Chihuahua – najmniejsza rasa na Ziemi – opis rasy

chihuahua opis rasy

Owy śmieszny, maleńki pies, ze śmieszną nazwą trafił do nas z Ameryki Północnej, w której zgodnie z legendą mieszkała u narodów indiańskich i była świętym zwierzęciem i swoistym talizmanem. Plemiona wierzyły, że ma nadzwyczajne zdolności, więc szczególnie dbały o nią, nawet miała własnych służących.

Do dnia dzisiejszego nadzwyczajny stosunek do chihuahua nie zmienił się. Owa rasa należy do jednej z ras dekoracyjnych i chyba jest najpopularniejszą.

Pies chihuahua – opis rasy i charakteru

Chihuahua – to najmniejsza rasa psów na Ziemi. Średnia waga – 1.3 kg, a wzrost – nie przekracza 15-23 cm. Zewnętrznie pies wygląda bardzo ładnie zbudowanym, prawie kwadratowym, z głową o kształcie jabłka, dokładnie określonym przejściem od czoła do mordy.

Owa rasa idealnie odpowiada do utrzymania w mieszkaniu. Oprócz tego w zimną porę roku pies może się załatwiać do kociej kuwetki, nie musi wychodzić na spacer na dwór. Bardzo wygodnie ją zabierać ze sobą nawet w czasie bardzo długich wyjazdów.

Poziom jego aktywności jest poniżej średniego, pies nie potrzebuje częstych spacerów i zajęć. Jednak bardzo lubi grać. Wychodząc z nią na spacer bądź gotowy na aktywne gry w ciągu pół godziny.

Należy uważać na spacerujących obok dużych psów. W związku z nadmierną śmiałością i aktywnością chihuahua mogą narazić się na bójkę. I siła jej charakteru nie będzie ją chroniła przed ostrymi zębami i łapami innych psów.

Przeznaczenie psa rasy chihuahua – przyjaźń i towarzystwo. I nie zważając na wrodzone instynkty ochronne i śmiałość ona chyba nie będzie mogła zostać psem ochronnym. Po prostu nie pozwolą na to jej rozmiary.

Wśród niezaprzeczalnych zalet rasy – wesoły charakter, wierność gospodarzowi, szybko się uczy i łatwo ją tresować, nie wymaga szczególnej pielęgnacji i szczególnych warunków utrzymania, jednak zawsze jest na baczności.

Do wad charakteru należą – czasami owe psy są bardzo agresywne, więc konieczne jest wychowanie i tresura. Czasami bardzo uporczywie chronią swego gospodarza, oprócz tego są bardzo małe i delikatne, więc wymagają szczególnej ochrony.

Psy rasy chihuahua mogą być wspaniałymi towarzyszami dla samotnego człowieka, dziecka, które dorasta i dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu na to, aby sprzątać dom z sierści.

Jednak nie warto kupować tego psa jeśli nie lubisz szczekania (chihuahua szczekają bardzo często i głośnie), jeśli masz w domu małe dziecko albo nie jesteś gotowy na pielęgnację psa.

Różne typy rasy chihuahua

Są dwa typy owej rasy – chihuahua o gładkiej sierści i o długiej sierści. Psy o gładkiej sierści mają krótką sierść z jedwabnym połyskiem , która przystaje do ciała. Psy o długiej sierści mają długą sierść ,kołnierz dookoła szyi, puszysty ogon. Sierść może być prosta albo falista, ale nigdy mocno się nie kręci.

Niezależnie od typu sierści umaszczenie może być różnobarwne, są w jednym kolorze lub plamiste. Jeśli mówić o chihuahua o długiej sierściróżne typy rasy chihuahua to warto podkreślić, że są o wiele spokojniejsze aniżeli chihuahua o krótkiej sierści.

Jak wybrać szczeniaka chihuahua?

Gdy kupujesz szczeniaka musi mieć 6-8 tygodni – owy wiek jest optymalnym, ponieważ mniejsze szczeniaki są bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o zmianę otaczającego środowiska, a starszych jest o wiele trudniej tresować.

Określić przyszły charakter pupila w tym wieku jest dosyć trudno, więc po prostu przysłuchaj się do własnej intuicji. Jeśli proponują ci zabrać dorosłego psa nie odmawiaj od razu. Prawdopodobnie jest już wytresowany, tym więcej jeśli brał udział w wystawach.

 
Powiązane artykuły:
Spaniel – charakterystyka rasy, trzy podstawowe rodzaje spanieli
Te psy słyną swoimi myśliwskimi zdolnościami, przy czym one są rozumne, domowe pupile. O charakterystykach rasy psów spaniel oraz opis podstawowych rodzajów opowiemy w naszym nowym artykule.
GPS tracker dla psów, czyli nawigator dla pupila
Dla miłujących i odpowiedzialnych gospodarzy pytanie bezpieczeństwa pupila musi stać ponad wszystko, toż wam nie obejść się bez takiego akcesorium jak gps tracker dla psów. Co to za urządzenie i do czego ono należy? O tym czytamy dalej.
Rasy łajek – opis najbardziej znanych ras
Istnieje kilka ras psów, które noszą piękną i dumną nazwę łajka. Wszystko o rasie psów łajka, jej właściwościach i odmianach opowiemy w naszych nowym artykule.
Jak nauczyć psa komendy
Nienauczony rozkazom pies może wyrządzić szkody nie tylko tym kogo otacza, ale i samemu sobie.Toż jeszcze we wczesnym wieku trzeba zacząć edukację pupila. Nasz nowy artykuł pomoże wykształcić psa komendy "fe".
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty