Agresja u nastolatków - przyczyny agresji i jej korekcja

agresja u nastolatków

On był spokojnym i miłym dzieckiem, ale w jednym dniu wszystko się zmieniło. Negatywnie reaguje na krytykę, kłóci się, a czasami może zacząć się bić. Przejawy agresji wśród nastolatków można spotkać praktycznie w każdej współczesnej rodzinie. Jednak nie każdy rodzic wie jak pohamować swoje dziecko, skierować jego negatywną energię w odpowiednim kierunku.

Przyczyny agresji u nastolatków

Wiek nastolatków jest nazywany okresem przejściowym. To okres pokonania dzieciństwa i rozpoczęcie okresu dorosłego. Jednak nie u wszystkich owe zmiany zachodzą gładko. W zależności od charakteru, wychowania i stosunków rodzinnych,agresja u nastolatków przybiera różne formy.

 1. Obraza: dowolne słowo, powiedziane w jakiś nieodpowiedni sposób może stać się przyczyną skrytej obrazy- nie tylko na dorosłych, ale również na swoich rówieśnikach.
 2. Rozdrażnienie: najbardziej charakterystyczny objaw okresu przejściowego. Przejawia się w postaci chamstwa i rozdrażnienia.
 3. Podejrzliwość: na określonym etapie okresu przejściowego, nastolatek przestaje ufać otaczającymi go ludżmi i w pewnym momencie uważa, że „wszyscy są nastawieni przeciwko niemu”.
 4. Ukryta agresja: wszystkie prośby skierowane do nastolatka są ignorowani przez niego,albo on robi wszystko odwrotnie.
 5. Agresja drugorzędna: nastolatek skierowuje swoją agresję na jednego określonego człowieka, znęca się nad nim, obraża.
 6. Agresja fizyczna: stosuje siłę fizyczną.
 7. Agresja werbalna: u nastolatków ona przejawia się w postaci krzyków, kłótni, awantur.To najbardziej rozpowszechniony czynnik okresu przejściowego.

Agresja wśród nastolatków – to zjawisko, od którego nikt nie jest ubezpieczony. Nawet jeśli przed okresem przejściowym nastolatek był poprawnie wychowywany i otrzymywał dużo uwagi, nie ma gwarancji, że on się nie zmieni po osiągnięciu 12 – 13 lat. Więc profilaktyka agresji w każdej rodzinie powinna być przeprowadzana.

Korekcja agresji nastolatków

Niestety diagnostyka agresji u nastolatków praktycznie nie jest możliwa w domu. Jednak pójść do psychologa z nagle zmienionym podrostkiem też będzie problemem. Więc zauważywszy przejawy agresji u nastolatka należy przestrzegać kilku zasad jej pohamowania.

 1. Nie należy odpowiadać agresją na agresję. Owa porada jest również aktualna dla rodziców przedszkolaków. Nawet jeśli zachowanie dziecka cię bardzo denerwuje, nie należy zachowywać się w taki sam sposób, ponieważ przestaniesz kontrolować sytuację. Również rodzicom nie warto się kłócić w obecności dziecka, ponieważ on może kopiować ich zachowanie.
 2. Główne zadanie rodziców – odnaleźć wspólny język z dzieckiem, z wyjątkiem narzucania się i kontroli. Ważne jest podkreślić zalety nastolatka – dążenie do celu, umiejętność osiągania własnych celów, motywować agresja u nastolatków przyczyny dziecko do rozwijania swoich zdolności.
 3. Większość rodziców stara się skierować energię dziecka w pozytywnym kierunku. Bardzo pomocne będą różne kółka: sportowe, plastyczne, tańce etc.
 4. Rodzice powinni pokazać swoim zachowaniem, że dziecko jest pełnoprawnym członkiem rodziny, że do jego zdania się przysłuchają i mają powagę do niego. Nastolatek powinien odczuwać, że on jest potrzebny i go rozumieją.
 5. Toleruj poglądy nastolatka na życie i nie staraj się narzucić mu własnych. Pamiętaj, że również jest osobowością, chociaż niedojrzałą.
 
Powiązane artykuły:
Depresja u nastolatków – jak poradzić sobie z ponurym nastrojem?
Jedna z trudności, którą czasami należy przeżyć nastolatkowi i jego bliskim, jest depresja. Przy czym to nie tylko zły humor dziecka, a prawdziwa kliniczna diagnoza. W czym ona wyraża się i jak pomóc dziecku rozprawić się z tym stanem?
Przyczyny stresu u współczesnych nastolatków i walka z nim
Wiek nastoletni – wypróbowanie dla dziecka i jego bliskich, krok do dorosłego życia, co nierzadko towarzyszy konfliktami z otoczeniem i dlatego jest bardzo stresowy. Rozpatrzymy główne przyczyny stresu współczesnego nastolatka.
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje
Średni wiek młodych ludzi, co zagustowało do spirytusu zmniejsza się z każdym rokiem. Spodziewamy się, że przeczytawszy nasz artykuł o szkodzie alkoholu dla nastolatków, ktoś z nich zamyśli się i zrezygnuje z propozycji wypić.
Szkoda palenia dla nastolatków – przyczyny i profilaktyka palenia młodzieży
Zapewne każdy z nas w dzieciństwie wypalił chociaż jednego papierosa. Ktoś z interesu, ktoś żeby nie wpaść w oczy jednolatków i zdawać się starszym. Lecz nawet jeden wypalony papieros z czasem może przerosnąć do zwyczaju.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty