Antykoncepcja przyszłości: 10 nowoczesnych metod

Dziś stosujemy różne metody antykoncepcyjne. Medycyna nie stoi w miejscu, naukowcy stwarzają coraz to nowsze środki antykoncepcyjne. Niebawem pojawią się zastrzyki antykoncepcyjne, implanty i spraye.

Kobiety od dawna stosują tabletki antykoncepcyjne i diafragmy, które chronią przed niechcianą ciążą. Jednak i one ulegają znaczącym zmianom i innowacjom. Naukowcy również stwarzają współczesne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, które niebawem będą mogły stosować zastrzyki antykoncepcyjne i tabletki. W niniejszym zestawieniu 10 nowoczesnych metod antykoncepcyjnych.

1. Rozpuszczalne implanty antykoncepcyjne

Rozpuszczalne implanty antykoncepcyjne

Naukowcy całkiem niedawno stworzyli implanty antykoncepcyjne. Lekarz wszczepia go pod skórę kobiety, gdzie uwolniony zostaje progestagen – hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia. Dziś, gdy kobieta zechce zajść w ciążę, implant jest usuwany. Jednak niebawem powstaną implanty, które będą same się rozpuszczać w organizmie. Takiego typu implanty będą wszczepiane pod skórę pacjentki. Będą działać przez jakiś określony czas, a po rozpuszczeniu kobieta będzie mogła zajść w ciąży.

2. Nowoczesna diafragma

Nowoczesna diafragma

Kobiety od dawna stosują diafragmy jako skuteczny środek antykoncepcyjny. Jest to gumowy krążek ze środkiem plemnikobójczym umieszczany w pochwie, aby zakryć szyjkę macicy na krótko przed stosunkiem płciowym. Diafragma nie cieszy się większą popularnością, ponieważ kobieta nie może samodzielnie ją umieścić w pochwie. Jednak obecnie naukowcy pracują nad stworzeniem wygodnej w użyciu diafragmy. Na przykład nie trzeba będzie dobierać rozmiar diafragmy. Oprócz tego będzie wyposażona w żel plemnikobójczy, który w 100% będzie chronić przed niechcianą ciążą.

3. Przegrzanie jąder

Przegrzanie jąder

Jest to skuteczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wiadomo, że sztuczne podniesienie temperatury jąder zmniejsza ich zdolność do wytwarzania plemników. Dziś różne kompanie farmaceutyczne aktywnie pracują nad stworzeniem dywaników i poduszek, podgrzewających temperaturę jąder. Całkiem niedawno pojawiło się informacja o tym, że została stworzona bielizna męska, która sprawia, że spada liczba plemników w spermie. Na razie naukowcy nie do końca zbadali wpływ wysokich temperatur na męskie narządy płciowe. Niektórzy lekarzy uważają, że taka metoda może powodować raka.

4. Szczepienia antykoncepcyjne

Szczepienia antykoncepcyjne

Dziś różne kompanie farmaceutyczne pracują nad stworzeniem szczepionki antykoncepcyjnej. Zastrzyk zawiera progestagen, którego działanie polega na hamowaniu jajeczkowania i zagęszczeniu śluzu szyjki macicy, dzięki czemu plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić. Zastrzyk będzie się wykonywać raz na rok. Jednak tak samo, jak w przypadku poprzedniej metody, działanie szczepionki nie do końca jest zbadane, dlatego lekarze obawiają się, że może mieć niepożądane działanie. Przekonują, że może powodować różne alergie i choroby autoimmunologiczne.

5. RISUG

RISUG

RISUG – metoda kontroli urodzeń jest już używana od 10 lat, a rezultaty są nadzwyczajne. Skorzystanie z takiej metody antykoncepcji sprowadza się do poddania się zabiegowi, podczas którego lekarz wstrzykuje pacjentowi w nasieniowody rodzaj nietoksycznego polimeru, który zabija plemniki. Proces odwrócenia bezpłodności jest bardzo prosty. Wystarczy wstrzyknąć wodę i sodę oczyszczoną, aby wypłukać polimer.

6. Tabletki na suchy wytrysk

Tabletki na suchy wytrysk

Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że niektóre leki na serce, zażywane przez mężczyzn, mają działanie antykoncepcyjne. Po zażyciu blokują mięśnie, które ułatwiają poruszanie się plemników w nasieniowodach. Badania wykazały, że faceci zażywające takie leki mogą przeżywać orgazm bez wytrysku. Jednak leki mogą spowodować bezpłodność. Dziś naukowcy pracują nad stworzeniem leku, który będzie działać w ciągu 3 godzin po zażyciu, a później będzie wydalany z organizmu z moczem.

7. Tabletki antykoncepcyjne dla karierowiczek

Tabletki antykoncepcyjne

Całkiem niedawno amerykański lekarz Roger Gosden oznajmił, że pracuje nad stworzeniem nowych tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet. Uważa, że dość często kobiety zachodzą w ciążę tylko ze względu na wiek, a nie ze względu na instynkt macierzyński. Dla karierowiczek stworzył tabletki antykoncepcyjne, które zatrzymują owulację. Na razie tabletki Gosdena są testowane.

8. Spray antykoncepcyjny

Spray antykoncepcyjny

Jeszcze jedna bardzo skuteczna metoda transdermalna – progesteronowy spray, którym spryskuje się ramię raz dziennie. Zawarte w nim hormony przenikają do krwiobiegu, nie obciążając żołądka. Kobiety stosujące spray antykoncepcyjny, nie będą miały uporczywych bólów piersi przed okresem i skrzepów krwi podczas okresu.

9. Blokada genów

Blokada genów

Dziś tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów. Jednak antykoncepcja hormonalna ma wiele skutków ubocznych, dlatego naukowcy pracują nad stworzeniem antykoncepcji bez hormonów. Naukowcy z Harvardu już jakiś czas temu znaleźli gen o nazwie CatSper, który decyduje o mobilności plemników i wpływa na zapłodnienie. Ingerencja w gen CatSper mogłaby zahamować zdolność plemników do wiązania się z komórką jajową, a przez to stanowić idealną formę antykoncepcji.

10. Męska pigułka

Męska pigułka

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn – to doustny środek antykoncepcyjny, który niebawem pojawi się na półkach wszystkich aptek. Będzie dostępny w postaci tabletek, sprayów, plastrów, implantów. Męska pigułka będzie zawierać testosteron, który wpływa na produkcję plemników.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty