Begonia w domu w zimie – czyli jak pomóc roślinie przetrwać?

begonia w domu w zimie

Mało wymagający kwiat – begonia – rośnie na parapecie prawie w każdym mieszkaniu. Ta roślina jest lubiana nie tylko za różnorodność kolorów i kształtów kwiatów, ale także i za piękne zdobienie liści. Są dwa gatunki begonii – kłączowe i bulwiaste. Te i inne są bardzo dekoracyjne, w okresie letnim za ich pomocą można udekorować altany i werandy.

Jak i wiele roślin uprawianych w domu, begonia w zimie też przechodzi okres spoczynku. Aby roślina zregenerowała siły i nie zginęła w tym czasie, ona potrzebuje pewnej ostrożności z pielęgnacji, a dokładniej właściwego przygotowania do hibernacji. Zimą o begonię w każdym przypadku należy troszczyć się, ale dla roślin gatunków bulwiastych i kłączowych pielęgnacja radykalnie się różni.

Kiedy następuje okres spoczynku?

Obfite kwitnienie kończy się u begonii w końcu września. Pąki zasychają i roślina wyraźnie się zmienia – liście tracą ubarwienie, po pewnym czasie pędy żółkną i usychają. Dzieje się tak z begonią bulwiastą, za którą pielęgnacja w domu w zimie sprowadza się do tego, aby kontrolować stan gleby w okresie spoczynku rośliny.

Czy warto wykopywać bulwy?

Jeśli begonia rosła na dworze aż do przymrozków, trzeba ją koniecznie zdążyć wnieść do pomieszczenia, bo zimna ona nie znosi. Jeśli bulwy rośliny znajdują się na zewnątrz, to należy delikatnie wyjąć je z ziemi, starając się nie uszkodzić. Przechowywać je można w wilgotnych trocinach lub piasku w temperaturze nie wyższej niż 10°C.

Te begonie, które rosną w doniczkach, mogą pozostać na zimę w tym samym naczyniu, tylko trzeba będzie usunąć zwiędłe liście, wiosną zmienić glebę na świeżą.

Pielęgnacja begonii kłączowej

Jak pielęgnować w domu w zimie taką begonię, która jeszcze nazywa się królewską i nie zrzuca liści jak bulwiasta, ale i rozwijać się przestaje? begonia w domu w zimie pielęgnacja Najlepszym sposobem na pielęgnację roślin w tym okresie będzie sporadyczne podlewanie, bo należy nie dopuszczać do przeschnięcia gleby. Ale i nadmiar wody zimą begoniom nie jest potrzebny, ponieważ od nadmiaru wilgoci korzeń może zacząć gnić, zwłaszcza jeśli temperatura powietrza nie jest wysoka.

Roślinę można przenieść do chłodnego pokoju, gdzie będzie spokojnie zimować, ale można zostawić na parapecie i podlewać raz w tygodniu niewielką ilością ciepłej wody. Nawożenia w zimie roślina nie potrzebuje, begonię można zacząć karmić bliżej wiosny, ponieważ wymagany okres spoczynku u rośliny wynosi od trzech do czterech miesięcy.

 
Powiązane artykuły:
Pielęgnacja fikusa w domu w zimie – sezonowe wymagania do uprawiania figowca
Każdy hodowca kwiatów wie, że odejście za rośliną w zimie i latem wyraźnie różni się. Przecież w zimie mniej światła, a wilgotność wyraźnie niżej zza ogrzewania. Właściwości zimowego odejścia za domowym fikusem są opisane w artykule.
Czym dokarmić geranium zimą – czyli jak przedłużyć okres kwitnięcia?
Bodziszek – roślina znajoma każdemu hodowcy kwiatów. Jej przewagi – różnorodność gatunków i niewymagająca w obejściu. Zresztą to nie kasuje konieczności regularnych podkarmiań. W artykule opowiemy czym nawozić pokojowy bodziszek w zimie.
Jak podlewać drzewko pieniężne w domowych warunkach?
Pieniężne drzewo jest w domach wielu z nas. Ktoś hoduje go dla piękności, ktoś – w jakości "przynęty" dla pieniędzy. W jakimkolwiek wypadku roślinie jest potrzebna regularna opieka. O polewie pieniężnego drzewa dokładnie opowie artykuł.
Nawilżenie figowców o każdej porze roku – jak podlewać fikus?
Fikus - roślina bardzo piękna i zazwyczaj nie pominięta przy podziale uwagą hodowców kwiatów. Dzięki różnorodności jego rodzajów każdy może znaleźć kwiatek dla siebie. O regułach podlewania fikusa opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty