9 zasad uważnego jedzenia

Mindfulness lub uważność polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, co się dzieje tu i teraz, a nie na kilku sprawach naraz. Dziś, kiedy ciągle gdzieś pędzimy i nie mamy czasu na to, aby się na chwilę zatrzymać, mindfulness przybiera na znaczeniu i zdobywa coraz większą popularność.

Mindful eating, czyli uważne (świadome) jedzenie może zasadniczo zmienić nasze życie. Pomoże nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów i się nie przejadać, ale również nauczy nas kontrolować rozmiar porcji i pomoże odzyskać radość z jedzenia.

1. Nie jedz przed telewizorem lub ze smartfonem w ręku.

telewisja

Nowoczesne urządzenia elektroniczne to największy wróg uważnego jedzenia. Dziś większość z nas je przed telewizorem, ze smartfonem lub tabletem w ręku. Osoba, która skupia swoją uwagę na ekranie gadżetu, nie kontroluje ilości spożywanego pokarmu. W efekcie nawet nie czujesz, co jesz, zjadasz więcej, bo nie zauważasz momentu, kiedy jesteś już syty. Jeśli chcesz odzyskać radość z jedzenia, podczas jedzenia odłóż wszystkie urządzenia elektroniczne, wyłącz telewizor i komputer.

2. Usiądź, aby coś zjeść. Bądź obecny podczas posiłków.

obiad

Eksperci przekonują, że nawet w świecie, który ciągle gdzieś pędzi, należy znaleźć czas na to, aby zjeść posiłek na spokojnie. Wykonywanie wielu czynności w trakcie jedzenia powoduje, że trudniej nam się wsłuchać w swój organizm. W efekcie nawet nie czujemy, co jemy, zjadamy więcej, nie czerpiemy zadowolenia z jedzenia.

3. Odmierzamy porcje.

jedzenie

Jeśli zdecydowałeś się na uważne jedzenie, to musisz przede wszystkim pamiętać o odmierzaniu porcji. Nie jedz z torebki czy pudełka. Jedzenie z opakowania zawsze przekładaj na talerz. Okazuje się, że większe opakowania oraz porcje jedzenia nakładane na talerz przyczyniają się do tego, że jemy o wiele więcej, niż powinniśmy. Zanim zabierzesz się do posiłku, połóż na talerzu tyle jedzenia, ile masz zamiar zjeść.

4. Naucz się rozpoznawać oznaki głodu, jakie wysyła twoje ciało. Nie zjadaj emocji.

warzywa

Podczas kursu mindfulness ważnym elementem praktyki jest to, by zamiast mózgu, słuchać własnego ciała. Pozwoli to nam zrozumieć, czy rzeczywiście jesteśmy głodni, czy sięgamy po jedzenie wtedy, kiedy na przykład, targają nami emocje, jesteśmy zestresowani, nudzimy się. Oprócz tego musisz nauczyć się rozpoznawać swoje potrzeby pokarmowe, zanim zrozumiesz, czy chcesz naprawdę jeść, na co masz ochotę, i w jaki sposób mas zamiar spożywać pokarm.

5. Odkładaj widelec.

zupa

Większość z nas zazwyczaj podczas posiłku, zanim połknie jedzenie, które ma w ustach, już sięga po następny kęs. W efekcie się przejadamy. Poczekaj, aż przełkniesz jeden kęs, zanim sięgniesz po kolejny. Czasem to trudne, dlatego, aby sobie pomóc, odkładaj sztućce i delektuj się każdym kęsem.

6. Wybieramy mniejsze talerze.

porcja

Im większy talerz, tym więcej zjadamy jedzenia, dlatego podczas każdego posiłku wybieraj mniejsze talerze i mniejsze sztućce, co pozwoli ci kontrolować ilość spożywanego pokarmu i wielkość porcji, co jest bardzo istotne podczas różnych przyjęć z bufetem, kiedy masz przed sobą ogromny wybór przekąsek i potraw.

7. Posiłek w ciszy.

kawa

Cisza jest największym sprzymierzeńcem uważnego jedzenia. Jedzenie dostarcza nam energii, niezbędnej do życia, dlatego musisz się delektować każdym kęsem pokarmu, najlepiej w samotności i ciszy. Dzięki temu możesz głębiej zastanowić się nad tym, co masz na talerzu, w jaki sposób jesz, rozbudzać wszystkie kubki smakowe i odzyskać radość z jedzenia.

8. Jedz powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs.

smacznie

Delektowanie się każdym kęsem, dokładnie przeżuwanie pokarmu to podstawa uważnego i świadomego jedzenia. Eksperci przekonują, że gryźć jedzenie należy nawet po 30 razy przed przełknięciem. Smakuj jedzenie, które ma różną konsystencję, strukturę, zapach. W dodatku, gdy jemy powoli, nasz organizm ma czas, by w odpowiednim momencie odczytać sygnał, że zjedliśmy już wystarczająco dużo, więc przestajemy się przejadać.

9. Uczucie wdzięczności za to, co mamy na talerzu.

rodzina

Zanim sięgniesz po jedzenie na stole, podziękuj za to, co masz na talerzu. Możesz podziękować bliskim, którzy przygotowali posiłek, osobom, które zebrały produkty, pracownikom sklepu, którzy ułożyli je na półkach.

Mindful eating dziś zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków, ponieważ pomaga świadomie, w skupieniu spożywać pokarm, kontrolować ilość jedzenia, które zjadasz, być świadomym cyklu życia naszego pokarmu, delektować się smakiem, odzyskać radość z jedzenia.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty