9 największych mitów na temat zdrowia i ludzkiego ciała
Ciągle jeszcze wierzymy w cudowne kuracje, nadzwyczajne moce czy przesądy dotyczące leczenia. A lepiej tego nie robić. W niniejszym zestawieniu 9 największych zdrowotnych mitów, które już czas obalić.
1. Chłód powoduje przeziębienie

Owszem, częściej chorujemy jesienią i zimą, jednak chłód nie zawsze jest przyczyną przeziębienia. Zazwyczaj podstawową przyczyną tego, że zaczynamy chorować, jest zakatarzony kolega z pracy, dzieci w szkole, pacjenci w przychodni oraz pasażerowie autobusu. W miejscach takich jak skupiska ludzi: centra handlowe, kina, przychodnie, biura, szkoły, środki transportu zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że wirusem zarazi się dużo ludzi i chłód w tym przypadku nie ma nic do rzeczy.
2. Nie wolno jeść na noc

Praktycznie każdy z nas jest święcie przekonany, że jedzenie po 18.00 powoduje tycie. Nic bardziej mylnego. To kolejny mit na temat zdrowia. Chodzi przede wszystkim nie o porę, w której spożywasz posiłek, lecz o to, co jesz.
Musimy pamiętać przede wszystkim o regularności spożywania posiłków. Nie wolno opuszczać posiłków w ciągu dnia, a później się wieczorem przejadać. Głodówki to też nie najlepsza opcja. Owszem, nie przytyjesz, ale na pewno nabawisz się dolegliwości układu pokarmowego. Wniosek: wieczorem możesz jeść, ale w umiarkowanych ilościach i wyłącznie zdrową żywność.
3. W weekend odeśpię cały tydzień

Kolejny mit, w który ciągle wierzymy. A lepiej tego nie robić, bo prawda jest taka, że nie da się odespać całego tygodnia w weekend! Jeśli mało śpisz w tygodniu (5-6 godzin na dobę) i rekompensujesz to sobie w weekend, w poniedziałek będziesz tak samo zmęczony, jak w piątek. Jeśli chcesz, aby dopisywał ci humor i zdrowie, musisz zadbać o codzienny zdrowy sen, a nie tylko w weekendy. Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin, aby się wyspać, więc musisz zaplanować swój dzień tak, abyś mógł codziennie kłaść się o tej samej porze i się porządnie wysypiać każdej nocy.
4. Czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe dla oczu

Obecnie nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, że czytanie przy słabym świetle szkodzi oczom. Kolejny mit na temat zdrowia. Jeśli by to twierdzenie było prawdziwe, to wszyscy mieszkańcy Średniowiecznej Europy mieliby słaby wzrok, bo czytali przy świecach, a tak nie było. Jedno jest jednak pewne: rozpoznawanie słów w trakcie czytanie przy słabym oświetleniu wymaga od oczu większego wysiłku. Czytanie jest bardziej wyczerpujące, a oczy męczą się szybciej, co może skutkować zaczerwienieniem oczu i bólami głowy. Pomimo tego, oczom nie dzieje się krzywda.
5. Witamina C jest panaceum na przeziębienie

Kolejny mit. Witamina C nie jest panaceum na przeziębienie i grypę. Żadne badania nie potwierdziły, że leczy grypę, czy jest skutecznym lekiem, który możemy stosować profilaktycznie, żeby jej zapobiec.
6. Pij minimum 2 litry wody dziennie

Bardzo popularny mit, w który większość z nas wierzy. Każdy z nas jest unikalny, ma inną budowę ciała, uprawiamy różne zawody, spożywamy różne jedzenie w różnych ilościach, więc nie można określić absolutne minimum dla wszystkich. Każdy z nas potrzebuje innej ilości wody, więc najlepiej pić wtedy, kiedy ma się pragnienie.
7. Uprawiasz sport, więc możesz jeść wszystko bez myślenia

Większość z nas jest w tym święcie przekonana. Ale tak naprawdę to kolejny mit. Owszem, sport pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów i wyrobić smukłą sylwetkę, ale to wcale nie oznacza, że możesz niezdrowo się odżywiać i przejadać.
8. Codzienne jedzenie jaj jest szkodliwe

Jaja zawierają cholesterol, więc większość z nas jest przekonana, że częste jedzenie jaj jesz szkodliwe. Owszem, żółtko zawiera cholesterol (w niedużych ilościach), który jest organicznym związkiem chemicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, że jaja to jeden z najbardziej odżywczych pokarmów na świecie, które są bogatym źródłem różnych witamin i minerałów. Specjaliści twierdzą, że warto zjadać nawet do trzech całych jaj dziennie i nie ma powodów, by bać się o poziom cholesterolu.
9. Szczupły oznacza zdrowy

Owszem, wiele chorób wiąże się z nadwagą. Jednak szczupła sylwetka też wcale nie oznacza zdrowia. Nadmierna szczupłość, zwłaszcza u osób po 40 roku życia, może być przyczyną rozwoju chorób serca i płuc.
Nie można wierzyć we wszystko, co się słyszy, nawet jeśli są to tezy, w które wierzy większość z nas. Każdą informację należy traktować sceptycznie i zawsze wszystko sprawdzać, zanim w to uwierzysz.