierzyńcu Petera Orama w Reigate niedaleko Londynu.

6. Słonie

Słonie

Słonie to obecnie jedne z największych zwierząt lądowych. Na wolności długość życia zwierząt może wynosić około 70 lat, chociaż niektóre słonie żyją o wiele dłużej. Najstarszy słoń na świecie, Lin Wang, zmarł w lutym 2003 roku w ZOO Mucha, w Taipei (Tajwan), w wieku 86 lat.

Jak wynika z najnowszych badań, na wolności zwierzęta żyją dłużej niż w niewoli. Słonie to bardzo inteligentne zwierzęta, które w niewoli borykają się z problemami zdrowotnymi i psychicznymi, co znacznie skraca długość życia.

7. Nieśmiertelne meduzy

Nieśmiertelne meduzy

Meduzy to unikalne zwierzęta. Ciało meduzy w 90% składa się z wody, nie ma ona ani uszu, ani oczu, ani mózgu, ani serca. A z kolei parzydełkowiec Turritopsis nutricula jest jedynym nieśmiertelnym zwierzęciem na ziemi.

Jako jedyny przedstawiciel królestwa zwierząt, ma zdolność do zastępowania starych komórek nowymi i całkowitego powrotu ze stadium dojrzałości płciowej do niedojrzałości. Cykl rozwojowy stułbiopława obejmuje stadium larwalne (planula), z którego powstaje polip, przekształcający się następnie w meduzę, po czym meduza powraca do stadium początkowego.

Czy Turritopsis nutricula rzeczywiście jest nieśmiertelny? Nie do końca, bo może go pożreć jakiś drapieżnik albo może umrzeć z powodu jakiejś choroby, zwłaszcza w młodym wieku. Naukowcy jednak dotychczas nie potrafią rozwikłać zagadki niestarzejącej się meduzy.

8. Rekin polarny

Rekin polarny

Występuje w wodach Grenlandii. Może dorastać do 4-5 metrów. Najstarszy żyjący rekin grenlandzki ma 400 lat. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 150 lat. Średnia długość życia rekina polarnego wynosi około 272 lat. Rekin polarny to najdłużej żyjący kręgowiec na ziemi.

Dotychczas nie wiadomo, dlaczego rekiny polarne żyją tak długo, gdyż długość życia innych gatunków rekinów nie przekracza 20-30 lat. Przyczyny tej długowieczności nie są dokładnie znane i stanowią obiekt badań naukowych, chociaż niektórzy naukowcy przypuszczają, że być może chodzi o to, że zimne wody Grenlandii powodują, że temperatura ciała rekina jest bardzo niska, co spowalnia metabolizm, na skutek czego tkanki zwierzęcia są mniej narażone na uszkodzenia.

9. Golec piaskowy

Golec piaskowy

Gatunek gryzonia, żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej. Gryzoń ten buduje rozległe podziemne kolonie. Golce piaskowe są najdłużej żyjącymi znanymi gryzoniami, o długości życia dochodzącej do 30 lat. Żyją 9 razy dłużej niż inne gryzonie. Typowe osobniki osiągają rozmiary do 13 cm, więc żyją znacznie dłużej, niż należałoby się spodziewać po gryzoniach ich rozmiarów. Szacowana długość życia golców to około 6 lat.

Wśród obecnie znanych przystosowań umożliwiających golcom długie życie wymienia się większą odporność na raka dzięki mutacji w genie, który bierze udział w produkcji kwasu hialuronowego. Golce piaskowe mają bardzo wysoki poziom tak zwanych białek opiekuńczych, odpowiedzialnych za prawidłowe zwijanie się innych białek, które nie pozwalają komórkom się starzeć.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty