Brak miesiączki – przyczyny, reakcja organizmu na różne czynniki

brak miesiączków przyczyny

Miesiączki, które nie nastają w czasie, zawsze stają się powodem dla niepokoju u kobiet. Najczęściej trema jest wezwana przez myśli o ciąży, lecz jeśli test jest negatywny, przyczyna opóźnienia miesiączki może stać się mniej radosną. Naruszenia w cyklu miesiączkowym u dziewczyn i kobiet mogą istotnie różnić się. O przyczynach co je wywołują i skutkach opóźnienia, opowiemy w tym artykule.

Przyczyny opóźnienia miesiączki u nastolatków

Pierwsze miesiączki u dziewczyn pojawiają się w okresie dojrzewania. Ponieważ organizm jeszcze rośnie i przebudowuje się hormonalnie, cykl miesiączkowy nie formuje się od razu i proces ten trwa w ciągu dwóch lat. W ten okres opóźnienia miesiączki może być do kilka miesięcy. W wypadku jeśli są nieobecne bóle i postronne wydzielania, przyczyn dla niepokoju nie ma. Trzeba odwiedzać ginekologa w standardowym trybie - raz na pół roku.

Przyczyny opóźnienia miesiączki u kobiet

Wśród głównych przyczyn, dlaczego długo nie ma miesiączki, oprócz ciąży, można odznaczyć:

Choroby

Zapalne procesy w macicy i choroby, które są przyczyną opóźnienia miesiączki, często mają towarzyszące dodatkowe objawy. Z reguły kobiety pierwsze dni opóźnienia mogą plątać z nadejściem miesiączki: u nich ciągnie brzuch, są bóle jajników, a krwistych wydzieleń nie ma. W zamian tego one mogą pojawiać się w małych ilościach w środku cyklu. Wszystkie te objawy są powodem nie odkładać wizytę do lekarza, czekając nadejścia miesiączki.

Wśród poważnych chorób, co towarzyszą wskazanym oznakom, można odznaczyć: zapalenie macicy, jajników itp.

Hormonalne zakłócenia

Naruszenie poziomu hormonów w organizmie automatycznie powoduje nieprawidłowe działanie, w tym zmiany cyklu miesiączki. Jedno z naruszeń, co często spotyka się jest zespół wielotorbielowatych jajników, wezwany przez nadmiar męskich hormonów. W tym wypadku kobiety nie mogą zajść w ciążę, uwzględniając brak jajeczkowania i mogą zauważyć u siebie przejaw zewnętrznych symptomów, na przykład pojawienie się włosów na piersi i na linii pod nosem.

Mniej wyrażone zewnętrzne objawy i hormonalne naruszenia doprowadzają do tego, że endometrium, który złuszcza się podczas miesiączki, nie może dosięgnąć koniecznych rozmiarów. Proces ten może zaciągnąć się na okres do sześciu miesięcy.

Ponieważ wynikiem zaburzeń hormonalnych może stać się niepłodność, przy pojawieniu pierwszych oznak należy zrobić badania i dotrzymywać się rekomendacji lekarza w ramach leczenia. Jeśli naruszenia jeszcze są małe, odnowić hormonalną równowagę można przyjęciem odpowiednich środków antykoncepcyjnych.

Przyjęcie środków antykoncepcyjnych

W indywidualnych wypadkach przyjęcie środków antykoncepcyjnych może spowodować zbędne hamowanie cyklu miesiączkowego. Jeśli nie ma miesiączki po przyjęciu antykoncepcyjnych środków, trzeba pójść do lekarza w celu brak miesiączków przyczynyzamiany preparatu. Cykl po tym ponawia się w ciągu sześciu miesięcy.

Stresy

Stresy są jeszcze jedną możliwą przyczyną opóźnienia miesiączki. Sprowokować stres mogą różne silne przeżycia, wzmocniony wysiłek fizyczny czy umysłowy, a także przejazdy ,czy gwałtowna przemiana zwykłego życiowego ustroju.

Odchylenie od normy masy ciała

Zbyt niska ,czy nadmierna masa ciała u kobiety również może doprowadzić do przemian cyklu miesiączkowego. Żeby uniknąć tego kobietom trzeba dotrzymywać się zdrowego żywienia i sposobu życia i nie nadużywać diet.

 
Powiązane artykuły:
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
Czy można zajść w ciążę przez ubranie? Zapobieganie zapłodnieniu
Młode dziewczyny, które boją się ciąży i nie mając dostatecznego doświadczenia seksualnego, mocno przeżywają nawet z powodu bezpiecznego seksu. Dalej zorientujemy się, czy istnieje chociaż najmniejsza szansa zajść w ciążę przez odzież.
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka w środku cyklu – czy można zajść w ciążę w 10 dniu cyklu?
Kobiety znając, że zajść w ciążę teoretycznie można tylko w czasie owulacji, interesują się, czy można w praktyce zajść w ciążę w drugim okresie, w 10 dniu cyklu. Omówimy to pytanie.
Fizjologiczny sposób antykoncepcji – czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego?
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty