Aborcja jajowodowa – metody leczenia ciąży pozamacicznej

aborcja jajowodowa

Jedyną metodą leczenia ciąży pozamacicznej jest aborcja. Ciąża pozamaciczna – ciąża, w której zapłodnione jajo płodowe ulega implantacji poza błoną śluzową jamą macicy. Przy czym dosyć często zarodek ulega implantacji w jajowodzie, rzadziej – w jajnikach, jamie brzuszne, rogu macicy. W tych wypadkach, gdy zarodek ulega implantacji w jajowodzie, jest przeprowadzana aborcja jajowodowa.

W jaki sposób przebiega leczenie ciąży pozamacicznej?

Podstawowymi metodami leczenia owej patologii jest farmakologiczny i operacyjny sposób przerywania ciąży. Przy czym aborcja operacyjna podczas ciąży pozamacicznej jest powszechnie stosowaną metodą podczas leczenia danej patologii. Zazwyczaj składa się z następujących etapów:

  • operacja;
  • zatrzymanie krwotoku;
  • rehabilitacja pooperacyjna;
  • regeneracja funkcji reprodukcyjnych.

W większości wypadków do przeprowadzenia operacji przy ciąży jajowodowej używano laparoskopii. Jednak przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia jest syndrom hemoragiczny, do leczenia którego potrzebny jest dostęp do jamy brzusznej.

W jaki sposób przebiega farmakologiczne leczenie ciąży pozamacicznej? aborcja jajowodowa leczenie

Podczas leczenia ciąży jajowodowej za pomocą metody farmakologicznej stosowana jest echografia inwazyjna, która przewiduje wprowadzenie leków. Zazwyczaj w tym wypadku używa się zamienników kwasu foliowego, które są wprowadzane bezpośrednio do jaja płodowego, przed tym usunąwszy z niego płyn amniotyczny. W taki więc sposób przebiega aborcja farmakologiczna podczas ciąży pozamacicznej.

Więc lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia ciąży pozamacicznej, uwzględniając ogólny stan kobiety ciężarnej, a również tydzień ciąży. W tych wypadkach, jeśli zdiagnozowano ciążę pozamaciczną w 10-12 tygodniu, przeprowadza się wyłącznie leczenie chirurgiczne.

 
Powiązane artykuły:
W jakim tygodniu ciąży można rozpoznać ciążę pozamaciczną?
Czym wcześniej potrafią ustalić fakt obecności pozamacicznej ciąży, tym mniej komplikacji powstaną podczas jej przerywania, a także po operacji. Toż ważnie znać, jak i na którym terminie można wyznaczyć rozwój takiej ciąży.
Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną w warunkach domowych?
Ciąża pozamaciczna jest bardzo podstępna i od razu wyznaczyć jej kobiecie samodzielnie jest dosyć skomplikowanie. Jednak niektóre symptomy, które rozwijają się przy tej patologii, jednak obserwować można.
Dlaczego dochodzi do ciąży pozamacicznej?
Dlaczego zdarza się pozamaciczna ciąża ? Pytanie, które zadaje każda kobieta, co zetknęła się z problemem niedoszłego macierzyństwa. Przyczyn podobnej patologii jest mnóstwo, spróbujemy w nich zorientować się.
Czy można zajść w ciążę po ciąży pozamacicznej?
Pozamaciczna ciąża zostaje bliznę na sercu kobiety, co życzyła dziecka, jednak urazy i skutki czasami bywają nie tylko duchowymi. W takim razie kobiety niepokoi pytanie - czy potrafi ona po tym zajść w ciążę znowu?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty