Ból piersi przy karmieniu piersiami

ból piersi przy karmieniu piersiami

Wiele nowych mamuś skarżą się przy wizycie u lekarza, że u nich przy karmieniu piersią (KP) bolą piersi. Przyczyn temu może być mnóstwo. Toż głównym zadaniem lekarza jest wyznaczyć tę, która doprowadziła do rozwoju tego naruszenia.

Dlaczego bolą piersi przy laktacji?

Głównym wyjaśnieniem tego, dlaczego mogą boleć piersi przy karmieniu jest lactostasis. Pod tym pojęciem w medycynie rozumieją naruszenie wydzielania mleka, tzn. zablokowanie przewodów mlecznych piersiowego gruczołu. Rozpoznać jego samej mamie nie złoży szczególnych trudności.

Z reguły przy tym naruszeniu, podczas palpacji mlecznego gruczołu wyczuwalny jest niewielki guz, czy guzek. W wypadku jeśli młoda mama w porę nie podejmie działania (masaż piersi, ćwiczenia), to lactostasis może przejść do zapalenia sutka.

Przy rozwoju zapalenia gruczołu sutkowego w czas karmienia piersiami u kobiety podwyższa się temperatura i piersi zaczynają boleć. Przy czym w większości wypadków charakter bólu jest pulsujący. Choroba jest spowodowana przez dodanie procesu zakaźnego. Zazwyczaj patogen przenika przez pęknięcia w sutkach, urazach. Głównymi objawami podobnej choroby są pojawienie obrzęku, nabrzmiałości piersi, poczerwienienie powłok, obecność uszczelnień, piersi nagrzewają się w dotyku.

W tych wypadkach, kiedy bolą piersi przy KP, a uszczelnień i obrzęku nie ma, przyczyną tego objawu może być przypływ mleka bezpośrednio podczas karmienia. Przy czym kobiety skarżą się na pojawienie uczucia rozpierania w piersiach, ważkości. W takich wypadkach, żeby uniknąć zastoju, należy odcedzać piersi po każdym karmieniu dziecka.

Oprócz powyższego, bóle w piersiach przy laktacji mogą obserwować się przez naruszenia zasad przyłączania. Takie odbywa się dość często, zwłaszcza z młodymi mamami. Żeby wyłączyć to, należy dotrzymywać się rekomendacji, które były dane kobiecie jeszcze w szpitalu.

Co robić, jeśli bolą piersi przy KP?

ból piersi przy laktacji

W tych wypadkach, kiedy karmiąca mama jest pewna, że przyczyną pojawienia się bólu jest zastój mleka, należy przeprowadzać masaż piersi. Również doskonale sprawić się z tym problemem pomoże takie ćwiczenie: rozmieściwszy ręce przed sobą, ugnijcie je w łokciach, a dłonie połączcie do zamku. Przy czym między dłońmi rozmieśćcie malutką piłeczkę. Stopniowo ściskajcie piłkę, zwiększając wysiłek. Będziecie odczuwać jak wysilają się wasze mięśnie piersi, wywierając nacisk na gruczoły mleczne i sprzyjając wznowieniu przechodzenia kanałów.

Więc karmiąca mama musi wiedzieć, dlaczego mogą boleć piersi przy KP, żeby nie zastanawiać się, czy to jest zapalenie gruczołu sutkowego, a szybko podjąć niezbędne działania.

 
Powiązane artykuły:
Mleko zanika – jak zwiększyć laktację?
Wszystkie karmiące kobiety przeżywają to, jak nawiązać laktację, żeby bobasowi wystarczało mleczka. Jednak zdarza się tak, że przypływy mleka samodzielnie zaczynają maleć. Jak być w takiej sytuacji? Czytajcie o tym w artykule.
Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi?
Problemy piersiowego wykarmiania są znajome wielu kobietom. U jednych jest mało mleka, u drugich bobas rozgryza smoczki, a u trzecich i całkiem nie chce brać jej. Właśnie o problemie odmowy od piersi porozmawiamy dziś w artykule.
Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi, denerwuje się?
Na drodze do udanej laktacji, nierzadko kobiety zderzają się różnymi trudnościami. Sytuacja, kiedy dziecko nie chce brać piersi jest dosyć rozpowszechniona. Dalej omówimy wiarygodne momenty, co objaśniają takie zachowanie.
Dlaczego zanika mleko u mamy karmiącej piersią?
Istnieje niemało powodów dla przeżyć i nawet stresów u mamy, przecież ona tylko uczy się opiekować i przeżywa, jeśli dziecko źle się czuje. Lecz całe to, może negatywnie zaznaczyć się na mleku tej co karmi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty