9 niebezpiecznych sytuacji, w których może się znaleźć dziecko. Na co uważać?

Liczba zaginionych i liczba dzieci, które się znalazły w niebezpiecznych sytuacjach, z każdym dniem się zwiększa. Najważniejsze zadanie każdego rodzica – nauczyć dziecko, jak się należy zachowywać w różnych groźnych sytuacjach. Jak to zrobić? Mamy dla naszych Czytelników kilka korzystnych porad.

Lato jest jedną z najbardziej niebezpiecznych pór roku dla dzieci. Wakacje, dużo wolnego czasu, długie spacery, podczas których może zaistnieć wiele różnych groźnych sytuacji, o których powinieneś powiedzieć swojemu dziecku, aby wiedziało jak się zachować w takich przypadkach. Ostrzeżony, uzbrojony. Otóż jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nasze dzieci? Na co uważać i jak się zachować?

1. Nękanie

czeka

Wytłumacz swemu dziecko, że jeśli ktoś za nim idzie, w takim samym tempie, jak on, nie zmieniając kierunku i udając, że idzie w swoich sprawach albo rozmawia przez telefon, to oznacza, że ktoś go prześladuje. Jeśli nieznajoma osoba dziwne zachowuje się i patrzy na dziecko, to należy się odwrócić i głośno krzyknąć: "Przestań w końcu za mną chodzić!" i pójść w jego kierunku. Powiedz swemu dziecku, że w niebezpiecznych sytuacjach nie ma miejsca dla wstydu.

2. Ktoś wymaga od dziecka zachowania jakiejś tajemnicy

Owszem rodzice zawsze mówią dziecku, że musi się nauczyć chronić cudze tajemnice. Jednak są sytuacje, kiedy musi o wszystkim powiedzieć dorosłym. Jeśli na przykład ktoś chce popełnić jakieś przestępstwo. Zachowanie tajemnicy może być bardzo niebezpieczne, więc dziecko może złamać obietnicę, aby nie narażać swego życia i życia innych na niebezpieczeństwo. Dorośli na pewno go uchronią przed niebezpieczeństwem i pomogą.

3. Naruszanie przestrzeni osobistej

dzieci

W transporcie publicznym, sklepie, na koncercie dość często dochodzi do przepychanek, odbijania się od siebie. Jeśli dziecko zauważyło, że ktoś stoi bardzo blisko niego, to musi się odwrócić i powiedzieć: "Przepraszam, czy nie mógłby Pan\Pani nieco się odsunąć. Nie lubię (nie życzę sobie), kiedy ktoś stoi tak blisko mnie. Proszę mnie nie dotykać". Dziecko powinno być przygotowane na to, że facet lub kobieta zaczną wszystkiego się wypierać, mówić, że ono coś ubzdurało sobie. Twoja pociecha powinna jasno uświadomić sobie, że stanowcze zachowanie może uchronić ją przed niebezpieczeństwem, a w niektórych przypadkach nawet uratować życie.

4. Natrętna rodzinka

Ciągłe podpytywanie dziecka o to, jak się uczy, w kim się kocha, całuski, przytulanie mogą być kłopotliwe dla niego. Musisz uświadomić mu, że jeśli mu się to nie podoba, to powinno powiedzieć o tym wprost swoim bliskim, nie obawiając się, że może je urazić. Najważniejsze, aby dziecko zawsze czuło się komfortowo.

5. Ktoś prowokuje dziecko do naruszania zasad bezpieczeństwa: na przykład zabiera jakąś rzecz i ucieka

prosi dziecka

Nawet, jeśli to bardzo droga rzecz, nie warto lecieć za nią na złamanie karku. Może to być bardzo niebezpieczne! Dziecko powinno poprosić o pomoc dorosłych albo w sposób zdecydowany powiedzieć, żeby zwrócono mu rzecz, która do niego należy. W żadnym przypadku nie można gonić złodzieja. Na pierwszym miejscu zawsze powinno być własne bezpieczeństwo, a nie jakieś tam rzeczy, nawet bardzo drogie.

6. Ktoś stawia dziecko w niezręcznej sytuacji lub chce zdobyć jego przychylność za pomocą komplementów

Ktoś prawi dziecku komplementy, a później o coś go prosi? Liczy na to, że dziecko nie będzie mogło mu odmówić. Na przykład: "Wyglądasz na bardzo dorosłego i mądrego chłopczyka\dziewczynkę. Na pewno znasz miasto jak swoje pięć palców. Może pokażesz mi, gdzie się znajduje najbliższy sklep z cukierkami?" Rodzice powinni wytłumaczyć dziecku, że nie jest nikomu niczego winien i nie musi się odwdzięczać za komplementy. Może ewentualnie podziękować i pójść do domu, nie wdając się w żadne rozmowy z nieznajomą osobą.

7. Naruszenie dystansu intymnego

stop

Dziecko może się znaleźć w bardzo niebezpiecznej sytuacji, kiedy to ktoś poprosi go o pokazanie swoich miejsc intymnych, dotknięcie ich lub sfotografowanie. Następnie osoba, która się zwróciła z taką prośbą, poprosi dziecko, aby zachowało to w tajemnicy albo będzie grozić mu, na przykład śmiercią. Niezależnie od tego, kto wystąpił z taką propozycją (prośbą): nauczyciel, lekarz, krewny, przyjaciel, dziecko zawsze powinno pamiętać o tym, że jego ciało należy wyłącznie do tego, więc jeśli ktoś narusza dystans intymny, należy o tym niezwłocznie poinformować swoich rodziców.

8. Dziecko jest bardzo nieśmiałe, więc wszyscy go obrażają

smutny

W tym przypadku należy wytłumaczyć dziecku, w którym miejscu kończą się granice nieśmiałości. W sytuacjach, kiedy chodzi o jego życie i bezpieczeństwo należy zapomnieć o nieśmiałości i wstydzie: można uciekać, krzyczeć, nie odpowiadać na niezręczne pytania, reagować na chamskie zachowanie.

9. Nie zawsze trzeba być grzecznym i wychowanym

płaczy

Przykład: dziecko wybrało się z którymś z rodziców na zakupy do supermarketu. Mama czy tata nagle muszą zostawić dziecko na 5 minut, by na przykład pójść do toalety. Dziecko zostaje samo i czeka na rodziców. W tej chwili dziecko słyszy informację, że wszyscy klienci sklepu powinni się udać do wyjścia ewakuacyjnego. Dziecko nie wie, jak się zachować w takiej sytuacji: czekać na mamę\tatę czy uciekać i ratować własne życie. Rodzice powinni wytłumaczyć mu, że własne bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu, więc powinno się udać do wyjścia ewakuacyjnego i czekać na nich w bezpiecznym miejscu. Dobrze, jeśli dziecko będzie miało komórkę lub smart zegarek, które dają możliwość namierzyć go.

Oczywiście nie musisz straszyć dziecko, że na każdym kroku na niego czyhają niebezpieczeństwa, ale musisz go ostrzec i wytłumaczyć, jak się zachowywać w różnych niebezpiecznych sytuacjach na podstawie sytuacji przykładowych.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty