9 przykazań subtelnej sztuki olewania, czyli metoda na szczęśliwe życie

Co oznacza żyć na luzie? Każdy z nas rozumie to inaczej. Jedno, co można powiedzieć z pewnością: jeśli chcesz żyć na luzie i być szczęśliwym, to musisz opanować sztukę olewania. To wcale nie oznacza, że musisz mieć wszystko w nosie, być osobą apatyczną, kierować się zasadą – cel uświęca środki. Powinieneś pokochać siebie i nauczyć się określać priorytety, wybierać to, co jest dla ciebie istotne i najważniejsze.

Większości z nas wyraz "olewanie" kojarzy się z bezodpowiedzialnością, więc na pewno nie chcemy nikogo i niczego olewać. Jednak w naszym artykule chodzi o zdrowe olewanie, które prowadzi do szczęśliwego życia. Naucz się przykładać wagę do tego, co jest naprawdę dla ciebie ważne i przestań żyć według zasady "muszę mieć, muszę być".

1. Przejmowanie się sytuacjami, które na przejmowanie się nie zasługują

strach

Dziś ludzie, którym ciągle brakuje czasu i których osaczają różne problemy dnia codziennego, są bardzo agresywni. Najczęściej się zachowuje bezczelnie i prostacko. Nie warto tym się przejmować i później przez resztę dnia analizować to, co powiedział agresywny prostak. Może miał ciężką noc, więc musiał się na kimś wyżyć? Nie warto również się przejmować tym, co mówią sąsiedzi, problemami w pracy, bo przecież wiesz, że stres może powodować różne choroby. Nie denerwuj się, bo w przeciwnym razie, wylądujesz w gabinecie psychoterapeuty.

2. Pokochaj siebie i rozpieszczaj się

zakupy

Główne przykazanie zdrowego olewania. Musisz nauczyć się rozpieszczać i pokochać siebie. Każdy z nas się rozpieszcza w różny sposób: ktoś wybiera się na zakupy, ktoś do baru na piwko po pracy, są również tacy, którzy lubią się zrelaksować i odstresować, ćwicząc jogę. Jeśli nauczysz się rozpieszczać, to twoje życie nabierze kolorów, bo zawsze będziesz wiedział, że po ciężkim dniu na ciebie czeka nagroda, co w mgnieniu oka zachęca do pracy i poprawia humor.

3. Negatywne myśli precz!

szok

Istnieje przekonanie, że nasza przyszłość zależy od nas samych. Każdy z nas na pewno słyszał, że myśli się materializują. Człowiek staje się tym, o czym najczęściej myśli. Ogromny wpływ na nas ma nasze nastawienie. Wychodząc z domu, musisz się nastawić na to, że wszystko będzie dobrze. Wyrzuć z głowy myśli: "Nie uda się”, "Nie potrafię", "Nie mogę". Nastaw się na to, że na pewno wszystko ci się uda i wszystko potrafisz.

4. Nie użalaj się nad sobą!

płaczy

Na pewno masz w swoim otoczeniu osobę, która nie wyobraża sobie życia bez narzekań i użalania się nad sobą. Lubi, kiedy wszyscy dookoła jej współczują, starają się pomóc. Narzekania, łzy to negatywne emocje i przeżycia, które nie dają nam możliwości przeć do przodu i osiągać cele. Litość powoli zabija, bo z czasem nawet najmniejszy problem może nas doprowadzić do łez i wyprowadzić z równowagi. Precz z litością!

5. Nie warto wszystkiego kontrolować

praca

Są osoby, które dla własnego pokoju, powinny wszystko kontrolować, bo tylko wtedy czują się szczęśliwe i usatysfakcjonowane. Warto pamiętać jednak o tym, że nie da się zaplanować życia. Los płata nam figle i nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Możemy cieszyć się z tych niespodzianek, możemy spróbować wszystko zmienić, ale jedno jest pewne: po co wszystko kontrolować, jeśli i tak nie da się nad wszystkim zapanować? Może po prostu odpuścić sobie i czerpać z życia pełnymi garściami?

Przykład: wreszcie urlop. Wybrałeś kraj na wakacje, zarezerwowałeś bilety lotnicze, hotel. Niby wszystko zaplanowałeś i przewidziałeś, aż nagle lot zostaje odwołany, w hotelu goście bardzo głośno hałasują albo przez całe wakacje pada deszcz. I co ty na to? Miały być idealne wakacje, a okazały się całkowitą klapą i rozczarowaniem. Życie kołem się toczy.

6. Wszyscy jesteśmy tacy sami

harmonia

W dzieciństwie rodzice przekonują nas do tego, że jesteśmy wyjątkowe. Później psycholodzy głośno mówią o tym, że każdy z nas jest genialny. Zarówno rodzice, jak i psycholodzy uważają, że każdy może osiągnąć sukces. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to dlaczego tylko nieliczni dokonują rewelacyjnych odkryć, piszą genialną muzykę? Być może warto przestać się oszukiwać i porywać się z motyką na słońce? Ciesz się z tego, co masz i czerp zadowolenie z życia. Masz wspaniałe dzieci i męża? Cudownie! Uprawiasz ulubiony zawód? Jesteś prawdziwym szczęściarzem!

7. Cierpienie to nieodłączny element naszego życia

sport

Jest cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Niemożliwie przejść przez życie, nie doznając cierpienia i bólu. Musisz po prostu to zaakceptować. Cierpienie uczy nas cierpliwości, wytrwałości, pewności siebie, empatii. To właśnie trudności sprawiają, że wychodzi na jaw nasza ukryta siła. Z mniejszą obawą spoglądamy w przyszłość, z innej perspektywy zaczynamy odbierać życie. Cierpienie uczy nas tego, że jesteśmy silniejsi, niż nam się wydawało.

8. Życie to związek przyczynowo-skutkowy

randka

Pamiętaj zawsze o tym, że dowolne twoje działanie będzie miało jakieś skutki. Dotyczy to przede wszystkim naszych czynów i zachowań wobec innych. Jeśli ktoś traktuje cię nie najlepiej, to być może tak się dzieje, bo zachowujesz się nie fair w stosunku do swoich bliskich czy przyjaciół? Nie warto się zbytnio się skupiać na swoich czynach, ale czasami musisz myśleć, co mówisz, czy robisz.

9. Osobiste wartości i zasady

reguły

Każdy z nas powinien wybierać, co dla nas jest najważniejsze na podstawie precyzyjnie określonych osobistych wartości. Sam wiesz, co masz robić, by być szczęśliwym. Ktoś kieruje się zasadą, że w życiu trzeba wszystkiego spróbować, ktoś inny nigdy nie będzie tolerować chamskiego zachowania czy kłamstw, są również tacy, którzy są święcie przekonani, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Są to zasady i wartości, które pojawiają się wraz z doświadczeniem. Jeśli będziesz się kierować wyłącznie osobistymi wartościami i zasadami życiowymi, to na pewno będziesz szczęśliwy. Spróbuj, a się przekonasz!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty