Bieganie truchtem - jak poprawnie biegać?

bieganie truchtem

Bieganie truchtem lub jogging, jak dziś modnie jest mówić - najbardziej tani i dostępny rodzaj sportu. Może go uprawiać praktycznie każdy człowiek, ponieważ nie wymaga specjalnego przygotowania i drogiego ekwipunku.

Bieganie truchtem - korzyści

Bieganie truchtem – to uniwersalny sposób na pozbycie się różnych problemów. Wzmacnia układ sercowo - naczyniowy, oddechowy, wzbogaca tlenem każdą komórkę twego ciała, oczyszcza organizm od toksyn.

Jogging również aktywnie spala tłuszcze. Jest to najlepszy sposób aby pozbyć się zbędnego tłuszczu z okolicy brzucha.

Podczas biegania w wyniku regularnego wysiłku pracują praktycznie wszystkie mięśnie, twoje ciało będzie wyglądało z każdym dniem coraz lepiej. Pośladki będą jędrne, biodra – podciągnięte.

Bieg truchtem - przeciwwskazania

Nawet tak naturalna dyscyplina jak bieganie ma przeciwwskazania, które należy uwzględnić. Czasami należy jedynie zasięgnąć porady lekarza, a innym trzeba będzie odmówić sobie biegania i uprawiać inną dyscyplinę. Jogging jest przeciwwskazany:

 • ludziom, którzy mają artrozę lub inne choroby stawów;
 • ludzie mających choroby oczu;
 • osobom, którzy mają żylaki (w związku z dużym obciążeniem);
 • ludziom, którzy mają przewlekle choroby nerek;
 • osobom, którzy mają choroby serca – arytmię, zwężenie zastawki mitralnej;
 • osobom, mającym glaukomę;
 • ludziom z wysokim ciśnieniem;
 • ludziom, którzy mieli udar.

Jeśli bieganie jest nie dla ciebie, a chcesz koniecznie uprawiać sport, zasięgnij porady lekarza i on na pewno poradzi jakieś obciążenie fizyczne, które będzie odpowiadać konkretnie tobie.

Bieganie truchtem - jak poprawnie biegać?

Technika joggingu przewiduje nie tylko monotonne bieganie z regularną prędkością. Aby osiągnąć skutki, trzeba ciągle zmieniać prędkość.

Szczegółów jest dosyć dużo, ale są one proste:

 1. Do biegania kup jakościowe buty sportowe (adidasy) z normalną amortyzacją – aby można je było założyć na zajęcia na bieżni, a również podczas biegania ulicznego.
 2. Pierwsze zajęcia powinny trwać 10 – 15 minut, następnie długość przedłużyć do 30 – 40 minut (to optymalna długość zajęć aby spalić tłuszcz).
 3. Bieganie – to zajęcie dosyć monotonne, więc zadbaj o wesołą i orzeźwiającą muzykę, również przynajmniej 1 – 2 razy tygodniowo zmieniaj trasę.
 4. Biegając ściśnij ręce w kciuki, ręce trzeba zgiąć w łokciach i pomagaj sobie,bieganie truchtem jak poprawnie biegać machając nimi podczas biegania.
 5. Zaczynaj bieganie od chodu, następnie przechodź na szybki chód, a już w końcu zaczynaj biec. Nie biegaj ponad własne siły, po kolei zamieniaj szybkie bieganie, szybkim chodem i szybkim bieganiem.
 6. Dobrze gdy nie biegasz po asfalcie (ponieważ to szkodzi stawom), a po gruncie – dróżce leśnej lub parku.
 7. Nie biegaj gdy masz kaca, ponieważ to szkodzi twojemu sercu!
 8. Na odchudzanie najlepiej biegać rano, ale nie od razu po przebudzeniu się, wypij filiżankę kawy bez śmietanki i cukru, która doda ci sił i dodatkowo spali tłuszcz.

Biegać zalecamy 4 – 5 razy tygodniowo, a po upływie 3 – 4 tygodni zauważysz, że czujesz się wspaniale i wyglądasz o wiele lepiej.

 
Powiązane artykuły:
Poranna rozgrzewka – energia na cały dzień
Poranna rozgrzewka jest niezwykle pożyteczna dla wszystkich, kto wstaje wcześnie ,czy ciężko zbiera się z łóżka. Ona przygotuje organizm, jego mięśnie i stawy przed nasyconym dniem i podniesie humor. W artykule jest doprowadzony doskonały kompleks porannej rozgrzewki.
Skoki na skakance – na czym polegają korzyści?
Korzyści skakania na skakance nie są ograniczone tylko spaleniem kalorii przy odchudzaniu, inaczej ona nie była by tak rozpowszechniona. Oprócz tego, ćwiczenia ze skakanką mają masę pożytecznych właściwości, tak dla systemów organizmu, jak i dla mięśni i stawów.
Rozgrzewka przed treningiem siłowym. Czyli jak przygotować organizm do wysiłku?
Dowolny trening należy rozpoczynać od rozgrzewki. Ten artykuł opowie o rozgrzewce, która jak najlepiej pasuje do przygotowania do siłowych treningów.
Rozgrzewka przed treningiem na siłowni. Czyli jak przygotować się do intensywnych ćwiczeń?
Przed tym, jak wykonywać ćwiczenia na siłowni, należy zrobić rozgrzewkę dla przygotowania ciała. W tym artykule opowiada się o tym, jaka może być rozgrzewka, a także z jakich ćwiczeń ona musi składać się.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty