Bieganie w zimie na dworze odchudzające. Czyli jak trenować, kiedy temperatura jest poniżej zera?
Gdy nadejdzie zima, większość biegaczy przenosi się z parków na bieżnie fitness klubów. A tymczasem bieganie zimą na zewnątrz jest bardzo skuteczne przy odchudzaniu ze względu na zwiększone spalanie kalorii.
Bieganie zimą odchudzające – zasady i reguły
Przed tym, jak przejdziemy do wymieniania zalet biegania odchudzającego w zimie, warto zauważyć, że to obciążenie wytrzyma nie każdy. Po pierwsze, przy słabym organizmie tak silny stres, najprawdopodobniej spowoduje chorobę już po pierwszym biegu. Drugim czynnikiem jest sposób wyżywienia. Jeśli osoba przestrzega ścisłej niskokalorycznej diety, bieganie w ujemnej temperaturze doprowadzi nie tylko do choroby, ale i do pogorszenia metabolizmu.
Jaki efekt?W ogóle bieganie odchudzające zimą jesz zalecane tylko zdrowym ludziom, którzy praktykowali niewielkie ograniczenie kalorii i ćwiczenia fizyczne. Takim ludziom bieganie zimą odchudzające daje fenomenalny efekt – minus 900 kcal w ciągu jednego treningu. Ponadto organizm wprowadzony w sytuację stresową będzie jeszcze 4-5 godzin po treningu aktywnie spalać wstrętne zapasy tłuszczu.
Aby wyniki tylko cieszyły, do porannego biegania odchudzającego w zimie trzeba się przygotować. Najważniejsze są odpowiednia odzież i obuwie. Niestety specjalne antypoślizgowe buty do biegania raczej nie są tanie, ale są niezbędne, aby uniknąć obrażeń.
Oprócz tego, biegacz zimą koniecznie będzie potrzebował lekkiego, ale ciepłego kompletu dresowego, czapki, szalika, rękawiczek. Nawiasem mówiąc, kosmetyczki gorąco polecają przed porannym bieganiem nie zmywać, bo mróz i wiatr mogą spowodować uszkodzenie skóry. Przed rozpoczęciem biegu jest obowiązkowa rozgrzewka, którą warto zrobić w pomieszczeniu. Następnie trzeba się ubrać i lekkim biegiem dotrzeć do miejsca treningu – w ten sposób rozgrzejesz mięśnie. Oddychać podczas treningu trzeba tylko nosem, wydłużając wdechy i wydechy.
Biegać, szczególnie początkującym, najlepiej po omiecionych ze śniegu ścieżkach. Trening musi trwać 20 minut, a następnie biegiem do domu – robić ćwiczenia rozciągające. Należy przeprowadzać treningi nie więcej niż cztery razy w tygodniu – większa ilość ćwiczeń prowadzi do efektu przetrenowania.