Bliźnięta chłopak i dziewczynka – anomalia czy tajemnica przyrody?

bliźnięta chłopak i dziewczynka

Kim są bliźnięta jednojajowe różnej płci – tajemnica przyrody albo prezent od losu wybranym rodzicom? A być pomoże poważne wypróbowanie? Dwa jednakowe, ale różnej płci bobasy – córeczka i synek – to jest prawdziwe szczęście. Jednocześnie – ogromna odpowiedzialność, a jeśli uwzględnić ryzyko powstania różnych zaburzeń genetycznych, to chyba dobrze, że takie dzieciaki rodzą się dosyć rzadko.

Na podstawie danych statystycznych, dzieci-bliźnięta, synek i córeczka – na tyle rzadkie zjawisko, że dowiedziawszy się o ciąży mnogiej rodzice i nawet lekarze nie przypuszczają, że mogą się urodzić bliźnięta jednojajowe różnej płci. Ponieważ dzieci różnej płci zazwyczaj są wynikiem zapłodnienia dwóch komórek jajowych, czyli na świat pojawią się bliźnięta dwujajowe, a nie jednojajowe. Chociaż znane są wypadki, gdy rodzą się brat i siostrzyczka, które są identyczne.

Otóż bliźnięta jednojajowe czy dwujajowe, urodzone chłopiec i dziewczynka z jednakowym materiałem genetycznym? Postarajmy się zrozumieć.

Czy mogą być podobne do siebie chłopiec i dziewczynka?

Nie można zaprzeczać tego faktu, że nauka może wytłumaczyć zjawisko urodzenia bliźniąt różnej płci. To się zdarza dosyć rzadko. Dzięki lekcjom anatomii wiemy, że bliźnięta pojawiają się z jednej zygoty i posiadają identyczny zestaw chromosomów. Jednak istnieje szereg czynników i niezrozumiałych procesów, podczas których na świecie pojawiają się bliźnięta: chłopak i dziewczynka. Otóż w jakich wypadkach może do tego dojść?

  1. Jeśli jeden z bliźniąt, chłopak stracił Y chromosom. Owe zjawisko jest raczej anomalią i nazywa się zespołem Turnera.
  2. Gdy dziecko posiada jeden dodatkowy X-chromosom (zespół Klinefeltera);
  3. W wypadku, jeśli do podziału komórki jajowej doszło jeszcze przed zapłodnieniem. W takim wypadku dochodzi do zapłodnienia różnymi plemnikami i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki różnej płci.
  4. W wypadku, jeśli komórka jajowa i ciałko biegunowe są zapłodnione dwoma chłopaczek i dziewczynka bliźnięta czy dwojaczki plemnikami męskimi. W takim wypadku rodzą się zdrowe dzieci, bez żadnych zaburzeń genetycznych.

Jak począć bliźniaków chłopaka i dziewczynkę?

Proces powstania monozygotycznych różnopłciowych bliźniąt jest dosyć skomplikowany i nie do końca zbadany. Otóż urodzenie bliźniąt chłopca i dziewczynki przewidzieć albo wpłynąć na ten proces jest praktycznie niemożliwie. Chociaż nauka ciągle się rozwija i wraz z pojawieniem się sztucznego zapłodnienia (in vitro), rodzice w przyszłości być może będą mieli możliwość zawczasu zamówić płeć dziecka i ich identyczność.

 
Powiązane artykuły:
Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?
Wiele osób często plączą pojęcia bliźniaków i dwojaczków, błędnie uważając, że to jedno i to samo. Naprawdę to absolutnie różne warianty rozwoju wielopłodowej ciąży. Dokładniej o tej inności czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
Dwojaczki dwukosmówkowe-dwuowodniowe – co to oznacza?
Trudno zrozumieć taki termin jak "dwojaczki dwukosmówkowe", a już kiedy na obserwacji wam odpowiadają, że jesteście szczęśliwą posiadaczką akurat takiej ciąży, to jest ciekawe, co to znaczy. Przeczytawszy artykuł zrozumiecie co to oznacza.
W którym tygodniu można rozpoznać ciążę dwujajową?
Niektóre pary świadomie planują urodzenie dwojaczków, inni boją się pojawienia na świecie od razu 2 bobasów, lecz prędzej czy później należy poznać, ile serc bije wewnątrz was. Zorientujmy się, na którym terminie to już wiadomo.
Ciąża wielopłodowa – objawy w początkowym okresie
Dwojaczki w łonie matki zawsze rozwijają się o wiele bardziej odczuwalnymi dla kobiety. Dlatego przy wyrażonych oznakach ciekawego położenia interesuje je, czy może to będzie ciąża wielopłodowa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty