Boję się latać samolotem – co robić?

Są ludzie, którzy uwielbią szybować nad ziemią patrząc przez okno, wyobrażać sobie jak dotykają chmur, które przepływają obok. A są i ci, którzy całkowicie tego unikają. Przy jednym tylko widoku dowolnego samolotu ich przezwyciężają różne myśli i co pozostaje robić w tej sytuacji – to unikać podobnego, miejsc, gdzie paniczny lęk pokaże siebie.
Boję się latać samolotem – co robić?
Najbardziej interesujące jest to, że aerofobia może rozwinąć się prawie u każdego rozsądnego człowieka. No a jak bez tego, jeśli ranek rozpoczyna się od kolejnych nowości o tym, że gdzieś znów upadł samolot. Kilka takich "przyjemnych" zawiadomień od mediów i usłyszawszy ryk silnika samolotu człowiek drży od lęku, zapomina o wszystkim i nie może poruszyć się z miejsca.
Nie będzie zbędnie wspomnieć o tym, że to na tyle rozpowszechniony lęk, że jego działanie zakosztowały na sobie nawet takie znane postacie jak Michael Jackson, Colin Farrell i temu podobne. Według ekspertów istnieje wiele prostych sposobów, które pomogą przestać bać się latania. Są one dostępne dla wszystkich. Najważniejsze znaleźć wielką chęć, aby na zawsze pozbyć się znienawidzonej fobii.
Czy warto bać się, albo dlaczego ludzie tak nie chcą latać samolotami?
Po pierwsze ważne uwzględnić, że ten lęk jest nadaremny. Przecież uczonymi dawno było udowodniono, że transport lotniczy jest jednym z najbardziej bezpiecznych. Oczywiście jeśli jesteście przyzwyczajeni wszystko zawsze kontrolować, to będąc w salonie samolotu w kilometrach od ziemi przez brak zwykłej kontroli możecie zacząć odczuwać nie najbardziej przyjemne emocje.
Wiadomo, że około 20% światowej populacji cierpią na taki lęk. Psycholodzy wydzielili kilka czynników, będących główną przyczyną powstania fobii:
- pewnego razu popadając do silnej turbulencji człowiek odczuwa bardzo silny stres;
- znajdowanie się daleko od ziemi – powód odczuwać niepewność, lęk;
- aerofobia – tylko błona powierzchniowa góry lodowej nierozwiązanych problemów wewnętrznych.
Bardzo boję się latać samolotem – co robić?
Najbardziej efektywnymi metodami pozbawienia się tej fobii są praktyki NLP, hipnoza, odwiedzanie psychoterapeuty. Rozmawiając z psychologiem wyjaśniają się przyczyny lęku, klienta nauczają umiejętnościom prawidłowego relaksu, a także samokontroli.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie wychodzi odwiedzić specjalistę, to aerofobię warto przezwyciężyć samodzielnie. Tak jeśli boisz się latać, to podczas latania należy robić to, co pomoże odwrócić uwagę:
- oglądanie filmów komediowego gatunku;
- ważne spróbować znaleźć uśmiechające się oblicza wśród pasażerów;
- medytacja – to, co ratuje od wielu problemów psychicznych.

W wypadku jeśli odczuwa się nadejście niepokojącego stanu można z lekka ugryźć wargę, czy uszczypnąć siebie. W tym razie organizm przełączy się na cielesne odczucia, zapominając o obsesyjnych myśli.
Oczywiście jak tylko widzisz samoloty, czy stąpasz na trap, obowiązkowo pojawiają się nieproszeni goście – negatywne myśli. Trzeba starać się je odpychać, myśląc przy tym twierdzenia typu "Rozkoszuję się lataniem", "Czuję się dobrze". Jeśli mówić o prawidłowym ułożeniu takich magicznych twierdzeń, to ważne nie wspominać cząstki "nie". W przeciwnym razie podświadomość będzie widziała nie "Nie boję się latać samolotem i wiem, co robić", a "Boję się latać...".
Zawsze należy naładowywać siebie na pozytywny ustrój. Optymistyczny humor zdolny dokonywać cudów. Nawet przed polotem ważnie przedstawić, jak zabierasz swój bagaż, rozumiesz, że spojrzałaś do oczu własnemu lękowi i stałaś się silniejszą.
Ważne pamiętać, że dla tych kto boi się latać są tabletki, stworzone przez naturę – napary serdecznika i waleriany.