Biała plama na sutku

biała plama na sutku

Zazwyczaj pojawienie białej plamy na sutku gruczołu mlecznego wywołuje niepokój i panikę u kobiety. Aby zrozumieć od czego ona utworzyła się i jaką jest właściwie przyczyna jej obecności, koniecznie pójść do lekarza. Rozpatrzmy główne czynniki, które warunkują powstanie podobnego zjawiska w różnych okresach życia kobiety.

Przez co pojawia się biała plama na sutku przy karmieniu piersią?

W pierwszej kolejności podczas karmienia piersią, zobaczywszy na gruczole mlecznym, w obwodzie sutka, plamę białego koloru, karmiąca mama musi wykluczyć takie naruszenie jak lactostasis – zablokowanie przewodów gruczołów. Przy tym naruszeniu wskutek niedrożności produkowanego gruczołem mlecznym mleka odznacza się jego zastój. Toż karmiąca mama skarży się na pojawienie niewielkich białych plam. Takie naruszenie praktycznie zawsze towarzyszy obrzękiem, puchnięciem, czerwienieniem skóry całego gruczołu, podniesieniem temperatury ciała.

Również przyczyną tego, że na sutku raptem pojawiła się biała plama, może być kandydoza. Najczęściej odznacza się to przy karmieniu piersią. Tak więc po kolejnym karmieniu piersią kobieta ujawnia niewielką, białą plamę na sutku. Przy badaniu jamy ustnej niemowlęcia obserwuje się biała naleciałość, która świadczy o aktywnym wzroście grzybka.

Przez co pojawiają się białe plamy na sutkach przy ciąży?

Podobne zjawisko jest charakterystyczne dla końcowego etapu ciąży – końca trzeciego trymestru. Właśnie o tej porze w organizmie przyszłej mamy odznacza się przekroczenie koncentracji prolaktyny, który przygotowuje gruczoły mleczne do laktacji. Wiele kobiet w ciąży przy tym zaznaczają pojawienie niewielkich białych plam, które w istocie są niczym innym jak siarą. Należy jeszcze powiedzieć, że przy tym przyszłą mamę nic nie niepokoi.

Przez co jeszcze mogą pojawiać się podobne plamy na gruczole mlecznym?

Białe plamy wokół sutka i na nim samym mogą być niczym innym jak rogowcem krwawym. To zjawisko nie można nazwać chorobą, ponieważ w istocie jest to defekt kosmetyczny. Przyczyną jego rozwoju jest wrodzona właściwość lokalizacji łojowych gruczołów. Właśnie w nich gromadzi się taka sekrecja, która nie wychodzi na zewnątrz. Pojawiać się plamy mogą nie tylko na sutkach, ale i pod pachami, na wzgórku łonowym, na dużych wargach sromowych, na kroczu.

 
Powiązane artykuły:
Czy można zajść w ciążę, jeśli podmyć się po stosunku? Odpowiedzi na niezręczne pytania
Młode dziewczyny, które interesują się pytaniami antykoncepcji, mogą znaleźć na forach mnóstwo nieprawdziwej informacji. Tak, niektóre mówią, że jeśli uprawiać procedury higieniczne po seksie, to ciąży można uniknąć. Czy to naprawdę jest tak?
Warunki przedostania się plemników przez ubranie – czy można zajść w ciążę przez majtki?
Wykorzystując w pieszczotach seks bez przenikania, młodych i seksualnie niedoświadczonych ludzi interesuje pytanie wiarygodności ciąży. Omówimy ten dylemat dokładnie i wyznaczymy, czy jest możliwa taka sytuacja.
Fizjologiczny sposób antykoncepcji – czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego?
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka w środku cyklu – czy można zajść w ciążę w 10 dniu cyklu?
Kobiety znając, że zajść w ciążę teoretycznie można tylko w czasie owulacji, interesują się, czy można w praktyce zajść w ciążę w drugim okresie, w 10 dniu cyklu. Omówimy to pytanie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty