9 objawów, które mogą świadczyć o alergii na alkohol

Po niedużej ilości spożytego trunku masz zawroty głowy, wymioty, biegunkę? Być może jesteś uczulony na alkohol.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować alergię. Warto podkreślić, że wiele ludzi nie ma zielonego pojęcia o tym, że ma uczulenia na alkohol. Na przykład takie rozpowszechnione objawy jak katar, nudności, zawroty głowy mogą być objawami nietolerancji alkoholowej. Alergia na alkohol może być wrodzona, w której organizm nie jest w stanie przetwarzać etanolu i jego metabolitów od urodzenia; nabyta – powstaje w wyniku użycia jakichkolwiek leków, chorób, urazów głowy itp.

1. Migrena

migrena

Często ludzie uważają, że bóle głowy spowodowane są zmianą pogody, jednak czasami migrenę może wywołać alkohol. Uważa się, że migrena jest najbardziej rozpowszechnionym objawem uczulenia. Histamina obecna w alkoholu może wywoływać migrenę poprzez zmianę procesów fizjologicznych związanych z jej atakami.

2. Przyspieszenie rytmu pracy serca

serce

Nie zważając na to, czy człowiek ma uczulenie na alkohol czy nie, spożyty trunek negatywnie wpływa na serce, zaburzając jego rytm. Lekarze uważają, jeśli po pierwszym wypitym kieliszku dochodzi do przyspieszenia akcji serca i obniżenia ciśnienia krwi, to może oznaczać, że masz alergię na alkohol. W niektórych wypadkach tym objawom mogą również towarzyszyć problemy z oddychaniem.

3. Obrzęki

oko

Wiadomo, że nasz organizm traktuje alkohol jako truciznę, dlatego jest przyczyną intoksykacji. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia transportu wody w organizmie. To właśnie zatrzymanie wody w przestrzeni międzykomórkowej bywa powodem opuchnięcia i obrzęków.

4. Podwyższona temperatura ciała

temperatura

Lekarze potwierdzają, że podwyższona temperatura ciała jest jednym z objawów alergii na alkohol.

5. Katar

katar

Wiele z nas uważa, że katar jest banalnym objawem przeziębienia, jednak kichanie, zatkany nos i duszności mogą być objawami nietolerancji alkoholowej. Alkohol rozszerza naczynia w nosie, więc dochodzi do obrzęku błony śluzowej.

6. Zaczerwienienia na skórze

trądzik

Zaczerwienia skóry, które są najczęstszym objawem nietolerancji alkoholu, mogą wyglądać podobnie jak oparzenia od pokrzywy, czyli przybierać postać wybrzuszeń. Mogą towarzyszyć im swędzenie i pieczenie skóry. Nietolerancję alkoholową również nazywają flush reakcją (flush – to w języku angielskim wypieki, rumieniec).

7. Nudności

Nudności

Nudności oraz wymioty, to typowe objawy przedawkowania alkoholu u większości osób. Dużym problemem jest jednak sytuacja, w której tego typu symptomy występują nawet po spożyciu małej ilości trunku. U osób uczulonych na alkohol te dolegliwości będą miały różną formę.

8. Zmiany ciśnienia

ciśnienie

Po lampce wina może gwałtownie podskoczyć ciśnienie, czemu towarzyszą bóle w skroniach. Oprócz tego człowiek może mieć zawroty głowy, kołatanie serca. Niektórzy ludzie mogą natomiast mieć obniżone ciśnienie krwi, przy którym ma się ciemności przed oczami i zawroty.

9. Biegunka

Biegunka

Biegunka nie koniecznie musi być objawem uczulenia na alkohol. Może cię dopaść po spożyciu niejakościowego trunku lub pokarmu. Jednak jeśli jest objawem nietolerancji alkoholowej, to już po niedużej ilości spożytego trunku będziesz miał zaburzenia trawienia.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty