Brazylia: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim tam pojedziesz

Brazylia to jeden z najbardziej fascynujących krajów świata. Białe plaże, błękitna woda, lasy Amazonki każdego roku przyciągają tłumy turystów z różnych zakątków świata.

Niektórzy goście Brazylii zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia. Jednak zanim tam pojedziesz, musisz znać kilka rzeczy o tym egzotycznym kraju.

1. Taksówki

auto

Większość turystów, przyjeżdżających do nieznajomego miasta, najczęściej korzysta z usług taksówki i taksówkarza, który doskonale się orientuje w mieście i dokładnie wie, jak się dostać do tej czy innej atrakcji turystycznej, restauracji, parku etc. Jednak całkiem inaczej sytuacja wygląda w Brazylii.

W tym kraju taksówkarz, jeśli się zorientuje, że turysta w ogóle nie kojarzy, dokąd ma jechać, wybierze najdłuższą trasę, aby klient zapłacił jak najwięcej. Często również taksówkarze odmawiają przewozu pasażerów do odległych dzielnic. W dodatku kierowcy nie wyznają zasady – klient zawsze ma rację. Jeśli w taksówce będzie grała za głośno muzyka, a ty poprosisz kierowcę ściszyć ją, na pewno tego nie zrobi. Najlepsza opcja – poprosić pracowników hotelu o wezwanie taksówki i dokładnie wytłumaczyć taksówkarzowi, dokąd masz zamiar jechać.

2. Mówić po hiszpańsku

rozmowa

Często turyści, przyjeżdżający do Brazylii, zaczynają mówić do miejscowych mieszkańców po hiszpańsku. Jednak warto pamiętać o tym, że językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski, więc jeśli nie chcesz, żeby lokalsi byli do ciebie wrogo nastawieni, lepiej mówić w języku angielskim.

3. Znak palcami – OK

ok

Gest ten w Polsce oraz krajach anglosaskich oznacza "wszystko w porządku". Inne znaczenie ten gest ma w Brazylii. Tutaj jest uważany na obraźliwy. Jeśli chcesz pokazać, że wszystko jest w porządku, lepiej pokaż kciuk do góry.

4. Spóźnienia

czas

Brazylijczycy są bardzo opanowani i cierpliwi. Potrafią spokojnie stać kilka godzin w kolejce. Jeśli umówiłeś się na spotkanie z Brazylijczykiem, to możesz być pewny, że on się spóźni na kilkadziesiąt minut – od 15 do 30 minut (wszystko zależy od miasta i regionu). Jeśli zaprosiłeś Brazylijczyka w gości, to spóźni się przynajmniej na godzinę. W sytuacji, kiedy to ty jesteś gościem, musisz się zapytać, o której godzinie tak naprawdę musisz przyjść. Mieszkańcy Brazylii nie wiedzą, czym jest pośpiech i cieszą się życiem.

5. Pierwszy kawałek tortu

jedzenie

Jeśli zostałeś zaproszony do Brazylijczyka na urodziny, to musisz pamiętać o jednej starej brazylijskiej tradycji jedzenia tortu. Już po tym, jak solenizant zdmuchnął świeczki na torcie, nie rzucaj się do stołu, aby wziąć sobie kawałek tortu.

Zgodnie z tradycją brazylijską solenizant zobowiązany jest pokroić tort urodzinowy, a pierwszy kawałek podać osobie uczuciowo najbliższej. Więc jeśli nie jesteś krewnym lub dobrym przyjacielem solenizanta, zaczekaj na to kiedy najbliżsi dostaną swój kawałek smakołyku.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty