Bodziszek w warunkach domowych – przycinanie

bodziszek w warunkach domowych

Aby zielone mieszkańce twego parapetu sprawiały ci tylko przyjemność, a nie rozczarowanie, musisz wiedzieć jak poprawnie pielęgnować każdą roślinę doniczkową. Ponieważ nawet najbardziej niewybredne rośliny czasami potrzebują uwagi, choć i krótkotrwałej.

Bardzo popularna wśród ogrodników roślina – bodziszek pokojowy, który w warunkach domowych kwitnie w ciągu całego roku, jeśli zadbać o odpowiednią pielęgnację. Polega ona na tym, aby roślina otrzymała odpowiednie podłoże, drenaż na dnie doniczki, jaskrawe oświecenie, które sprzyja obfitemu kwitnieniu.

W odróżnieniu od innych roślin doniczkowych bodziszek nie potrzebuje regularnego spryskiwania, uwielbia suche cieple powietrze i dużą ilość światła z okna południowego. Latem doniczkę z rośliną najlepiej wynieść na balkon i wtedy roślina bez przerwy będzie kwitnąć aż do początku jesieni.

Przycinanie bodziszka przed zimą

Pielęgnacja, której potrzebuje bodziszek przed nastąpieniem zimy – przycinanie. Przycinanie jest potrzebne po to, aby stymulować roślinę do szybszego wzrostu i odnowić ją. Oprócz tego odpowiednie przycinanie zmniejszy ilość liści, jednak zwiększy ilość kwiatów, a właśnie dla nich uprawia się tę roślinę.

Przycinanie bodziszka w warunkach domowych należy przeprowadzić przed grudniem. Czyli w ciągu jesieni należy wybrać odpowiednią porę i przyciąć roślinę. Z całej długości gałęzi należy pozostawić połowę, czyli około 8-10 cm, jednak pamiętaj, że długość przycinanej gałęzi zależy od rodzaju rośliny, ponieważ istnieją jak miniaturowe roślinki, tak i bardzo duże.

bodziszek w warunkach domowych przycinanie

Takiego typu pielęgnacja, którą jest przycinanie bodziszka jest dosyć prosta – wystarczy spróbować jeden raz, aby zrozumieć na czym to polega. Należy przycinać długie gałęzie. W taki sposób będzie się kształtować duża korona.

Do przycinania będziesz potrzebowała ostrego noża za pomocą którego będziesz przeprowadzać manipulacje. Punkt wzrostu, czyli węzeł liścia nie można ruszać. Nad nim w odległości 5 mm należy przyciąć pęd. Oprócz tego gałązki, które rosną wewnątrz rośliny również trzeba przyciąć, ponieważ nie posiadają żadnej wartości ozdobnej, natomiast przeszkadzają normalnemu wietrzeniu rośliny. Powstałe ślady po przycinaniu niczym nie trzeba smarować, samodzielnie się zagoją.

 
Powiązane artykuły:
Jak często podlewać storczyki?
Wyrafinowane ździebełko i zbytkowne kwiatostany storczyków zdolne ubrać dowolne wnętrze. Lecz żeby roślina wzbudzała zachwyt, a nie litość, należy poprawnie opiekować się nią. Jest zwłaszcza ważna dla storczyków słuszność podlewania.
Jak przesadzić dracenę do innej doniczki?
Każdy, kto hoduje rośliny wie, że czasami one potrzebują przesiadki. Nie jest wyjątkiem i dracena. Żeby przesiadka draceny przeszła pomyślnie, należy dotrzymywać się kilku prostych reguł. Dokładniej czytajcie w artykule.
Pokojowe rośliny cebulowe – 6 najbardziej atrakcyjnych roślin cebulowych
Pokojowe, cebulkowe kwiaty - daleko nie najpopularniejszy wariant wśród hodowców kwiatów. I główną przyczyną tego jest ogólny rezon w trudności obejścia za tymi roślinami. Między tamtym, wśród cebulkowych jest mnóstwo niewybrednych.
Paprocie domowe – pielęgnacja paprotki doniczkowej
Jeśli szukacie uniwersalnej rośliny, zdolnej dobrze wpisywać się do dowolnego wnętrza, zwróćcie uwagę na pokojowe paprocie. Te rośliny nie wymagają dużo czasu na obejście, wystarczy zabezpieczyć im konieczną wilgotność powietrza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty