Body pump trening – jakie są rodzaje zajęć i jak działa na ciało?

body pump trening

Nazwa "body pump" (pumping – z angielskiego pompowanie) już dużo czego mówi o metodzie. Pompujemy mięśnie jak pompę przez stałe, monotonne powtarzanie jednego i tego samego ćwiczenia z lekką wagą. Pompowanie mięśni – to przede wszystkim odczucie "rozpierania" i "uszczelniania" mięśni, odczuwacie jak mięśnie dosłownie rozrywają się od krwi i wody. O tym jak odbywa się body pump trening i co on daje, porozmawiamy dalej.

Rodzaje

Body pump bywa produkcyjnym, kosmetycznym i farmakologicznym.

Produkcyjny body pump – osiąga się w trakcie treningów i rzeczywiście stymuluje wzrost mięśni.

Kosmetyczny ma tymczasowe działanie, jego wykorzystują przed występami i sesjami zdjęciowymi po to, żeby wizualnie i na jakiś czas zwiększyć objętość mięśni na 10–20%.

Farmakologiczny body pump osiąga się przez zastosowanie różnych dodatków: argininy, kreatyny i spalaczy tłuszczu.

Działanie na mięśnie

Ćwiczenia body pump doprowadzają do tego, że w mięśniach gromadzą się produkty rozpadu: kwas mlekowy i temu podobne. Zatem zwiększa się zawartość cukru, a cukier "przyciąga" ze sobą do komórek wodę. Kosztem wody "rozpierają" się mięśnie. Poza tym zwiększa się przepływ krwi, a w tym czasie i żywienie, i dostęp tlenu. To z kolei utylizuje produkty rozpadu.

Kulturystyka

Body pump wykorzystuje się w kulturystyce dla początkujących. Ponieważ monotonne ćwiczenia z lekką wagą nie dają efektywnego bodźca dla wzrostu mięśni (o wiele bardziej skuteczne ćwiczenia z dużą wagą), to body pump cieszy się popularnością, przede wszystkim kosztem samego odczucia "zerwania" mięśni. Istota body pump – to zrobić jeszcze kilka powtórzeń, po osiągnięciu uczucia zmęczenia.

Odchudzanie

Ponieważ ta metoda aktywnie wykorzystuje się w "suszeniu", to jest sens stosować body pump na odchudzanie. Jedyny warunek – to suplementy witaminowe podczas "suszenia", inaczej schudniecie kosztem straty mięśniowej masy, a nie tłuszczu.

Ćwiczenia i minusy

Ćwiczenia w body pump robią się z tą wagą, z którą jesteście w stanie zrobić po 15–20 powtórzeń i kilka podejść. Po tym trochę obniżacie wagę i robicie jeszcze jedno podejście. Również efektywne w body pump super serie.

Jedyną wada dla fanów body pump będzie ból. Mięśniowy ból zawsze towarzyszy zajęciom z dużą ilością powtórzeń i przyczyną powstania bólu akurat jest kwas mlekowy, który staje się podstawą euforycznych odczuć body pump.

 
Powiązane artykuły:
Treningi siłowe na odchudzanie – mity i fakty
Treningi siłowe na odchudzanie również są ważne jak i cardio, a wszystko dlatego, że dla dostarczania energii mięśni nasz organizm traci dużą ilość kalorii i odpowiednio, czym więcej mięśni, tym szybciej organizm spala kalorie.
Ćwiczenia ze sztangą w domu – opis wykonania
Ćwiczenia ze sztangą w domu pomogą umocnić wszystkie mięśnie, a dzięki efektywności takich ćwiczeń zrobić to wyjdzie dosyć szybko przy regularnym zajmowaniu i prawidłowym podejściu.
Trening siłowy na drążku – wiszenie dla pięknych kształtów
Trening siłowy na drążku dla dziewczyn staje się coraz więcej popularnym, zwłaszcza wśród tych, kto chce mieć piękny przyrodniczy relief, bez szczególnego wpływu na mięśniową masę.
Jak wzmocnić mięśnie?
Corocznie ilość ludzi, którzy oddają przewagę zdrowemu sposobowi życia, rośnie. W tym artykule jest zaproponowana informacja, jak umocnić mięśnie ciała, a także dają się porady dla kobiet po porodach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty