Biała plama na dziąśle, czyli niektóre objawy zapalenia dziąseł

biała plama na dziąśle

Powstała na dziąśle biała plama służy jako wskaźnik różnych chorób jamy ustnej. Niektóre z nich z łatwością poddają się leczeniu w warunkach domowych, na przykład uszkodzenie pokarmami twardymi. Inne są bardziej poważne i wymagają natychmiastowej interwencji wykwalifikowanego lekarza.

Powstanie białej plamy na dziąśle po usunięciu zęba

Usunięcie zęba jest trudną, traumatyczną operacją, po przeprowadzeniu której często występują powikłania. Jedną z nich jest ropiejąca ziarnina. Jest to jasny, lekko szarawy nalot pokrywający dołek w miejscu usuniętego zęba.

Główne przyczyny powstania takiej białawej plamy:

  • były używane niesterylne narzędzia;
  • po usunięciu do dołku trafiły odłamki zęba lub kamień nazębny;
  • nieprzestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji i higieny jamy ustnej w okresie pooperacyjnym;
  • osłabiony układ odpornościowy pacjenta, który nie potrafi poradzić sobie z bakteriami chorobotwórczymi, itp.

Pojawienie się na dziąśle białej plamy, która do tego jeszcze boli, jest sygnałem dla pacjenta, że należy niezwłocznie udać się do dentysty.

Jeśli biała plama na dziąśle pojawiła się po leczeniu zęba

Ten białawy punkcik może być wynikiem uszkodzenia dziąseł, kiedy plomba była źle założona lub nieprawidłowo został dopasowany aparat retencyjny. Dentysta z łatwością usunie przyczynę tego zjawiska i wada z czasem minie sama.

Również białe plamy po leczeniu zęba mogą być symptomem przetoki. Być może doszło do zakażenia, zebrała się ropa, a to wymaga kompleksowego i fachowego leczenia.

Jeśli przez czas leczenia były używane niesterylne narzędzia, to zwiększa szansę na zarażenie się grzybem Candida. Jednym z objawów zakażenia jest biała plama (popularnie nazywana pleśniawkami).

Po zastrzyku w dziąśle też może pojawić się biała plamka. Jeśli ona nie znika w ciągu 2-3 dni lub zaczęła rosnąć, trzeba koniecznie udać się do dentysty.

 
Powiązane artykuły:
Sposoby na piękne zęby – jak pozbyć się płytki nazębnej?
Dziennie i rzetelnie czyścicie zęby, lecz wszystko jedno i tak dostrzegacie pojawienie się miękkiej naleciałości, która potem przetworzy się do twardego kamienia. Chcecie znaleźć sposoby jego efektywnego usunięcia?
Objawy i leczenie pleśniawki w jamie ustnej u dorosłych – czyli jak pozbyć się pleśniawek?
Pleśniawki w jamie ustnej u dorosłych stwarza się wskutek aktywnego wzrostu odpowiedniego grzybka. W miejscach jego koncentracji pojawia się biała naleciałość. Najpierw niewielkie kropki, które z czasem pokrywają całą ustną pustkę.
Kiretaż kieszonek przyzębnych, czyli metody leczenia zapalenia przyzębia
Odwiedzać stomatologa trzeba raz na pół roku, jednak mało kto robi regularne przeglądy. Nierzadko choroby dziąseł okazują się daleko ni początkowych fazach, wymagających poważnego leczenia. Tak przy ujawnieniu głębokich kanałów przeznacza się ich kiretaż.
Leczenie zapalenia okostnej – jak szybko wyleczyć ropień zębowy domowym sposobem?
Ropień zębowy – bardzo nieprzyjemne zjawisko, które do nieszczęścia może dogonić każdego. Przy czym na policzku wyskakuje niemałych rozmiarów obrzmienie. Jak szybko sprawić się z symptomami i ulżyć sobie życie? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty