9 porad weterynaryjnych dla właścicieli psów

Posiadanie psa to nie lada wyzwanie, gdyż wychowanie i codzienna opieka nad psem potrzebują dużo energii, czasu i cierpliwości. Pies potrzebuje zdrowego snu, odżywiania, spacerów, regularnych wizyt u weterynarza i szczepień. W niniejszym zestawieniu 9 rzeczy, o których musi pamiętać każdy właściciel psa.

1. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska u psa są schorzenia w obrębie jamie ustnej

pies

Jeśli u twego psa występuje nieprzyjemny zapach z pyska, to musisz natychmiast zabrać go do weterynarza. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska u psa są schorzenia w obrębie jamie ustnej, w tym zapalenie dziąseł i kamień nazębny, więc leczeniem powinien się zająć odpowiedni specjalista. Nigdy nie dawaj psu miętowych drażetek na nieświeży oddech. Zawierają słodzik, którego działanie jest toksyczne dla organizmu zwierząt.

2. Pamiętaj o codziennym myciu miski i poidełka dla psa

dla psa

Codziennie musisz myć gorącą wodą i płynem do mycia naczyń miskę i poidełko swego pupila. Zabawki i pokrowiec na legowisko należy wymieniać co miesiąca na nowe, by pozbyć się źródła nieprzyjemnego zapachu, zarazek i pcheł.

3. Psy z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami mają problemy z oddychaniem

buldog

Rasy brachycefaliczne, czyli psy z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami, do których należą między innymi, pekińczyki, shih tzu, mopsy, boksery, buldogi angielskie, a także buldogi francuskie często mają trudności z oddychaniem podczas upałów, pod wpływem stresu lub po operacjach. Właścicieli psów ras brachycefalicznych muszą uważnie obserwować, czy pies nie ma problemów z przepływem powietrza i oddychaniem, zwłaszcza podczas upału lub wysiłku fizycznego. Jak tylko zauważysz, że twój pupil ma zaburzenia oddychania, musisz natychmiast zabrać go do weterynarza.

4. Szczepienia psa to obowiązek każdego właściciela

kolli

Właściciel psa powinien pamiętać o tym, że szczepieniom należy poddawać nie tylko szczeniaków. Musisz szczepić psa nie tylko na wściekliznę, ale także na inne choroby. Są to tak zwane szczepionki przypominające, które są konieczne po upływie 12 miesięcy.

5. Zjadanie swoich odchodów przez psa nie zawsze jest objawem choroby

piesek

Dla większości właścicieli psów problem zjadania odchodów przez pupila jest niepokojący, gdyż może świadczyć o nieprawidłowościach, takich jak na przykład niedobory żywieniowe. Z reguły jednak psy zjadają swoje odchody, bo im się podoba ich smak i zapach.

6. Nie ma ras psów, które nie wywołują uczuleń

szczeniak

Głównymi alergenami pochodzącymi od psa są przede wszystkim naskórek, ślina oraz mocz. Istnieje przekonanie, że psy potencjalnie mniej alergizujące mają włosy, w przeciwieństwie do pozostałych psów pokrytych futrem. Warto pamiętać jednak o tym, że nie ma ras hipoalergicznych, chociaż rasy psów, które nie mają owłosienia, (na przykład, nagi pies meksykański) mają najmniejszy potencjał uczulający.

7. Gry rozwijające inteligencję twojego psa są tak samo ważne, jak aktywność fizyczna

treninig

Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie są dobre dla zdrowia psa. Oprócz tego potrzebują gier rozwijających ich inteligencję. Można kupić swemu pupilowi odpowiednie zabawki albo pobawić się z nim w chowanego.

8. Rozkład dnia dla psa

przystojny

Mimo to, że nasz pupil spędza większą część dnia na spaniu, każdy właściciel powinien opracować szczegółowy plan dnia dla swego pupila, by w taki sposób chronić go przed stresem i nauczyć porządku.

9. Różne rasy psów mają różne potrzeby

psy

Każdy pies bez wyjątku potrzebuje miłości oraz troski, ale każda rasa z osobna ma różne potrzeby. Psy mają zazwyczaj większe lub mniejsze wymagania dotyczące aktywności. Ze względu na to weterynarzy radzą dobierać rasę psa odpowiednią do naszego stylu życia i aktywności.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty