9 roślin jadalnych, które można wyhodować prosto na kuchni

Pomysł ogródka na kuchennym parapecie zdobywa coraz większej popularności. Wszystkie niezbędne zioła mogą być zawsze pod ręką. I przy tym żadnej chemii, jedna nieprzerwana korzyść.

Toż nasza redakcja postanowiła opowiedzieć wam o roślinach, które łatwo można wyhodować w domu.

Sałata

9 roślin jadalnych 1

Wyhodować ją nie złoży szczególnych trudności. Biały korzeń, który pozostał od sałaty należy ulokować do wody tak, by ona nie zamykała koniec łodygi. Ulokujcie roślinę na słońcu i nie zapominajcie kropić miejsce przekroju wodą, żeby ono nie wysychało. Przez kilka dni zauważycie pojawienie się nowych korzeni i liści. Przez tydzień roślinę można przenieść do gleby, przy czym liście obowiązkowo powinny być nad ziemią. Urodzaj urośnie w ciągu kilku tygodni.

Drugi sposób – to wysadzać roślinę od razu do gleby, ale w tym wypadku pierwszy tydzień ją należy intensywnie nawilżać, aż nie pojawią się pierwsze pędy.

Imbir

9 roślin jadalnych 2

Ponowna hodowla imbiru jest bardzo prosta. Posadźcie do ziemi zbędny kawałek korzenia z pędami w górę. Lepiej na słoneczną stronę, ale nie z bezpośrednimi promieniami. Nie zapominajcie dobrze podlewać, a wtedy on dość szybko puści nowe korzenie i pędy. Po tym, jak on rozrośnie się, możecie wyjąć go w całości z gleby, odcinać od części korzeniowej potrzebny kawałek i znów posadzić.

Poza tym imbir bardzo pociągająco wygląda w jakości kwiatu i złoży niezłą kompanię waszym roślinom na parapecie.

Lemongrass

9 roślin jadalnych 3

Rośnie jak i dowolna zwykła trawa – jego korzeniowi wystarczy tylko szklanki z wodą i słońca. Około tygodnia on zacznie rosnąć. Wtedy wam należy przesadzić lemongrass do doniczki. Kiedy łodygi osiągną w przybliżeniu 30-centymetrową wysokość, można je ścinać, potem inna część przedłuża rosnąć.

Por

9 roślin jadalnych 4

Dla hodowli można wykorzystać korzeń, który pozostał po konsumpcji. Umieśćcie go do szklanki z niewielką ilością wody i zostawcie go na słonecznym miejscu, na przykład obok okna. Prawda, w zimowym okresie lepiej znaleźć miasteczko dalej od przeciągów. Jadalna część rośliny będzie rosnąć ile zachcecie i ją zdarzy się tylko ścinać w razie potrzeby. Wodę należy zmieniać raz w tygodniu, we wszystkim innym – to bardzo niewybredna roślina.

Rokietta siewna

9 roślin jadalnych 5

Ona nie wymaga gleby, głównie żeby była dość pulchna i zawsze nawilżona. Nasienie rokietty należy położyć z góry, zasypać warstwą suchej ziemi (1–1,5 cm) i polać ciepłą wodą z rozpylacza. Ukryć folią i postawić do ciepłego miejsca. Pierwsze pędy pojawią się po 3–7 dniach. To jest sygnałem do tego, żeby zdjąć folię i przesunąć na stałe miejsce. Kiedy liście osiągną wysokości do 10 cm, można zaczynać łakomić się tym korzennym zielem.

Fenkuł

9 roślin jadalnych 6

Wyhodować jego można dwoma sposobami. Wykorzystać część pozostałego białego korzenia – umieścić go do słoika z wodą i postawić do dobrze oświecanego miejsca. Przez pewien czas pojawią się świeże zioła, które można ścinać i dodawać do jedzenia. Czy drugi wariant – zasiać nasienie do ziemi, ale w tym wypadku zdarzy się czekać pędów trochę dłużej.

Rzodkiewka

9 roślin jadalnych 7

Bardzo dobrze nadaje się dla hodowli na parapecie. Nasienie należy zmoczyć w ciepłej wodzie na dwa dni przed sadzeniem. Potem posadzić do doniczki czy pudełka, niezbyt głęboko, w przybliżeniu na 2 cm. Można nakryć folią, polewać i chronić pierwszy czas przed przeciągami. Po tym jak pojawią się pędy, śledźcie za tym, żeby ich nie było za dużo, inaczej nie otrzymacie dużych i smacznych płodów. Drugą partię rzodkiewki można wysadzać do tej samej gleby, ale przed tym poczekać chociażby tydzień i wykorzystać podkarmianie.

Mięta

9 roślin jadalnych 8

Można również wykorzystać nasienie. Je lepiej sadzać na głębokości 5 mm, glebę lepiej podlewać z rozpylacza, mięta nie lubi nadmiernego nawilżania. Pędy pojawią się w ciągu dwóch tygodni. Już po połowie miesiąca potraficie cieszyć się pachnącą herbatą z miętą. Jest jedno zastrzeżenie: roślina nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia i potrzebuje cienia.

Ananas

9 roślin jadalnych 9

Dla bardzo cierpliwych ogrodników, którzy lubią eksperymenty. Żeby jego wyhodować, trzeba górną część z liśćmi. Przy tym należy ścinać wszystkie pozostałe części owocu, to należy robić ostrożnie, żeby zachowały się pędy korzeni (malutkie krążki na płaskiej podstawie łodygi). Potem należy wydalić liście rosnące od spodu, do wysokości 2–3 cm. Posadźcie swój ananas do ciepłej gleby z dobrym drenażem, żeby w niej nie zbierała się woda. Polewać trzeba regularnie tylko pierwszy czas, kiedy roślina wzmocni się i nabierze kształtów. Potem podlewać 1 raz w tygodniu. Zauważycie wzrost już w pierwszych miesiącach, ale przejdzie niemniej 2–3 lat, zanim potraficie spróbować swój urodzaj.

źródło:TopNewsRustoria
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty