Aborcja jajowodowa – metody leczenia ciąży pozamacicznej
Jedyną metodą leczenia ciąży pozamacicznej jest aborcja. Ciąża pozamaciczna – ciąża, w której zapłodnione jajo płodowe ulega implantacji poza błoną śluzową jamą macicy. Przy czym dosyć często zarodek ulega implantacji w jajowodzie, rzadziej – w jajnikach, jamie brzuszne, rogu macicy. W tych wypadkach, gdy zarodek ulega implantacji w jajowodzie, jest przeprowadzana aborcja jajowodowa.
W jaki sposób przebiega leczenie ciąży pozamacicznej?Podstawowymi metodami leczenia owej patologii jest farmakologiczny i operacyjny sposób przerywania ciąży. Przy czym aborcja operacyjna podczas ciąży pozamacicznej jest powszechnie stosowaną metodą podczas leczenia danej patologii. Zazwyczaj składa się z następujących etapów:
- operacja;
- zatrzymanie krwotoku;
- rehabilitacja pooperacyjna;
- regeneracja funkcji reprodukcyjnych.
W większości wypadków do przeprowadzenia operacji przy ciąży jajowodowej używano laparoskopii. Jednak przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia jest syndrom hemoragiczny, do leczenia którego potrzebny jest dostęp do jamy brzusznej.
W jaki sposób przebiega farmakologiczne leczenie ciąży pozamacicznej?Podczas leczenia ciąży jajowodowej za pomocą metody farmakologicznej stosowana jest echografia inwazyjna, która przewiduje wprowadzenie leków. Zazwyczaj w tym wypadku używa się zamienników kwasu foliowego, które są wprowadzane bezpośrednio do jaja płodowego, przed tym usunąwszy z niego płyn amniotyczny. W taki więc sposób przebiega aborcja farmakologiczna podczas ciąży pozamacicznej.
Więc lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia ciąży pozamacicznej, uwzględniając ogólny stan kobiety ciężarnej, a również tydzień ciąży. W tych wypadkach, jeśli zdiagnozowano ciążę pozamaciczną w 10-12 tygodniu, przeprowadza się wyłącznie leczenie chirurgiczne.