9 składników, które poprawią smak każdej potrawy

Każda kuchnia posiada wiele różnych trików kulinarnych, dzięki którym nawet najprostszą potrawę można zmienić w prawdziwy rarytas o niesamowitym smaku i aromacie.

Każda młoda gospodyni, która dopiero, co zaczyna swoją przygodę z gotowaniem, wśród tej ogromnej różnorodności trików kulinarnych, może znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Jednak tak naprawdę, prawdziwa magia kulinarna kryje się w umiejętności stosowania prostych, ale bardzo skutecznych składników, które potrafią poprawić smak i zapach niemalże każdej potrawy. W niniejszym zestawieniu produkty, których dodanie po potraw, sprawi, że zmienią się one w prawdziwe rarytasy.

1. Oliwa z oliwek dobrej jakości.

olej

Zwykły olej słonecznikowy można nazwać uniwersalnym produktem, nieposiadającym jakichś specjalnych walorów smakowanych, używanym na całym świecie do smażenia, doprawiania sałatek, smarowania blaszek do pieczenia. Natomiast oliwa z oliwek dobrej jakości wyróżnia się nie tylko niesamowitym smakiem, ale także aromatem. Często jest jednym z najważniejszych składników potrawy, którego zapach i smak dominuje nad innymi składnikami.

2. Czosnek.

czosnek

Dodawanie czosnku do potraw nie można traktować jako rutynowy proces, który nie wymaga żadnej pomysłowości i kreatywności kulinarnej. Pamiętaj o tym, że są potrawy, które wymagają dodawania czosnku granulowanego, do innych natomiast lepiej dodawać świeży czosnek. Intensywność smaku i zapachu zależy właśnie od postaci, w jakiej dodajemy to warzywo. Podczas przyrządzania niektórych potraw świeży czosnek może się przypalać, dlatego lepiej zdecydować się na granulowany.

3. Świeże zioła.

przyprawy

Opanowanie sztuki umiejętnego doprawiania potraw ziołami pomoże w mgnieniu oka odmienić smak i zapach niemalże każdej potrawy. Oczywiście czasami się zdarza tak, że nie mamy pod ręką świeżych ziół, tylko te, w postaci przypraw z supermarketu, które również nadają się do polepszenia smaku potrawy. Jednak to właśnie świeże zioła posiadają niesamowite walory smakowe, które doceni każdy smakosz. Chodzi przede wszystkim o bazylię, kolendrę, rozmaryn i pietruszkę.

4. Sok z cytryny.

sok

Sok, wyciśnięty z cytryny przed samym dodaniem do potrawy, która znajduje się już na końcowym etapie gotowania albo serwowania, potrafi radykalnie odmienić nie tylko smak, ale również zapach potrawy. Pamiętaj również o tym, że istnieje ogromna różnica, jeśli chodzi o walory smakowe, pomiędzy cytryną a limonką. Limonka ma intensywniejszy smak i aromat, więc w przypadku niektórych dań jest po prostu niezastąpiona. Niektóre gospodynie używają soku z cytryny w butelce, który niestety nie może się pochwalić bogatym smakiem i aromatem, po którego dodaniu potrawa ma kwaśny smak, a nie intensywnie cytrynowy.

5. Sól.

sol

Znani kucharze przekonują, że doprawianie dań solą to cała sztuka. Chodzi nie tylko o ilość, ale również o czas, kiedy się dodaje sól, rodzaj soli i wielkość kryształków soli. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad, to dopiero wtedy przygotujesz potrawę o niesamowitym smaku. Podczas przyrządzania niektórych dań możemy śmiało dodawać zwykłą sól, jednak są również potrawy, które będą lepiej smakować, jeśli dodasz sól morską lub himalajską. Jeśli chcesz cieszyć się wyśmienitym smakiem swoich potraw, to musisz zgłębić wszystkie sekrety solenia potraw.

6. Pieprz czarny.

pieprz

Wiedziałeś, że pieprz czarny był jedną z najchętniej wykorzystywanych przypraw przez Starożytnych Rzymian? W przeciwieństwie do soli, która jedynie poprawia smak potrawy, świeżo zmielony pieprz w moździerzu kamiennym, poprawia smak i zapach każdej potrawy. Pieprz czarny ziarnisty najczęściej dodajemy do marynat, zup i rosołu już na pierwszym etapie gotowania. Natomiast pieprz czarny mielony dodajemy do potraw od razu po ich ugotowaniu, odstawiamy na 15 minut, aby potrawa nabrała smaku i zapachu. Doświadczone gospodynie odradzają kupowania pieprzu czarnego mielonego w opakowaniu. Lepiej kupić pieprz ziarnisty i samej zmielić w młynku.

7. Liść laurowy

laur

Liść laurowy to popularna przyprawa różnych kuchni świata, zwłaszcza kuchni śródziemnomorskiej, która nie nadaje się do jedzenia. Liść laurowy najczęściej dodajemy do zup, rosołu, bigosów, gulaszy na końcowym etapie gotowania, dzięki czemu mają przyjemny smak i korzenno-gorzkawy smak. Podczas wykorzystania liścia laurowego musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach: liść laurowy ma dość intensywny smak i zapach, więc należy go wyciągnąć z gotowego dania. Jeśli tego nie zrobisz, to twoja potrawa będzie bardzo gorzka i niesmaczna.

8. Masło.

masło

Masło dobrej jakości potrafi poprawić nie tylko smak i zapach potrawy, ale nawet konsystencję. Ze zwykłego masła możesz zrobić masło klarowane, którego można używać do smażenia. Masło klarowane szeroko stosowane jest w kuchni indyjskiej. Stosowanie masła wymaga posiadania określonej wiedzy kulinarnej i doświadczenia, które przychodzi z wiekiem.

9. Musztarda.

musztarda

Musztarda ma intensywny smak i zapach. Nadaje się nie tylko do smarowania kanapek, hamburgerów i hot dogów. Musztardę dodaje się do potraw mięsnych, zapiekanek i puree ziemniaczanego. Na dodatek musztarda idealnie się nadaje jako marynata do mięsa. Zmiękcza mięso, nasycając go niesamowitym zapachem i smakiem. A propos: kuchnia francuska poświęca odrębny rozdział musztardzie, którą jest jednym z podstawowych składników różnych sosów do warzyw, ryb i potraw mięsnych.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty