Badian – stosowanie w kulinarii

badian stosowanie w kulinarii

Badian – popularna przyprawa chińskiej kuchni, która jest główną ze znanych przez wszystkich przyprawą z 5 przypraw. Ona jest malutkimi płodami drzewa, podobnymi do gwiazdek. Ją wykorzystują przy wyrobie różnych cukierniczych wyrobów i ona nie tylko polepsza smak i nadaje niezwykły aromat pieczywu, ale i przeszkadza cukrowaniu, zachowuje przyrodniczy kolor. Czyli służy jako doskonały konserwant, co pozwala zwiększyć terminy przechowywania produkcji. W jakości przyprawy badian zadziwiająco podchodzi do rybnych mięsiw, nadając im nutki pikanterii. Istnieją i inne nazwy tej przyprawy - chińska, syberyjska, gwiazdowy, okrętowy, czy indyjski anyż.

Stosowanie badianu w kulinariach

Takie gwiazdki szeroko wykorzystują dla przygotowania różnych herbat i kompotów, słodkich potraw i sosów. Również jego dodają do herbatnika i wyrobów z ciasta, wykorzystują przy przygotowaniu konfitury z agrestu, wiśni, jabłek, grusz, czy śliw. On polepsza jego smak, otwiera aromat i pomaga zachować naturalny kolor i jakość konfitury. Dzięki właśnie dodaniu badianu konfitura nie kandyzuje się w ciągu 3 lat. Również on pięknie podchodzi dla nadania niezwykłego i oryginalnego aromatu i posmaku różnym puddingom, musom, kisielom. Twarogowym pastom przyprawa nadaje wytworny i cienki aromat. Jeszcze badian dodają i przy przygotowaniu sosów i sosów dla warzywnych potraw i ryżowych.

Przepis napoju z badianu

Napój przygotowany z badianu doskonale zaspokoi pragnienie, zwłaszcza w gorącą porę roku, a w zimie sprzyja podwyższeniu immunitetu. Przygotowuje się on bardzo łatwo, przekonacie się w tym same!

Składniki:

  • filtrowana woda – 1 st.;
  • miód – według smaku;
  • badian – 5 szt.

Przygotowanie

badian stosowanie

Więc filtrowaną wodę przegotowujemy, przelewamy do szklanki, rzucamy gwiazdki badianu, nakrywamy z góry przykrywką i dajemy napojowi należeć się blisko 3 godziny. Po zakończeniu czasu przecedzamy zawartość, chłodzimy, kładziemy według smaku miód i podajemy gościom.

Co to takiego badian w kulinarii?

Badian tłumaczą bezpośrednio przed jego użyciem i dodają do ciasta od razu przed pieczywem. Pamiętajcie, że nadmiar tej przyprawy może nadać potrawie gorzkawy posmak i nawet zepsuć go. Zachowywać jego najlepiej w ciemnym, suchym miejscu, w szklanym naczyniu. Dzięki temu, że jego szeroko stosują w kulinariach i przy tym on ma nieocenione lecznicze właściwości, koniecznie dostojny jest zająć poczesne miejsce na waszym stole.

 
Powiązane artykuły:
Indyjska przyprawa curry
Spróbujcie zebrać kilka pewnych przypraw według zaproponowanego dalej przepisu – i u was wyjdzie słynna szalenie aromatyczna i taka ulubiona przyprawa curry. Również podpowiemy, jak poprawnie ją stosować w rozmaitych potrawach.
Przyprawa curry, jej stosowanie i korzyść
Jeśli wam jeszcze nie zdarzało się stosować w domowej kuchni przyprawy curry, to najpierw przestudiujecie ten artykuł. Dalej opowiemy, z których komponentów polega ta aromatyczna przyprawa i jakim sposobem ją lepiej wykorzystać.
Ocet jabłkowy w domowych warunkach – prosty przepis
W większości sklepów sprzedaje się podrabianie różnych produktów, nawet jabłkowy ocet wymyślili sprzedać niskogatunkowy. Lecz opuszczać rąk nie warto, przecież zrobić go na własnej kuchni jest bardzo prosto!
Bazylia – zastosowanie w kulinarii
Bazylia jak przyprawa stała się na tyle popularną, że wiele gospodyń już nie przedstawiają przyszłej potrawy, nie mając w zapasie aromatycznych liści. Dalej opowiemy, jak stosują bazylię w kulinarii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty