Bezpośredni masaż serca – technika wypełnienia, pierwsza pomoc

bezpośredni masaż serca

W razie nadzwyczajnego niebezpieczeństwa dla chorego, przy nagłym zatrzymaniu krążenia, należy udzielić mu pierwszej pomocy w celu wsparcia jego zdolności do życia ,aż do przybycia personelu medycznego.

Pierwsza i główna metoda ratunku chorego przy zatrzymaniu krążenia - masaż serca.

Rodzaje masażu serca

 1. Pośredni.
 2. Bezpośredni.

Pośredni masaż serca - to wewnętrzny masaż, jego jeszcze nazywają otwartym. Tu działanie odbywa się bezpośrednio na narządzie.

Przy bezpośrednim masażu serca działanie jest przez klatkę piersiową - ona ściska się i zmusza krew z jej pustek przeniknąć do naczyń. Kiedy przestaje się naciskać, mięśnie serca rozprostowują się i do pustek narządu postępuje krew żylna. W ten sposób sztucznie spełnia się działalność serca pod wpływem siły zewnętrznej, gdy samo nie działa.

Posiadanie metodą nadania pierwszej pomocy – bezpośredni masaże serca powinien zrobić każdy człowiek.Wykonać go nie jest ciężko, jednak duże znaczenie ma dokładne ustawienie rąk, rytm i położenie tego, kto daje pomoc.

Jak zrobić bezpośredni masaż serca?

 1. Wykonanie bezpośredniego masażu serca rozpoczyna się z wyznaczenia obszaru na stronie dłoni, która będzie spełniać uciskanie. To podstawa dłoni, ponieważ można ją wygiąć i zrobić silny nacisk.
 2. bezpośredni masaż serca jak robić 1
 3. Sukces działań przy bezpośrednim masażu serca zależy od prawidłowego położeniu rąk i ciała: punkt przyłożenia siły powinien być nad wyrostkiem mieczykowym, w dolnej połowie klatki piersiowej. W łokciach ręce powinny być proste. Również warto zwrócić uwagę na to, że ten kto ratuje musi znajdować się znacznie wyżej chorego - na krześle, czy stając przed nim na kolanach, jeśli ten leży na podłodze. Sam chory musi zająć pozycję poziomą na twardej powierzchni. To jest potrzebne, żeby zwisając nad chorym, ten kto ratuje, mógł zrobić presję na klatką piersiową na tyle, żeby serce zmniejszyło się.
 4. bezpośredni masaż serca jak robić 2
 5. Metodyka bezpośredniego masażu serca polega nie tylko na prawidłowym położeniu, ale i prawidłowym nacisku. Siła uciskania powinna być taka, żeby klatka piersiowa ściskała się na 5-6 cm głębokości do grzbietu. Tempo bezpośredniego masażu serca powinno być maksymalnie przybliżone do naturalnego rytmu serca - niemniej 60 uderzeń na minutę.
 6. bezpośredni masaż serca jak robić 3
 7. Oprócz masażu serca, choremu również należy robić sztuczne oddychanie. Po 15 ucisków należy zrobić 2 sztuczne wdmuchiwania przez usta czy nos. Za 1 minutę może być zrobiono do 4 takich cykli.
bezpośredni masaż serca jak robić 4

Skuteczność przeprowadzenia bezpośredniego masażu serca

Po to, żeby wyznaczyć czy bezpośredni masaż serca jest skuteczny, istnieją trzy główne oznaki:

 • pojawia się pulsacja tętnic szyjnych w takt uciskom;
 • zwężają się źrenice;
 • odnawia się oddychanie.
 
Powiązane artykuły:
Jaka jest pierwsza pomoc przy omdleniu i dlaczego tracimy przytomność?
Omdlenie może nastać z różnych przyczyn, lecz jedynym nieodmiennym zostaje porażenie głównego organu centralnego układu nerwowego - mózgu. Rozpatrzymy główne sposoby nadania pierwszej pomocy leczniczej przy utracie świadomości.
Sztuczne oddychanie - poprawne wykonanie sztucznego oddychania
Bywa tak, że samodzielne oddychanie porusza się na tyle, że brak tlenowy, który rozwija się w organizmie, grozi życiu człowieka.W takich wypadkach czynią oddychanie zastępcze. O tym jak poprawnie wykonywać sztuczną wentylację płuc dowiadujecie się z naszego materiału.
Użądlenie przez osę – pierwsza pomoc
Użądlenie osy może być nie tylko chorobliwe, ale i niebezpieczne.Toteż bardzo ważnie wiedzieć jak szybko pomóc w takich wypadkach. Jeśli zrobicie to poprawnie, ukąszenie przejdzie bardzo szybko i bez skutków.
Pierwsza pomoc podczas udaru cieplnego - objawy udaru cieplnego
Zdarza się na plaży w gorący dzień czy w łaźni, można przeliczyć siły i przegrzać się. Cieplny udar - stan dosyć niebezpieczny i działać należy szybko. Temu, jak dopomóc człowiekowi, który się przegrzał, poświęcony jest nasz nowy artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty