9 największych elektronicznych cmentarzysk na świecie

Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie lądują elektrośmieci, czyli zużyty i niepotrzebny sprzęt. Na śmietniku? W punkcie zbiórki ZSEE? Skupie złomu? Proponujemy Naszym Czytelnikom wirtualną wycieczkę po największych wysypiskach elektronicznych świata.
brud

Na pierwszy rzut oka wysypiska sprzętu wyglądają dość przerażająco i nieciekawie, ale to tylko na pierwszy rzut oka! Cieszą się taką samą popularnością wśród turystów, fotografów i reżyserów, co największe atrakcje turystyczne na świecie. W niniejszym zestawieniu 9 największych elektronicznych cmentarzy świata, które przerażają i jednocześnie zachwycają niezwykłą historią i rozmiarami.

1. Mauretania. Cmentarzysko statków

Mauretania

Historia tego cmentarzyska bierze swoje początki w latach 80. XX wieku. Miejscowi mieszkańcy porzucali tu rozbite statki i łódki, rozpędzając je i wpływając nimi w ląd. Niebawem Nawazibu zmieniło się w jedno z największych cmentarzysk (złomowisk) statków na świecie.

Mauretania 2

Urzędnicy miejscy brali łapówki, przymykając oczy na rozbite, przeżarte rdzą statki i liczne naruszenia. Dziś lokalsi rozmontowują ogromne okręty i łódki rybackie na części pierwsze i sprzedają je. Robią to przy użyciu podstawowych narzędzi, mają kontakt z wieloma toksycznymi substancjami. To bez wątpienia jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata.

2. Cmentarzysko "nowych" Volkswagenów

Volkswagen

Niesamowite cmentarzysko prawie nowych samochodów niemieckiego koncernu. To miejsce, w którym koncern Volkswagena składuje samochody, które musiał odkupić od amerykańskich właścicieli po skandalu z fałszowaniem wyników testów spalin, który wybuchł w 2015 roku. Na swój dalszy los na tym nietypowym parkingu czeka aż 14 tys. aut!

Volkswagen 2

Za fałszowanie wyników testów spalin Volkswagen słono zapłacił!

3. Boliwia. Cmentarzysko pociągów

Boliwia
Boliwia 2

Kiedy przemysł górniczy w Boliwii mocno się zdynamizował, postanowiono zbudować kolej, prowadzącą do Oceanu Spokojnego. Kolej niezawodnie działała przez 53 lata, ale w roku 1940 zasoby kopalin użytecznych się wyczerpały, więc kolej przestała funkcjonować.

Boliwia 3
Boliwia 4

Cmentarzysko lokomotyw na dnie wyschniętego jeziora słonego.

4. Oranjemund. Droga donikąd

Oranjemund

Rząd Namibii uchwalił dość nietypową ustawę: samochód, który przekroczył granice miasta Oranjemund, obowiązuje zakaz opuszczania miasta. Za złamanie zakazu obowiązuje kara 15 lat pozbawienia wolności. A to wszystko dlatego, że w Oranjemund znajduje się jedna z największych kopalń odkrywkowych diamentów świata, więc władze wprowadziły taki dziwny zakaz po to, by zapobiec nielegalnemu handlowi diamentami.

Na tym cmentarzysku samochodów można znaleźć naprawdę zabytkowe auta, pochodzące z lat 20. XX wieku oraz sprzęt wojskowy, wykorzystywany do niwelacji terenu, pokrytego wydmami.

5. Ostatni rejs. Arizona

Arizona

W USA (Arizona) znajduje się największe cmentarzysko amerykańskich samolotów wojskowych. Powierzchnia cmentarzyska przekracza 1500 boisk piłkarskich. Pod gołym niebem na pustyni Arizony stoją 4 tysiące samolotów wojskowych.

Arizona 2

Trudno w to uwierzyć, ale na cmentarzysku stoją samoloty, których łączna wartość wynosi około 40 mld dolarów!

Arizona 3

Ta pustynna okolica to idealne miejsce do przechowywania samolotów pod gołym niebem, ponieważ rzadko pada tam deszcz i jest wyjątkowo sucho, więc praktycznie nie zachodzi tam korozja. Wybrane maszyny, stojące na cmentarzysku, poddaje się przebudowie na latające cele.

6. Leśne cmentarzysko samochodów w Belgii

w Belgii
w Belgii 2

Po zakończeniu II Wojny Światowej amerykańscy żołnierze, którzy stacjonowali w południowej Belgii, musieli podjąć dość trudną decyzję, dotyczącą samochodów: albo zabrać je ze sobą do domu, sprzedać albo porzucić. Niestety większość z nich wybrała trzecią opcję. Sprowadzenie ich do Stanów było zbyt kosztowne, dlatego zapędzono je na wzgórze, zaparkowano tak, by ukryć przed światem zewnętrznym.

w Belgii 3

Władze Chatillon, małej wioski w południowej Belgii, w 2010 roku usunęli je ze względu na ochronę środowiska. Wiele z samochodów też zostało skradzionych lub rozmontowanych na części przez mieszkańców.

7. Cmentarzysko starych motocykli w miejscowości Lockport w stanie Nowy Jork

Lockport

W Lockport niegdyś znajdowało się dość nietypowe i nieco przerażające miejsce – cmentarzysko setek przeżartych rdzą motorów. Miejsce to stało się znane szerszej publiczności w 2010 roku, dzięki staraniom motocyklowych entuzjastów.

Lockport 2

W 2013 roku władze miasta postanowiły ostatecznie zburzyć budynek, w którym składowano stare motory i zezłomować jego zawartość.

8. Cmentarzysko pociągów

Cmentarzysko pociągów

W 1955 roku w Wielkiej Brytanii nastąpiło upaństwowienie kolei i utworzenie British Railways, więc większość lokomotyw i pociągów znalazła się na złomowisku. Na zdjęciu jedno z największych cmentarzysk lokomotyw w Wielkiej Brytanii – miasteczko Barry (Walia Południowa). Przemieszane z gruzem resztki maszyn robią spore wrażenie.

9. Elektroniczne cmentarzysko w Agbogbloshie

w Agbogbloshie

W Agbogbloshie (Ghana) znajduje się największe wysypisko złomu w Afryce Zachodniej. Można tu złożyć sobie komputer lub telewizor. Na to gigantyczne śmietnisko elektrozłomu trafia co miesiąc setki kontenerów z całego świata, które maskuje się pod hasłem "eksportu towarów używanych i pomocy humanitarnej".

w Agbogbloshie 2

"Toxic City" jest jedynym miejscem pracy i nierzadko głównym źródłem dochodów 20 tys. młodych mieszkańców Akry. Nie zważając na liczne naruszenia i czarny, gryzący dym, unoszący się nad wysypiskiem, sytuacja od lat nie ulega żadnej poprawie, a wysypisko elektrotechnicznego złomu tylko się powiększa.

w Agbogbloshie 3
w Agbogbloshie 4

Rozmiary i wygląd niektórych cmentarzysk wręcz przeraża. Na naszej liście znalazły się tylko te największe, ale tak naprawdę jest ich dużo więcej.

Chciałbyś niektóre z nich zobaczyć na własne oczy?

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty