9 produktów, które pomogą rzucić palenie

Jedzenie nie ma jakichś cudownych właściwości i oczywiście nie może zmusić nas rzucić palenie. Jednak istnieje szereg pokarmów, przypraw i produktów, które mogą zniechęcić do palenia i żywność, zwłaszcza napoje, po spożyciu których od razu masz ochotę na papierosa.

Wieczorem wypaliłeś ostatniego papierosa i rano jesteś zdecydowany i nastawiony na to, aby rzucić palenie. Wiele osób, które rzucają palenie, narzekają na to, że mają wilczy apetyt. Oczywiście nikt nie ucieszy się na myśl, że niebawem przybędzie mu kilka zbędnych kilogramów. A co jeśli zamienić niepohamowany apetyt w swego pomocnika, który pomoże ci skutecznie zerwać z nałogiem?

Na podstawie badań, dotyczących palenia, amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że istnieje żywność, która pomaga zerwać z nałogiem, zniechęca do palenia, pomaga sobie poradzić ze stresem i napięciem emocjonalnym. Mamy dla ciebie jadłospis antynikotynowy, który być może pomoże ci rzucić palenie.

1. Pij mleko

mleko

Mleko sprawia, że smak papierosa jest bardziej gorzki i nieprzyjemny. Jeśli wypijesz szklankę mleka przed wypaleniem papierosa, to będziesz miał nieprzyjemny posmak w ustach i od razu będziesz miał ochotę umyć zęby.

2. Kupuj bakłażany

bakłażany

Złagodzić objawy głodu nikotynowego pomogą nie tylko specjalne plastry, ale również bakłażany, które są bogatym źródłem witaminy B3. Jesteś opanowany i wyluzowany.

3. Jedz imbir

imbir

Niezwykle wyrazisty w smaku i aromatyczny imbir przyjdzie z pomocą, kiedy odruchowo będziesz chciał sięgnąć po papierosa. Weź mały kawałeczek cudownego korzenia, włóż do ust i ssij jak cukierek. Po jakimś czasie znika ochota na sięgnięcie po papierosa. W dodatku będziesz miał świeży oddech.

4. Cytryny, pomarańczy i mandarynki

pomarańcza

Kwaśny smak cytryny, pomarańczy lub mandarynki w ustach zmniejsza ochotę na papierosa. W dodatku są potężnym źródłem witaminy C. Uzupełniają jej poziom w organizmie. Nie lubisz owoców cytrusowych? Wtedy jedz jabłka, paprykę, czarne porzeczki. Również są bogate w witaminę C.

5. Nie zapominaj o bananach

banany

Lubisz banany? Wspaniale... Są potężnym źródłem witaminy B6, która jest konieczna do syntezy hormonów: serotoniny i adrenaliny. Jeśli będziesz miał wysoki poziom serotoniny, to depresja, z którą często borykają się osoby, rzucające palenie, na pewno cię nie dopadnie. Osoby, u których we krwi stwierdzono wysokie stężenie pirydoksyny (witaminy B6), są w mniejszym stopniu narażone na rozwój raka.

6. A może kostka czekolady?

czekolada

Po rezygnacji z palenia papierosów nawet osoba, która dotychczas nie przepadała za słodyczami, może zmienić się w prawdziwego łakomczucha. Zestresowany organizm potrzebuje skutecznych antydepresantów, czyli różnych smakołyków. Jak zachować się w takiej sytuacji? Jedz każdego dnia czarną, gorzką czekolady i nie martw się, że przytyjesz. Gorzka czekolada to nie cukierki, więc za dużo jej nie zjesz.

7. Brokuły

brokuły

Brokuły są najbogatszym źródłem sulforafanu, który chroni płuca przed rakiem drobnokomórkowym oraz płaskonabłonkowym płuc. Jednak brokuły to nie panaceum na wszystkie choroby! Nawet jeśli będziesz jeść kapustę szparagową każdego dnia, ale przy tym palić papierosy, to na pewno nie będzie mogła chronić twój organizm przed wszystkimi szkodliwymi substancjami.

8. Magiczna sałatka

sałatka

Świeże sałatki z selerem, cukinią, szpinakiem, szparagiem, zieloną fasolą, pomidorami, oliwkami sprawiają, że papierosy gorzej smakują. W dodatku są smaczną i niskokaloryczną przekąską w ciągu dnia.

9. Jedna lampka czerwonego wina nie zaszkodzi

wino

Chodzi właśnie o wypicie wyłącznie jednej lampki wina w ciągu doby. Czerwone wino bowiem zawiera resweratrol i flawonoidy, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka płuc. Jeśli będziesz każdego dnia pić za dużo wina, to po wyjściu z jednego nałogu możesz popaść w inny.

Czarna lista

czarny

Już wiesz, co masz jeść, aby rzucić palenie. Teraz chcemy wymienić produkty, po spożyciu których od razu masz ochotę na papierosa. Oczywiście na naszej liście powinien znaleźć się alkohol, czerwone mięso, kawa, czarna herbata, Coca-Cola, fast food i wędzone mięso.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty