9 zdań, które musisz powiedzieć dziecku przed wysłaniem go po raz pierwszy do szkoły

Każde dziecko ma własne podejście do nauki w szkole. Są uczniowie słabsi i są ci najsilniejsi. Jeśli chodzi natomiast o rodziców, to muszą przed wysłaniem dziecka po raz pierwszy do szkoły udzielić mu kilka cennych wskazówek, które pomogą mu się zaadoptować w nowym miejscu.

Szkoła to ważny etap w życiu każdego człowieka, podczas którego dochodzi do kształtowania jego osobowości, zdobywania wiedzy, nowych nawyków i umiejętności. Rodzice tak samo, jak ich pociechy bardzo się stresują przed wysłaniem je po raz pierwszy do szkoły, dlatego starają się udzielić im jak najwięcej korzystnych porad. Na podstawie danych pochodzących z różnych sondaży, psycholodzy zrobili listę zdań, które należy powiedzieć dziecku przed wysłaniem go do pierwszej klasy.

1. Nie ukrywaj przede mną, jeśli będą cię dręczyć i prześladować

krzyk

Popychanie, wyzywanie, zaczepianie, zmuszanie do bójek. Przemocy w szkole doświadcza coraz więcej dzieci. Bardzo często dziecko jest nękane nie tylko przez rówieśników, ale również nauczycieli. Nie można tego ukrywać przed rodzicami i trzeba szczerze im o wszystkim powiedzieć.

2. Godność – to podstawa

dzieci

Relacje między kolegami w szkole zaczynają się kształtować już dnia 1 września. Oczywiście w klasie zawsze są liderzy i nieśmiali uczniowie, przecież wszyscy jesteśmy różni. Najważniejsze – nie pozwól sobą manipulować i upokarzać cię.

3. Nie pozwól, aby nauczyciel cię dręczył i kpił z ciebie

nauczyciel

Nauczyciele uważają, że mogą bez konsekwencji nabijać się i kpić sobie z uczniów. Jeśli już zaistniała taka sytuacja, koniecznie należy powiadomić o tym rodziców i dyrekcję.

4. Nauczyciel nie może cię nie wpuścić do szkoły lub klasy

dzieciaki

Spóźniony, nie ma butów na zmianę – to żaden powód. Nauczyciel nie może nie wpuścić ucznia do klasy. Zgodnie z Konstytucją RP każdy uczeń ma prawo do nauki. Owszem, należy walczyć ze spóźnianiem się na lekcje, ale chyba nie w taki sposób.

5. Nie musisz zbierać jak najwyższych not

super

Każdy powinien określać cele i dążyć do ich zrealizowania, a nie uczyć się jedynie dla wyników. Oprócz tego nauczyciel nie zawsze jest obiektywny. Oceny nie świadczą o wartości, mądrości lub inteligencji.

6. Możesz na nas polegać

rodzina

Mama i tata zawsze będą po twojej stronie, nie zważając na żadne okoliczności, dlatego zawsze musisz im o wszystkim mówić, zwierzać się ze swoich problemów, prosić o pomoc i radę.

7. Nauczyciel nie zawsze ma rację

nauczycielka

Nauczyciel to nie zawsze tolerancyjna i inteligentna osoba. Czasami się zdarza, że jest to osoba o niskim poczuciu własnej wartości, złośliwa, sfrustrowana, która wyżywa się na uczniach, więc nie zawsze możesz polegać na jego zdaniu i opinii. Walory zawodowe wykładowcy poznasz dopiero w trakcie nauki.

8. Nie popadaj w zachowanie stadne

szkoda

Niestety dzieci z roku na rok stają się coraz okrutniejsze. Często wybierają sobie jednego ucznia na ofiarę, z której kpią, prześladują i nękają. Nie warto poddawać się negatywnemu wpływowi innych uczniów, a lepiej powiedzieć o wszystkim rodzicom, ponieważ następstwa mogą być nieprzewidziane i tragiczne.

9. Nie narzucaj się

dziewczynki

Wielu z nas ma przyjaciół w szkole, ale to wcale nie oznacza, że to jest to jakaś złota zasada. Nie musisz się przyjaźnić z tym, kto ci się nie podoba. Wystarczy, że będziesz dla wszystkich miły.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty