Badania krwi w ciąży

badania krwi w ciąży

W czasie ciąży kobieta, która przygotowuje się do tego, aby zostać mamą, badanie krwi robi bardzo często. Dane badanie laboratoryjne daje możliwość określić zaburzenia w rozwoju ciąży, określić stan kobiety w ciąży, zrobić wniosek o tym, że przyszłe dziecko nie ma patologicznych wad rozwoju.

Jakie istnieją badania krwi i po co są zalecane?

Ogólne badanie krwi robione w ciąży daje możliwość dokonać analizy stanu organizmu kobiety, ujawnić ukryte procesy zapalne. Badania bezpośrednio są odzwierciedleniem reakcji organizmu ludzkiego na zmiany, które zachodzą w nim, w tym też patologiczne. Dużą uwagę podczas analizy wyników należy poświęcić takiemu wskaźnikowi jakim jest poziom hemoglobiny, obniżenie którego może wskazywać na anemię, która właśnie jest powodem niedotlenienia płodu.

Po to, aby bezpośrednio rozpoznać ciążę w taki sposób jakim jest badanie krwi, w 5 dniu jest przeprowadzane badanie, które nazywa się – określenie poziomu hCG. Obliczania dokonuje się od daty domyślnego poczęcia dziecka. Bezpośrednio dany hormon zaczyna syntezować po poczęciu i świadczy o zagnieżdżeniu.

Genetyczne badanie krwi, które jest zalecane w ciąży jest przeznaczone po to, aby na wczesnych etapach rozwoju dziecka rozpoznać wrodzone zaburzenia, związane z mutacją genową. Wśród takich warto wymienić zespół Edwardsa Downa, takiego typu zaburzenia jak trisomia albo polisomia. Jeśli jest ustanowiona ich obecność, to powstaje pytanie o przerwaniu ciąży.

Biochemiczne badanie krwi, które jest zalecane kobietom w ciąży daje możliwość określić szczególności białkowej, lipidowej przemiany koncentracji soli we krwi, poziom witamin i korzystnych mikroorganizmów. Szczególną uwagę należy poświęcić skupieniu się białka, wskaźnikom wymian azotowych. Do badań biochemicznych również należy test glukozy w ciąży, co dosyć często jest przeprowadzane w ciąży. Właśnie on daje możliwość określić takie zaburzenie jak cukrzyca. Ponieważ kobieta w ciąży ma obniżony próg reakcji na insulinę, który jest wywołany oddziaływaniem prolaktyny i estrogenów, zmienia się obciążenie glukozą, co doprowadza do pojawienia się cukrzycy ciążowej.

 
Powiązane artykuły:
Ślad białka w moczu w ciąży
Ślady białka w moczu spotykają się często w okresie ciąży, przecież system wydzielania, jak i dowolna inna, wypróbowuje podniosłe obciążenie w okresie ciąży. Zorientujemy się, czy warto kobiecie trwożyć się z tego powodu.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty