9 szokujących faktów na temat mieszkańców Starożytnej Grecji

Starożytna Grecja może się pochwalić słynnymi matematykami, dowódcami, naukowcami i lekarzami. Starożytni Ateńczycy jako pierwsi na świecie wykształcili demokrację. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mieszkańcy Starożytnej Grecji były osobami nadzwyczaj wychowanymi i inteligentnymi. Nic bardziej mylnego.

Podobnie jak każdy inny naród, mieszkańcy Starożytnej Grecji mieli własne dziwactwa, o których mowa w niniejszym artykule.

1. Mężczyznom podobały się kobiety z monobrwią.

grecja

Dziś monobrew jest raczej mankamentem niż zaletą. Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn starogreckich, to uważali, że monobrew upiększa każdą kobietę. Chodziło jednak im raczej nie o gęstą monobrew, lecz cienką, która po bliższym spojrzeniu na nią, stawała się prawie niewidoczna.

2. Niewolnicy w demokratycznych Atenach

historia

Większość z nas doskonale wie, że Starożytni Ateńczycy jako pierwsi na świecie wykształcili demokrację. Jednak mało, kto wie, że Ateny zamieszkiwała duża liczba niewolników. Jednak nawet mieszkańcy, którzy nie byli niewolnikami, nie mogli się nazwać pełnoprawnymi obywatelami miasta, gdyż to miano przysługiwało wyłącznie rdzennym mieszkańcom, którzy się urodzili w Atenach.

3. Wyprawy spartańskie z dźwiękiem flet

parta

Oprawa muzyczna wypraw to powszechne zjawisko w Starożytnej Grecji. Jeśli chodzi o Spartan, to na pewno większość z nas pomyśli, że chodziło o jakąś męską, surową oprawę muzyczną. Nic bardziej mylnego. Podczas zaciętych walk odważnym Spartanom towarzyszył dźwięk flet. A to wszystko dlatego, że bitwę traktowali jako swoisty wypoczynek od rygorystycznej musztry.

4. Znicz Olimpijski

ogień

Trudno sobie wyobrazić Igrzyska Olimpijskie bez znicza, który jest zapalany w dzień ich rozpoczęcia. Jednak mało kto wie, że dopiero w 1936 roku Carl Diem wyszedł z inicjatywą zapalania płomienia olimpijskiego na stadionie w greckiej Olimpii i przenoszenia go przez sztafetę olimpijską do miejsca rozgrywania igrzysk w danym roku.

5. Spartanie mieli własne plemię niewolników

wojna

Heloci – plemię, składające się z mieszkańców podbitych obszarów. Niewolnicy byli podstawową siłą roboczą na spartańskiej wsi, pracującą na utrzymanie spartiatów, pomagając kobietom, kiedy ich mężowie byli na wojnie. Plemię składało się z bardzo silnych mężczyzn, więc Spartanie, aby zapobiec powstaniu, regularnie organizowali polowanie na najsilniejszych przedstawicieli plemienia.

6. Starożytni Grecy wino rozcieńczali wodą

wino

Większość z nas jest święcie przekonana, że Starożytni Grecy i Rzymianie na okrągło pili wino, więc zawsze byli pijani. Jednak mało kto wie, że Grecy najczęściej pili wino rozcieńczone wodą, czasami nawet w proporcjach 10:1. W antycznej Grecji picie wina na wpół zmieszanego z wodą uchodziło za przejaw cywilizacji. Upojenie alkoholowe nie było społecznie akceptowane i było raczej rzadkością, gdyż trudno było się upić wodą z winem.

7. Zamężne kobiety obowiązywał zakaz oglądania nagich uczestników Igrzysk Olimpijskich

wizerunek

Większość z nas uważa, że Starożytni Grecy byli rozpustnikami. Owszem, czasami się zdarzało, jednak rozpusta nie była społecznie akceptowana. Zamężne kobiety obowiązywał zakaz oglądania nagich uczestników Igrzysk Olimpijskich, aby nie czuć seksualnego przyciągania do innych mężczyzn, oprócz swego męża.

8. Kij z gąbką zamiast papieru toaletowego

laski

Po defekacji każdy mieszkaniec Grecji sięgał po kij, na którego końcu przymocowana była gąbka, czyszcząc pośladki i odbyt. Potem wkładał kij w wiadro ze słoną wodą albo do rowka z płynącą wodą, w której kijek czekał na użycie przez kolejną osobę, nieco tylko spłukany przepływającą wodą.

9. Kąpiel w winie

malunek

Każdy z nas na pewno słyszał o ocenie fizycznej kondycji niemowlęcia spartańskiego. Jeśli dziecko było silne i zdrowe pozwalano mu żyć, jeśli urodziło się słabe i chorowite porzucano je w górach na pewną śmierć. Jednak mało kto z nas wie, że zanim rada starszych oceniła fizyczną kondycję niemowlęcia, rodzice kąpali go w winie. Jeśli po takiej kąpieli wyśmienicie się czuło, to oznaczało, że dziecko jest silne i zdrowe. Jeśli natomiast dostawała drgawek, źle się czuło, to z kolei oznaczało, że jest słabe i chore, więc nawet nie zasługuje na to, by pojawić się przed obliczem rady starszych.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty