Akwarium dla żółwia, czyli urządzenie terrarium żółwia lądowego

akwarium dla żółwia

Akwarium dla żółwia wymaga prawidłowego urządzenia, aby stworzyć mu dobre warunki do zamieszkania domu. Należy pamiętać, że żółwie bywają wodne i lądowe. Wymagania dotyczące urządzenia terrariów dla różnych gatunków żółwi się różnią.

Akwarium dla żółwia lądowego

Lądowego żółwia trzeba przetrzymywać w akwarium lub specjalne stworzonym miejscu ogrodzonym. Jeśli on mieszka na podłodze, to może być narażony na niebezpieczne choroby, co prowadzi do powolnej śmierci zwierzaka. Jako terrarium dla żółwia może służyć szklany lub plastikowy pojemnik o wymiarach minimum 60х40х60 cm dla jednego osobnika z otworami do wentylacji. Jego wymiary należy obliczyć na podstawie liczby żółwi. Część ścian można zakleić piękną okleiną.

Kształt akwarium musi być prostokątny lub kwadratowy. Górna pokrywa powinna być mocowana na magnesach lub włożona w specjalne rowki. Ona będzie się otwierać przy karmieniu żółwia, czyszczeniu naczynia. Gdy pojemnik będzie zamknięty, zwierzę nie będzie mogło wydostać się na zewnątrz.

Elementami wyposażenia akwarium powinny być miseczki na karmę, świetlówka UVB lub lampa rtęciowa, podłoże. W takim domu lampa do ogrzewania ustawia się w jednym rogu i tworzy ciepłą strefę dla żółwia. W przeciwległym rogu, gdzie jest chłodniej, lepiej umieścić domek. W ciepłym miejscu powinno być około 30 stopni, a w chłodnym – od 25 do 28.

Podłoże może składać się ze żwiru lub piasku granitowego.

urządzenie terrarium żółwia 1 urządzenie terrarium żółwia 2 urządzenie terrarium żółwia 3
urządzenie terrarium żółwia 4 urządzenie terrarium żółwia 5 urządzenie terrarium żółwia 6
urządzenie terrarium żółwia 7 urządzenie terrarium żółwia 8 urządzenie terrarium żółwia 9

Akwarium dla żółwia wodnego, czyli warunki przetrzymywania w terrarium

Żółw wodny jest pływającym gadem. Do jego przetrzymywania potrzebne są i woda, i podłoże. Na lądzie żółw grzeje się i korzysta się z ciepłych kąpieli powietrznych. Dwie trzecie lub połowa akwarium muszą być wypełnione wodą. W niej gad porusza się, pływa, może przez długi czas znajdować się na dnie. Pod wodą czuje się bezpiecznie.

Między wodą a lądem w zbiorniku ustawia się pochyła kamienna posadzka, skała lud urządza się wyspa z kamiennych płytek. One powinny być bezpiecznie ustawione w pojemniku. Pojemność zbiornika dla jednego osobnika wynosi około 100 litrów. Kształt najlepiej nadaje się prostokątny, niski, wydłużony. Terrarium powinno mieć dobrze przymocowaną pokrywę, aby zwierzęta nie wydostały się na zewnątrz.

Zbiornik akwarystyczny należy wyposażyć w zewnętrzny i wewnętrzny filtr wody, świetlówkę 40 W, grzałkę do wody i lampy UVB. Dla wodnych osobników należy przestrzegać warunków temperaturowych. Na przykład temperatura wody w akwarium dla żółwia czerwonolicego powinna być w granicach 23-28 stopni. Ogrzewa się terrarium za pomocą lampy, która znajduje się nad jednym z obszarów lądu. W razie potrzeby można zainstalować wodny grzejnik. Temperatura kontrolowana jest za pomocą termometru.

Akwarium najlepiej zdezynfekować naświetlaniem promieniami UV. Przecież żółw wodny potrzebuje wapnia, który słabo się wchłania bez witaminy D. Dla utrzymania równowagi ekologicznej konieczna jest filtracja wody, jej cotygodniowa wymiana w ilości połowy objętości. Przed wymianą woda powinna odstać.

Do dekoracyjnego napełniania akwarium jest używane podłoże, bezpieczne rośliny, wygładzone i zaokrąglone kamyki ozdobne. Przy regularnej pielęgnacji żółwie wodne rosną bardzo szybko. Więc za jakiś czas będą potrzebowały większego akwarium. Na początek nie należy kupować ogromne i drogie akwarium, ponieważ w dużej przestrzeni mały żółw przeżywa stres.

Prawidłowa pielęgnacja żółwia zapewnia mu optymalne warunki do wzrostu, taki pupil długo będzie cieszyć gospodarzy swoimi niezwykłymi zwyczajami i pięknym wyglądem.

urządzenie terrarium żółwia 10 urządzenie terrarium żółwia 11 urządzenie terrarium żółwia 12
urządzenie terrarium żółwia 13 urządzenie terrarium żółwia 14 urządzenie terrarium żółwia 15
urządzenie terrarium żółwia 16 urządzenie terrarium żółwia 17 urządzenie terrarium żółwia 18
 
Powiązane artykuły:
Ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody?
Żółw – niewybredny w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak lekceważyć zdrowiem i samopoczuciem pupila nie kosztuje, jeżeli dbacie o jego humor. Ile może przeżyć bez wody czerwonouchy żółw? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Czym karmić żółwia rzecznego w domu?
Poręcze zdrowia i długoletności domowego zwierzęcia – to jakość utrzymania, obejścia i zazwyczaj żywienia. Czym trzeba karmić rzecznego żółwia w domowych warunkach? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?
Postanawiając mieć żółwie ozdobne, należy wiedzieć o nich wszystko, żeby wybrać zdrowego i młodziutkiego pupila. W naszym nowym artykule opowiemy, jak można wyznaczyć wiek i płeć żółwi ozdobnych.
Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?
Jeśli planujecie potomstwo żółwi, skrajnie ważnie znać inność płci męskiej i żeńskiej u wychowanków. Jak wyróżnić żółwia chłopaka od dziewczynki, opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty