Brązowe wydzielina po owulacji – czyli jakie mogą być przyczyny plamień przed okresem?

brązowe wydzielina po owulacji

Brązowe upławy w krótkim czasie po ostatniej owulacji obserwuje u siebie wiele kobiet. Często właśnie to zjawisko staje się przyczyną, która skłania do zasięgnięcia porady u ginekologa. Spróbujmy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

W jakich przypadkach brązowawe plamienie jest normą?

W tych przypadkach, gdy na 10-ty dzień po owulacji dziewczyna zauważa pojawienie się brązowej wydzieliny, w pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwość ciąży. Przecież przy poczęciu dochodzi do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy, któremu może towarzyszyć niezbyt obfite brązowe plamienie (plamienie implantacyjne). Warto zauważyć, że w tak krótkim czasie zrozumieć, czy doszło do ciąży za pomocą zwykłego testu nie uda się. Dlatego należy zgłosić się do lekarza, aby przejść badanie USG.

Kiedy jasnobrązowa wydzielina po owulacji jest objawem zaburzeń?

Jeśli podobne zjawisko obserwuje się w ciągu kilku kolejnych dni (nie mniej niż 3), to najprawdopodobniej jest objawem zaburzeń.

Otóż brązowa wydzielina w ciągu tygodnia po ostatniej owulacji może wskazywać na taką chorobę jak endometrioza.

Dochodzi do zapalenia błony śluzowej macicy. Przy tym samej wydzielinie towarzyszy silny ból w okolicy jajników, w dolnej części brzucha. Ból może być również odczuwalny w dolnej części pleców, bioder, nóg.

Brązowe upławy w okresie od owulacji do miesiączki mogą świadczyć o takim naruszeniu jak adenomioza mięśnia macicy. Przy nim się obserwuje się patologiczny rozrost błony śluzowej trzonu macicy oraz rozrost endometrium, co ostatecznie może okazać się nowotworem.

Warto również zauważyć, że przyczyną wystąpienia podobnych objawów może być i długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych, w szczególności antykoncepcyjnych. Jak wiadomo, większość z tych środków ma bezpośredni wpływ na proces owulacji. Dlatego jeśli dziewczyna bierze takie leki, to należy poinformować o tym lekarza, który przeprowadzi diagnostykę zaburzeń.

Osobno należy powiedzieć o brązowych upławach podczas owulacji po stosunku seksualnym. W takich przypadkach podobne objawy mogą być spowodowane faktem, że stosunek płciowy powoduje zwiększone napięcie mięśni macicy, co w rezultacie może prowadzić do nadmiernego wydzielania tej krwi, która pojawia się przy pęknięciu pęcherzyka Graafa.

Tak więc, jeśli kobieta kilka dni po owulacji ma brązową wydzielinę, to nie warto zwlekać z wizytą do ginekologa i myśleć, że wszystko samo minie.

 
Powiązane artykuły:
Śmierć komórki jajowej – rola apoptozy w komórkach jajnika
Cykl życia komórki jajowej jest niewielki i jeśli zapłodnienie nie zapada, ona ginie. Ile żyje żeńska płciowa komórka, jak i kiedy odbywa się jej zagłada? O tym dowiadujemy się dalej z naszego nowego artykułu.
Proces zapłodnienia komórki jajowej - czyli jak powstaje nowy człowiek?
Narodziny nowego życia, aczkolwiek zbadano wzdłuż i wszerz, jednak zostają dużą tajemnicą dla każdego z nas. Ponieważ jak odbywa się dziwo? Rozlewamy światło na ten proces.
Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego
Dziewczyny nierzadko interesują się tym, jak pracuje ich system reproduktywny. Przecież od tego zależy ich miesięczny cykl, to znaczy i wiarygodność zajścia w ciążę, czy przeciwnie, nie zajść w ciążę.
Wiek rozrodczy – czyli w jakim wieku można zajść w ciążę?
Odcinek czasu życia, w ciągu którego kobieta zdolna mieć dzieci, nazywa się wiekiem rozrodczym. Dokładniej o tym, co to za okres, czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty