Anoreksja – objawy, jak rozpoznać tą straszną chorobę?

anoreksja objawy

W czasie, kiedy jedna część ludzkości walczy z otyłością, druga stara się zapobiec nadmiernej utracie masy ciała. W powszechnym użyciu, ten termin oznacza zazwyczaj tak zwaną nerwową anoreksję. Zaburzenie to wyraża się w formie utraty apetytu, które odbywa się na tle ostrego samoograniczenia w żywieniu w związku z obsesyjnym pragnieniem schudnięcia.

Zewnętrzne objawy anoreksji

Dziewczynę, która cierpi na taką niezwykłą chorobę, nie jest skomplikowane poznać na ulicy, przecież anoreksja ma bardzo wyraźne oznaki:

  • nadmierna chudość, wystawanie kości spod cienkiej warstwy skóry;
  • blada skóra oblicza, sińce pod oczami, które nierzadko widać nawet spod środka kryjącego;
  • matowe, rozdwojone włosy i paznokcie;
  • opóźnione ruchy, spowolnione gesty, zgasłe oczy.

Pierwsze objawy anoreksji łatwo rozpoznać nawet obcemu człowiekowi, po prostu patrząc na chorego. Jednak to - tylko zewnętrzna strona pytania.

Objawy choroby są jeszcze bardziej odrażające.

Anoreksja: objawy choroby

Głównym objawem choroby – jest obsesyjne pragnienie schudnięcia, nawet jeśli figura już wygląda bardzo smukłą. Właśnie przez ten stan rozwijają się i wszystkie inne oznaki. Jak wyznaczyć anoreksję? Prosto: jeśli obserwuje się 2 i więcej objawów z listy, z dużą wiarygodnością rozwija się anoreksja:

anoreksja pierwsze objawy
  1. Zaburzenia apetytu. Porcje jedzenia stają się coraz mniejsze, czasami chore dziewczyny twierdzą, że przed chwilą pojadły, czy źle czują się, żeby całkiem zrezygnować z jedzenia.
  2. Gwałtowne obniżenie wagi. Strzałka wagi dalej spada i spada, jednak to w żaden sposób nie prowokuje chorych na anoreksję zmienić tryb odżywiania. Jeśli waga jest 15 – 20% poniżej granicy normy, to powód do bicia na alarm.
  3. Zmęczenie. Dziewczyna, która cierpi na anoreksję, nawet po umyciu czuje się już zmęczona i wyczerpana, jak po ciężkiej fizycznej pracy. Oprócz tego, może rozwinąć się stałe pragnienie spania, czy spędzania czasu w pozycji poziomej.
  4. Brak miesiączek. To - najbardziej niepokojący objaw, który może spowodować dużo powikłań, w tym i niepłodność. Choć naukowcy niezupełnie jeszcze zorientowali się, dlaczego właśnie tak się odbywa, ale fakt pozostaje faktem: wiele dziewczyn, które zbyt obniżyły swoją wagę pozostają bez miesiączki.
  5. Rozwój chronicznych chorób. Przez brak witamin i niezbędnych minerałów funkcje niektórych narządów zaczynają przygasać, w związku z tym rozwijają się różne choroby. Zazwyczaj dotyczy to tylko skrajnych wypadków, kiedy dziewczyny dochodzą do wagi około 30 kilogramów.

Po takich objawach anoreksję rozpoznać dość łatwo. Ważne - w porę zatrzymać się i podjąć działania, przecież dalszy taki sposób życia może tylko zaostrzyć problemy.

Przyczyny anoreksji

Najczęściej anoreksja rozwija się u nastolatków, właśnie w tym wieku zazwyczaj informacja z zewnątrz najsilniej wpływa na światopogląd. Przyczyną może stać się również:

  1. Obsesja w zachowaniu. Jeśli człowiek nie ma przyzwyczajenia zatrzymywać się w porę, może to przejść ianoreksja jak rozpoznać chorobę   na stronę odżywiania.
  2. Niska samoocena. Jeśli dziewczyna korzysta z diety, dlatego że uważa się za grubą chociaż tak nie wygląda, oznacza to, że leczyć anoreksję należy u psychoterapeuty.
  3. Kiedy dziewczyna po odchudzaniu, zauważyła jak ludzie zaczęli do niej ciągnąć, to jest możliwość, że ona nie potrafi zatrzymać się i podświadomie stara podobać się ludziom w taki sposób, jaki już raz przyniósł jej powodzenie.
  4. Niezdrowa sytuacja w rodzinie czy bliskim otoczeniu. Kiedy człowiek odczuwa dyskomfort psychiczny, to może powodować wiele różnych skutków i anoreksja - nie jest wyjątkiem.

Dziś, kiedy media oferują ideał nadmiernej szczupłości, wybierając do okładek modnych magazynów modeli zerowego rozmiaru, dziewczynom bardziej trudno jest zrozumieć, kiedy jest czas, aby zatrzymać się w utracie wagi. Często rozwiązać te problemy pomagają tylko psycholog lub psychoterapeuta.

 
Powiązane artykuły:
Jak zacząć odchudzanie, aby go nie przerwać?
Żeby domagać się znacznego efektu odchudzania jest bardzo ważna prawidłowa motywacja, humor i rozliczenie. Łatwo zacząć chudnąć, lecz wytrwać reżim i nie zerwać tego, jest o wiele bardziej skomplikowane.
Czego nie można jeść podczas odchudzania?
W tym artykule porozmawiamy o grupie produktów, które są przeciwwskazane dla włączenia do racji tym, kto dotrzymuje się diety w celu pozbawienia od zbędnych kilogramów.
Bulimia – w jaki sposób wyleczyć samodzielnie?
Bulimia - dosyć trudna choroba wymagająca kompleksowego podejścia w leczeniu. W tym artykule opowiemy o metodach i regułach pozbawienia od bulimii samodzielnie.
W jaki sposób zrezygnować z jedzenia?
Po to, żeby pozbyć od niepożądanych kilogramów, wiele osób przybiegają do odmowy od pokarmu, co wzmacnia sytuację, znacznie obniżając metabolizm. Ten artykuł opowie o tym, jak zrezygnować ze szkodliwego pokarmu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty