Bezsenność – co począć?

bezsenność

Według ostatnich danych, na zaburzenie snu cierpi co piąty człowiek na planecie. Postanowiliśmy wyjaśnić przyczyny bezsenności i jej główne objawy oraz rozpatrzyć metody leczenia tej choroby i sposoby zapobiegania.

Dlaczego powstaje bezsenność?

Dla wyjaśnienia decydujących czynników i schematu leczenia bezsenności trzeba przedstawić rodzaje choroby. Zaburzenia snu bywają przewlekłe, które mają stały charakter i epizodyczne.

Przyczyny bezsenności przewlekłej:

 • naruszenia sprawności psychicznej;
 • depresja;
 • stałe przeładowania umysłowe.

Bezsenność epizodyczna może być wywołana takimi czynnikami:

 • objadanie w nocy;
 • zbyt późna kolacja;
 • niewygodna poduszka lub łóżko;
 • brak świeżego powietrza w pomieszczeniu do snu;
 • szum;
 • jaskrawe światło;
 • zmiana klimatu i sytuacji;
 • niewielkie wstrząsy emocjonalne, trema.

Do osobnej grupy należy bezsenność wiosenna, która pojawia się wyjątkowo po ociepleniu i trwa około 2-3 miesięcy. To zaburzenie snu powstaje albo w związku z zaostrzeniem chorób przewlekłych, albo przez dotkliwy niedobór witamin i awitaminozę wiosenną. Taka bezsenność częściej przejawia się u kobiet, ponieważ wiosną nie na długo zwiększa się wytwarzanie hormonów płciowych, co z kolei prowokuje stany niepokoju, nieznaczne wahania nastroju i zmiany emocjonalne.

Jak wyleczyć bezsenność przewlekłą?

Przede wszystkim nie warto zajmować się samoleczeniem. Jeśli bezsenność męczy stale i jej towarzyszą bóle głowy – co począć i jakie należy przyjmować preparaty musi wyznaczyć fachowiec. Najpierw lekarz wyjaśni przyczyny choroby i charakter nocnego snu. Rzecz w tym, że bezsenność oznacza nie tylko trudności z zasypaniem. Dla niej również charakterystyczne są wczesne przebudzenia, nocna aktywność lub całkowity brak snu. Każdy z objawów wymaga indywidualnego podejścia i rzetelnego doboru środków nasennych. Po przepisaniu odpowiedniego preparatu należy trzymać się następujących rad - jak zasnąć przy bezsenności:

 1. Jeść kolację za 3-4 godziny przed przewidywanym snem, lepiej produkty fermentowane mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.
 2. Trzymać się ramowego rozkładu dnia, kłaść się spać i budzić się o tej samej określonej godzinie nawet w dni wolne.
 3. Nie zmuszać się do snu jeśli nie ma poczucia senności. Lepiej zająć się dowolną monotonną sprawą lub słuchać spokojnej muzyki, dopóki nie zachce się spać. Przy oglądaniu telewizji wybierać najbardziej nudne i spokojne filmy i programy telewizyjne.
 4. Nie pić kawy i mocnej herbaty wieczorem, nie palić.

Wybierając co przyjmować na bezsenność, lepiej wybierać naturalne preparaty, które zawierają ekstrakty ziołowe. Środki lekarskie wykazujące bardziej silne działanie, wskazane są tylko przy trwałych zaburzeniach snu i ciężkim przebiegu bezsenności.

Ludowe sposoby leczenia bezsenności

W medycynie ludowej w pierwszej kolejności zaleca się wieczorny spacer. Spokojna przechadzka na świeżym powietrzu dotleni płuca i mózg, nada uczucie przyjemnego znużenia i pomoże oderwać się od powszednich trosk i przeżyć. Poza tym, na bezsenność stosuje się zioła. Największą popularnością cieszy się wyciąg spirytusowy z kwiatów i korzeni piwonii, który łatwo można kupić w aptece. Bardzo pomocne jest również ziele serdecznika. Należy go zaparzyć jak zwykłą herbatę i pić w ciągu całego wieczoru. Doskonałym środkiem, żeby uspokoić się i zasnąć przy bezsenności jest rozluźniający masaż stóp z olejkiem eterycznym pichtowym. Należy go wykonywać po gorącym prysznicu lub kąpieli ziołowej z wywarami (lawenda, rumianek), w ciągu 5-8 minut.

dlaczego bezsenność

Skutki bezsenności

Jeśli nie odnowimy normalnego snu z czasem rozwijają się takie choroby:

 • arytmia;
 • przewlekłe znużenie;
 • pogorszenie uwagi;
 • choroby narządu wzroku.

Poza tym, bezsenności towarzyszą zaburzenia układu nerwowego i choroby psychiczne.

 
Powiązane artykuły:
Zazdrość – jak z nią walczyć?
Wszyscy twierdzą, że zazdrości - to niskie, niegodne uczucie, że zazdrości powstają, kiedy między partnerami nie ma zaufania i prawdziwej miłości. Lecz zazdrości osiedlały się nie tylko w duszach zakochanych - nawet dzieci zazdroszczą swoich ojców do braci i sióstr. Spróbujmy zorientować się, co to zazdrość i jak z nią walczyć.
Jak pokonać uzależnienie od sieci społecznych?
Sieci społeczne szczelnie ukorzeniły się w życiu każdego średnio statystycznego internet-mieszczucha. W tym artykule opowiemy o tym, jak pozbyć od zależności, dzięki której cały swój wolny czas przeprowadzamy w sieciach społecznych.
Jak kobieta może samodzielnie pokonać depresję – czyli jak znów cieszyć się życiem?
Zwyczajnie, taki popularny w nasz czas stan jak depresja rozprzestrzenia się jak na żeńską połowę ludności, tak i na męską. Lecz właśnie kobiety najbardziej są skłonne do depresyjnego nastroju.
Jak samodzielnie pokonać depresję, czyli jak pomóc sobie w trudnym okresie
W dosłownym tłumaczeniu słowo "depresja" oznacza upadek. Czyli u człowieka przepada każde pragnienie żyć prawdziwym, pełnym życiem. To zjawisko stało się jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty