Amy Winehouse: 8 faktów z życia Królowej soul i R&B

Ekscentryczna piosenkarka, Królowa R&B i soul. Jej życie było krótkie, ale bardzo jaskrawe. Jak fani zapamiętali Amy Winehouse i jak jej się udało wspiąć na muzyczny Olimp?

Dnia 14 września urodziła się utalentowana i zjawiskowa Królowa soul, R&B i jazz – brytyjska piosenkarka Amy Winehouse. Posiadała głos kontralt, który sprawiał na wszystkich niezapomniane wrażenie i do dziś jest znakiem rozpoznawczym piosenkarki. Była jednocześnie ostro krytykowana i ubóstwiana! Ona była buntowniczką, która marzyła o macierzyństwie i prawdziwej miłości. Mamy dla wszystkich fanów zjawiskowej Amy Winehouse garść ciekawostek z jej życia.

1. Trudne dziecko

Amy Winehouse

Amy Winehouse była trudnym dzieckiem, które ciągle się buntowało. Dlaczego w taki sposób się zachowywała? Wywodziła się z rodziny muzyków jazzowych, więc każdego dnia miała możliwość poznawać artystów. Babcia (matka ojca) w młodości miała romans z legendarnym brytyjskim saksofonistą Ronnie Scottem, a bracia matki byli członkami różnych jazzbandów. Ojciec i matka od samego dzieciństwa rozpalali w dziewczynce miłość do muzyki. Właśnie w takiej atmosferze dorastała przyszła gwiazda.

Kogo z bliskich najbardziej kochała Amy? Ojciec zamiast kołysanek śpiewał córeczce piosenki Franka Sinatry, a jego odważna matka zawsze mówiła swojej wnuczce, że trzeba nauczyć się stawiać czoło wszystkim trudnościom i nie rezygnować ze swoich marzeń. Jej imię miała wytatuowane na swoim ramieniu!

2. Znaczenie tatuaży piosenkarki

Amy Winehouse 2

Pierwszy tatuaż piosenkarka zrobiła na pośladkach, jeszcze będąc nastolatką. Później były tatuaże, które były hołdem ku pamięci babci i taty. Na lewej ręce Amy miała napis "daddy's girl" (córeczka tatusia), ponieważ ojciec zawsze wspierał wszystkie poczynania swojej pociechy. Łącznie Amy miała 11 tatuaży.

3. Precz wszelkie przeszkody i poszukiwanie własnej drogi

Amy Winehouse 3

W wieku dziesięciu lat Amy zdecydowała się na pierwszy twórczy eksperyment. Założyła krótko działającą grupę muzyczną o nazwie Sweet 'n' Sour. Doświadczenie było niezbyt udane, do czego w późniejszych wywiadach przyznawała się piosenkarka, jej kolega z klasy Dan Gillespie Sells, frontman grupy The Feeling i Rachel Stevens, wokalistka zespołu S Club 7.

Po rozpadzie Sweet 'n' Sour dołączyła do Sylvia Young Theatre School. W wieku czternastu lat została wyrzucona ze szkoły za kolczyk w nosie, alkohol i narkotyki. Jednak dziewczyna się nie załamała. Amy została wokalistką zespołu Bolsha Band. W przerwach między próbami próbowała pracować jako dziennikarka, pisząc artykuły do różnych lifestyle’owych magazynów. Jednak muzyka pochłaniała niemal cały jej wolny czas.

4. Cena sukcesu

Debiutancki album Winehouse, Frank, został wydany w 2003 roku. Album został ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych. Trzy lata później, w 2006 roku ukazał się drugi studyjny album Winehouse zatytułowany Back to Black i od razu podbił szczyt brytyjskiej listy sprzedaży UK Album Chart.

W 2008 Amy Winehouse otrzymała pięć Nagród Grammy. W 2011 roku Back to Black został wyróżniony jako najlepszy album popowy XXI wieku, a sama piosenkarka jako najlepsza wokalistka roku i jako nowicjuszka roku.

5. Wewnętrzne demony: alkohol i narkotyki

Amy Winehouse 4

Była ostro krytykowana za nadużywanie alkoholu i ekscentryczny wygląd zewnętrzny i jednocześnie ubóstwiana przez fanów za jej niesamowity soulowy wokal. Jednak tylko nieliczni tak naprawdę wiedzieli, co się kryje pod tą maską. Amy marzyła o prawdziwej miłości i macierzyństwie. Miała już dość natarczywych paparazzi. W 2011 roku znajdowała się na szczycie popularności i załamania nerwowego. Skandaliczne zachowanie podczas występu w Belgradzie skłoniło piosenkarkę do refleksji nad własnym życiem. Myślała, że samodzielnie poradzi sobie z nałogiem i zrezygnowała z pomocy lekarskiej. Odpowiedzią na apel brytyjskiej prasy nawołujący do tego, aby zrezygnowała z narkotyków, był tekst słynnego autobiograficznego utworu "Rehab".

6. Marzenia o macierzyństwie i prawdziwej miłości

W książce Taschen fotografa Blake’a Wooda, bliskiego przyjaciela Amy, autor opowiedział o tym, że piosenkarka próbowała zerwać z nałogiem, ale nie potrafiła tego zrobić. Jedyne, co mogłoby jej pomóc w walce z nałogiem, to założenie rodziny. W 2011 roku Amy chciała zaadoptować 10-letnią dziewczynkę Dannikę Augustine. Miesiąc przed śmiercią piosenkarka przestała zażywać narkotyki i alkohol. Potwierdza to jej ojciec i mąż Blake Fielder-Civil.

7. Prawdziwe życie Amy

Amy Winehouse 5

Po śmierci piosenkarki wokół jej życia krążyło wiele pogłosek, które miał rozwiać film dokumentalny poświęcony jej życiu, który odniósł sukces finansowy w Wielkiej Brytanii i nieco ponad tydzień od wejścia do kin zarobił około miliona funtów. Nie zważają na krytykę ojca i bliskich piosenkarki, film nie wycofano z kin.

Ojciec Amy napisał książkę, w której opowiedział, kim naprawdę była jego córka. Zyski wydawnicze ze sprzedaży książki "Amy, My Daughter" zostały przekazane na cele fundacji im. Winehouse, która wspiera trudne dzieci i nastolatków.

8. So Far Away...

Amy Winehouse zmarła w wieku 27 lat latem 2011 roku w swoim mieszkaniu w londyńskiej dzielnicy Camden. Postępowanie wykazało, że zgon piosenkarki nastąpił w wyniku dobrowolnego wypicia dużej ilości alkoholu, po czym doszło do wstrząsu wywołanego zatruciem alkoholowym. Podczas pogrzebu odtworzono nagranie Carole King " So Far Away" – była to ulubiona piosenka Amy Winehouse.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty