Badanie pochwy

badanie pochwy

Badanie pochwy jest główną częścią ginekologicznego badania. Po tym jak lekarz zakończa przegląd w lustrze i bierze próbki wymazu do badania mikroskopowego, on przystępuje do badania pochwy, które może być jednoręcznym lub dwuręcznym (badanie zestawione).

Celem takiego badania jest ustalanie stanu, położenia, rozmiarów pochwy, cewki moczowej, macicy i jej przydatków. Podobne badanie pomaga diagnozować obecność takich chorób jak mięśniak macicy, endometrioza, torbiele jajnika, zapalenia przydatków, ciążą pozamaciczna.

Technika przeprowadzenia badania pochwy

Jednoręczne badanie pochwy wykonuje się wskazującym i średnim palcami jednej ręki, które wprowadzają się do pochwy. Najpierw kciukiem i wskazującym palcem lewej ręki rozwodzą duże wargi sromowe, a potem palce prawej ręki (wskazujący i środkowy) wprowadzają do pochwy. Kciuk przy tym jest skierowany do spojenia łonowego, a mały palec i serdeczny przyciśnięty do dłoni.

Przy badaniu zestawionym dwa palce jednej ręki wprowadzają do przedniego sklepienia pochwy, odpychając do tyłu szyjkę, a dłonią drugiej ręki lekarz robi palpację ciała macicy przez ściankę jamy brzusznej.

Badanie pochwy w czasie ciąży

W okresie noszenia dziecka badanie przeprowadzają:

  • kiedy kobietę stawią na ewidencję, w 28 i 36 tygodniu ciąży;
  • w przypadku podejrzenia infekcji seksualnych;
  • przy powstaniu krwistych wydzieleń z dróg płciowych.

Podobne badanie, które przeprowadza się bezpośrednio przed porodem pozwala ocenić miarę dojrzałości szyjki macicy, a znaczy i gotowości kobiecego organizmu do procesu urodzenia malucha.

Badanie pochwy w czasie porodu

badanie pochwy w czasie porodu

Podczas porodu ten rodzaj ginekologicznego badania przeprowadza się:

  • przy przyjęciu do szpitala, a potem każde cztery godziny z momentu początku porodowej działalności;
  • po tym jak stanie się wylewanie wód;
  • przy początku skurczów;
  • przy wystąpieniu powikłań porodowych.

W tych wypadkach ocenia się przodującą część płodu, ruch ujawnienia szyjki, stan kanałów rodnych i to jak przechodzi przesuwanie płodu.

 
Powiązane artykuły:
Jak robią USG miednicy mniejszej?
USG miednicy mniejszej w celu diagnostyki przeprowadza się w różnych sytuacjach. Jak idzie przygotowanie i przeprowadza się bezpośrednio ta procedura? O tym dalej w naszym artykule.
USG ginekologiczne
Pierwsze,co idzie na myśl kobietom przy zwłoce, bólach w brzuchu, czy wydzielaniach – USG ginekologiczne. Rzeczywiście, dziś ta metoda stosuje się w diagnostyce praktycznie dowolnych ginekologicznych chorób i w ciąży.
Badanie krwi pod kątem poziomu hormonów w ginekologii
Reproduktywny system kobiety reguluje się hormonami. Od hormonów zależy ogólne zdrowie organizmu, stan skóry, włosów i nawet waga. Toż każda kobieta musi regularnie sprawdzać krew na hormonalne wskaźniki.
USG dopochwowe – co to jest i jak wygląda USG transwaginalne?
Wiele kobiet przestraszają się, kiedy lekarz proponuje badanie USG dopochwowe czujnikiem. Naprawdę nic strasznego w tej procedurze nie ma - to nie chorobliwe, a informacyjna u USG dopochwowego jest o wiele wyższa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty